<?xml version="1.0"?>
<feed xmlns="http://www.w3.org/2005/Atom" xml:lang="ca">
	<id>https://rthwiki.iconcologia.net/api.php?action=feedcontributions&amp;feedformat=atom&amp;user=Lesteban</id>
	<title>RTH - Contribucions de l&amp;#039;usuari [ca]</title>
	<link rel="self" type="application/atom+xml" href="https://rthwiki.iconcologia.net/api.php?action=feedcontributions&amp;feedformat=atom&amp;user=Lesteban"/>
	<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Especial:Contribucions/Lesteban"/>
	<updated>2026-05-14T11:18:57Z</updated>
	<subtitle>Contribucions de l&amp;#039;usuari</subtitle>
	<generator>MediaWiki 1.44.2</generator>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1717</id>
		<title>Pàgina principal</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1717"/>
		<updated>2023-07-25T09:28:20Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Afegim un cognom&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;= Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric (RTH ICO-ICS) = &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;Benvinguts al Registre de Tumors de l&#039;Institut Català d&#039;Oncologia i de l&#039;Institut Català de la Salut&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[[Fitxer:Rth.png|miniatura|esquerra]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Direcció:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josepa Ribes Puig&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Desenvolupament informàtic:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Jordi Gálvez Escañuela&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Epidemiòlegs:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josep M. Escribà Jordana, Gemma Osca Gelis&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Estadístics:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Laura Pareja Fernández,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Sonia Mosteiro Molina&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Laura Esteban Etchamendi&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Tècnics documentalistes:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Angels Melià Florit,&amp;lt;/small&amp;gt;  &amp;lt;small&amp;gt;Laura Roca Vielba&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Paula Rodríguez Blanco&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Anna Guiu Membrado,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Noel Machuca Negrete&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Mónica Ramon Bru&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Martí Rispau Pagès,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Ulises Ferrándiz Brotons&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;María José Morales Cantos&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;[[:Categoria:Variables del registre|Variables incloses a l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;[[Fonts d’informació de l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Normativa de l’RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Normativa de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Validacions que es realitzen al RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Validacions de les dades de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Transformaci%C3%B3n_hematol%C3%B3gica-es&amp;diff=1716</id>
		<title>Transformación hematológica-es</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Transformaci%C3%B3n_hematol%C3%B3gica-es&amp;diff=1716"/>
		<updated>2023-07-18T07:49:30Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Cuando se detectan dos neoplasias hematológicas en un paciente, se pueden dar tres situaciones: 1) que la segunda neoplasia sea una transformación de la primera, 2) que las dos neoplasias sean un mismo tumor, o 3) que sean neoplasias hematológicas múltiples. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT obliga a rellenar dos variables: &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;fecha de transformación&#039;&#039;&#039;&#039;&#039; y &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;segunda morfología&#039;&#039;&#039;&#039;&#039; (morfología de la segunda neoplasia hematológica). Se contrasta lo siguiente: a&#039;&#039;&#039;)&#039;&#039;&#039; la morfología de la primera neoplasia [[Morfología-es|(&#039;&#039;Morfología&#039;&#039;)]] con la de la segunda ([[Tabla para diferenciar entre transformaciones hematológicas y un mismo tumor-es|enlace]] del [[Normativa para la detección de transformaciones hematológicas-es|anexo 4)]]. Si la combinación no está en esta tabla son neoplasias múltiples, b) Si las morfologías están en la tabla se contrasta la &#039;&#039;[[Fecha de incidencia poblacional-es|Fecha de incidencia Poblacional]]&#039;&#039; de la primera neoplasia con la de la segunda. Si la diferencia entre las dos fechas es  ≤ 3 meses se considera el mismo tumor (MT), si es &amp;gt;3 meses, se decide si es MT o transformación hematológica (TH) en función de lo especificado en el [[Tabla para diferenciar entre transformaciones hematológicas y un mismo tumor-es|enlace]] del [[Normativa para la detección de transformaciones hematológicas-es|anexo 4]].&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gavin A, Rous B, Marcos-Gragera R, et al. Towards optimal clinical and epidemiological registration of haematological malignancies: Guidelines for recording progressions, transformations and multiple diagnoses. &#039;&#039;Eur J Cancer&#039;&#039;. 2015;51(9):1109-1122. http://dx.doi.org/10.1016/j.ejca.2014.02.008&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Se registrará la información pertinente en función del resultado obtenido (MT, TH, tumor múltiple) y del camino empleado (ver figura). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Haemacare. Manual for Coding and Reporting Haematological Malignancies. In M. Sant, M.-L. Karjalainen-Lindsberg, M. Maynadié, M. Raphaël, S. Ferretti, A. Giacomin, C. Tereanu, P. Giraldo-Castellano, R. Marcos-Gragera, C. Martos-Jiménez, J.-M. Lutz, &amp;amp; O. Visser (Eds.), &#039;&#039;Tumori&#039;&#039;, 2010 , Vol. 96, Issue 4.&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Algoritmo para la decisión de transformación hematológica.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Algorismo para obtener decisión sobre si se trata de una transformación hematológica.png|cap|miniatura|966x966px|&#039;&#039;&#039;TH:&#039;&#039;&#039; Transformación hematológica; &#039;&#039;&#039;MT:&#039;&#039;&#039; Mismo tumor; &#039;&#039;&#039;&amp;lt;sup&amp;gt;a&amp;lt;/sup&amp;gt;&#039;&#039;&#039; La combinación de les dos morfologías está en la tabla del [[Tabla para diferenciar entre transformaciones hematológicas y un mismo tumor-es|enlace]] del [[Normativa para la detección de transformaciones hematológicas-es|anexo 4]]?;  &#039;&#039;&#039;&amp;lt;sup&amp;gt;b&amp;lt;/sup&amp;gt;&#039;&#039;&#039; La diferencia de tiempo entre las dos fechas de incidencia poblacional es mayor de 3 meses?; &#039;&#039;&#039;&amp;lt;sup&amp;gt;c&amp;lt;/sup&amp;gt;&#039;&#039;&#039; Según la tabla del [[Tabla para diferenciar entre transformaciones hematológicas y un mismo tumor-es|enlace]] del [[Normativa para la detección de transformaciones hematológicas-es|anexo 4]], se corresponde a un MT o una TH?; &#039;&#039;&#039;(*)&#039;&#039;&#039; A excepción de cuando la 1ª morfología es más específica o agresiva que la 2ª.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1.&#039;&#039;&#039; Si la revisión manual define una transformación hematológica en una fecha concreta (p.ej., linfoma folicular, NOS-M9690.3, transformado en linfoma B difuso de célula grande - M9680.3 el 10/10/2020), y resulta imposible determinar la fecha de incidencia poblacional de la primera neoplasia (linfoma folicular, en este ejemplo), se tiene que asumir que la fecha de incidencia poblacional de ésta es &#039;&#039;&#039;91 días anterior a la fecha de la transformación&#039;&#039;&#039;. En el ejemplo descrito, la fecha de incidencia poblacional imputada en la primera neoplasia será el 11/07/2020.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 2.&#039;&#039;&#039; Cuando han pasado ≤ 3 meses entre la fecha de incidencia poblacional de una neoplasia hematológica y la otra y por lo tanto se trata del mismo tumor, en general, se ha de registrar la segunda morfología y la segunda topografía, a excepción de que la morfología de la primera neoplasia fuese más agresiva o específica que la segunda, que en cuyo caso, se registraría la primera morfología y topografía.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registro]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Clark_i_Breslow_(Melanoma_cutani)&amp;diff=1715</id>
		<title>Clark i Breslow (Melanoma cutani)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Clark_i_Breslow_(Melanoma_cutani)&amp;diff=1715"/>
		<updated>2023-07-18T07:46:49Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb la morfologia de melanoma (M-872 a M-879)&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;. Clark ([https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Estadiatge_del_melanoma_cutani_(Clark_i_Breslow)#link1 Classificació de Clark]) mesura el grau d’infiltració cutània i Breslow ([https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Estadiatge_del_melanoma_cutani_(Clark_i_Breslow)#link2 Classificació Breslow]) la profunditat (en mm) del melanoma.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gershenwald JE, Scolyer RA, Hess KR, et al. Melanoma staging: Evidence-based changes in the American Joint Committee on Cancer eighth edition cancer staging manual. &#039;&#039;CA Cancer J Clin&#039;&#039;. 2017;67(6). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5978683/&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Clark i Breslow s’omplen manualment i en determinats casos de forma automàtica quan es disposen de forma estructurada a la base de dades d’anatomia patològica.&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació de Clark&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Classificació de Clark.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Classificaci%C3%B3_de_Clark.png]]&amp;lt;div id=&amp;quot;link2&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació de Breslow&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Classificació de Breslow.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Classificaci%C3%B3_de_Breslow.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1714</id>
		<title>Gleason (Pròstata)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1714"/>
		<updated>2023-07-18T07:42:13Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb l&#039;adenocarcinoma de pròstata (&#039;&#039;&#039;C61.9&#039;&#039;&#039;). Puntua el grau d’anormalitat (d’1 a 5) de les cèl·lules obtingudes en diferents mostres de biòpsia&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gordetsky J, Epstein J. Grading of prostatic adenocarcinoma: Current state and prognostic implications. &#039;&#039;Diagn Pathol&#039;&#039;. 2016;11(1):1:8. http://dx.doi.org/10.1186/s13000-016-0478-2&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Epstein JI, Egevad L, Amin MB, Delahunt B, Srigley JR, Humphrey PA. The 2014 International Society of Urological Pathology (ISUP) Consensus Conference on Gleason Grading of Prostatic Carcinoma. Am J Surg Pathol. 2016; 40(2): 244:252&amp;lt;/ref&amp;gt; ([[Gleason (Pròstata)#link1|Puntuació de Gleason]]). El grau 1 indica cèl·lules normals, el grau 5 cèl·lules molt diferents del patró normal. Normalment, els tumors de pròstata presenten cèl·lules amb graus diferents i per obtenir el Gleason s’utilitzen els dos graus més comuns observats a les cèl·lules biopsiades (p. ex., si el grau més comú de les cèl·lules d’una mostra és el 3, seguit del 4, el patró és 3 + 4 i el Gleason és de 7). Els graus alts (≥ 8) indiquen càncer de creixement ràpid i alta probabilitat de disseminació.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Davant el dubte entre dos graus, s&#039;ha d&#039;enregistrar sempre el grau més alt. Quan tenim una puntuació de Gleason de 7 o de 9, per exemple, s&#039;ha d&#039;esbrinar si es tracta d&#039;un patró 4+3 ó 3+4 (puntuació 7) o bé 4+5 ó 5+4 (puntuació 9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omple manualment i en determinats casos de forma automàtica si la informació està estructurada per anatomia patològica.&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Puntuació de Gleason&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Puntuació de Gleason.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Puntuaci%C3%B3_de_Gleason.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1713</id>
		<title>Gleason (Pròstata)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1713"/>
		<updated>2023-07-18T07:36:59Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb l&#039;adenocarcinoma de pròstata (&#039;&#039;&#039;C61.9&#039;&#039;&#039;). Puntua el grau d’anormalitat (d’1 a 5) de les cèl·lules obtingudes en diferents mostres de biòpsia&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gordetsky J, Epstein J. Grading of prostatic adenocarcinoma: Current state and prognostic implications. &#039;&#039;Diagn Pathol&#039;&#039;. 2016;11(1):1:8. http://dx.doi.org/10.1186/s13000-016-0478-2&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Epstein JI, Egevad L, Amin MB, Delahunt B, Srigley JR, Humphrey PA. The 2014 International Society of Urological Pathology (ISUP) Consensus Conference on Gleason Grading of Prostatic Carcinoma. Am J Surg Pathol. 2016; 40(2): 244:252&amp;lt;/ref&amp;gt; ([[Gleason (Pròstata)#link1|Puntuació de Gleason]]). El grau 1 indica cèl·lules normals, el grau 5 cèl·lules molt diferents del patró normal. Normalment, els tumors de pròstata presenten cèl·lules amb graus diferents i per obtenir el Gleason s’utilitzen els dos graus més comuns observats a les cèl·lules biopsiades (p. ex., si el grau més comú de les cèl·lules d’una mostra és el 3, seguit del 4, el patró és 3 + 4 i el Gleason és de 7). Els graus alts (≥ 8) indiquen càncer de creixement ràpid i alta probabilitat de disseminació.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Davant el dubte entre dos graus, s&#039;ha d&#039;enregistrar sempre el grau més alt. Quan tenim una puntuació de Gleason de 7 o de 9, per exemple, s&#039;ha d&#039;esbrinar si es tracta d&#039;un patró 4+3 ó 3+4 (puntuació 7) o bé 4+5 ó 5+4 (puntuació 9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omple manualment i en determinats casos de forma automàtica si la informació està estructurada per anatomia patològica.&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Puntuació de Gleason&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Puntuació de Gleason.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Puntuaci%C3%B3_de_Gleason.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1712</id>
		<title>Gleason (Pròstata)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1712"/>
		<updated>2023-07-18T07:36:30Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Revertides les edicions de Lesteban (discussió) a l&amp;#039;última versió de Jmescriba&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb l&#039;adenocarcinoma de pròstata (&#039;&#039;&#039;C61.9&#039;&#039;&#039;). Puntua el grau d’anormalitat (d’1 a 5) de les cèl·lules obtingudes en diferents mostres de biòpsia&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gordetsky J, Epstein J. Grading of prostatic adenocarcinoma: Current state and prognostic implications. &#039;&#039;Diagn Pathol&#039;&#039;. 2016;11(1):1:8. http://dx.doi.org/10.1186/s13000-016-0478-2&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Epstein JI, Egevad L, Amin MB, Delahunt B, Srigley JR, Humphrey PA. The 2014 International Society of Urological Pathology (ISUP) Consensus Conference on Gleason Grading of Prostatic Carcinoma. Am J Surg Pathol. 2016; 40(2): 244:252&amp;lt;/ref&amp;gt; ([[Gleason (Pròstata)#link1|Puntuació de Gleason]]). El grau 1 indica cèl·lules normals, el grau 5 cèl·lules molt diferents del patró normal. Normalment, els tumors de pròstata presenten cèl·lules amb graus diferents i per obtenir el Gleason s’utilitzen els dos graus més comuns observats a les cèl·lules biopsiades (p. ex., si el grau més comú de les cèl·lules d’una mostra és el 3, seguit del 4, el patró és 3 + 4 i el Gleason és de 7). Els graus alts (≥ 8) indiquen càncer de creixement ràpid i alta probabilitat de disseminació.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Davant el dubte entre dos graus, s&#039;ha d&#039;enregistrar sempre el grau més alt. Quan tenim una puntuació de Gleason de 7 o de 9, per exemple, s&#039;ha d&#039;esbrinar si es tracta d&#039;un patró 4+3 ó 3+4 (puntuació 7) o bé 4+5 ó 5+4 (puntuació 9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omple manualment i en determinats casos de forma automàtica si la informació està estructurada per anatomia patològica.&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Puntuació de Gleason&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Puntuació de Gleason.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Puntuaci%C3%B3_de_Gleason.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1711</id>
		<title>Gleason (Pròstata)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1711"/>
		<updated>2023-07-18T07:35:35Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb l&#039;adenocarcinoma de pròstata (&#039;&#039;&#039;C61.9&#039;&#039;&#039;). Puntua el grau d’anormalitat (d’1 a 5) de les cèl·lules obtingudes en diferents mostres de biòpsia&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gordetsky J, Epstein J. Grading of prostatic adenocarcinoma: Current state and prognostic implications. &#039;&#039;Diagn Pathol&#039;&#039;. 2016;11(1):1:8. http://dx.doi.org/10.1186/s13000-016-0478-2&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Epstein JI, Egevad L, Amin MB, Delahunt B, Srigley JR, Humphrey PA. The 2014 International Society of Urological Pathology (ISUP) Consensus Conference on Gleason Grading of Prostatic Carcinoma. Am J Surg Pathol. 2016; 40(2): 244:252&amp;lt;/ref&amp;gt; ([[Gleason (Pròstata)#link1|Puntuació de Gleason]]). El grau 1 indica cèl·lules normals, el grau 5 cèl·lules molt diferents del patró normal. Normalment, els tumors de pròstata presenten cèl·lules amb graus diferents i per obtenir el Gleason s’utilitzen els dos graus més comuns observats a les cèl·lules biopsiades (p. ex., si el grau més comú de les cèl·lules d’una mostra és el 3, seguit del 4, el patró és 3 + 4 i el Gleason és de 7). Els graus alts (≥ 8) indiquen càncer de creixement ràpid i alta probabilitat de disseminació.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Davant el dubte entre dos graus, s&#039;ha d&#039;enregistrar sempre el grau més alt. Quan tenim una puntuació de Gleason de 7 o de 9, per exemple, s&#039;ha d&#039;esbrinar si es tracta d&#039;un patró 4+3 ó 3+4 (puntuació 7) o bé 4+5 ó 5+4 (puntuació 9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omple manualment i en determinats casos de forma automàtica si la informació està estructurada per anatomia patològica.&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Puntuació de Gleason&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Puntuació de Gleason.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Puntuaci%C3%B3_de_Gleason.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1710</id>
		<title>Gleason (Pròstata)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1710"/>
		<updated>2023-07-18T07:34:43Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Revertides les edicions de Lesteban (discussió) a l&amp;#039;última versió de Jmescriba&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb l&#039;adenocarcinoma de pròstata (&#039;&#039;&#039;C61.9&#039;&#039;&#039;). Puntua el grau d’anormalitat (d’1 a 5) de les cèl·lules obtingudes en diferents mostres de biòpsia&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gordetsky J, Epstein J. Grading of prostatic adenocarcinoma: Current state and prognostic implications. &#039;&#039;Diagn Pathol&#039;&#039;. 2016;11(1):1:8. http://dx.doi.org/10.1186/s13000-016-0478-2&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Epstein JI, Egevad L, Amin MB, Delahunt B, Srigley JR, Humphrey PA. The 2014 International Society of Urological Pathology (ISUP) Consensus Conference on Gleason Grading of Prostatic Carcinoma. Am J Surg Pathol. 2016; 40(2): 244:252&amp;lt;/ref&amp;gt; ([[Gleason (Pròstata)#link1|Puntuació de Gleason]]). El grau 1 indica cèl·lules normals, el grau 5 cèl·lules molt diferents del patró normal. Normalment, els tumors de pròstata presenten cèl·lules amb graus diferents i per obtenir el Gleason s’utilitzen els dos graus més comuns observats a les cèl·lules biopsiades (p. ex., si el grau més comú de les cèl·lules d’una mostra és el 3, seguit del 4, el patró és 3 + 4 i el Gleason és de 7). Els graus alts (≥ 8) indiquen càncer de creixement ràpid i alta probabilitat de disseminació.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Davant el dubte entre dos graus, s&#039;ha d&#039;enregistrar sempre el grau més alt. Quan tenim una puntuació de Gleason de 7 o de 9, per exemple, s&#039;ha d&#039;esbrinar si es tracta d&#039;un patró 4+3 ó 3+4 (puntuació 7) o bé 4+5 ó 5+4 (puntuació 9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omple manualment i en determinats casos de forma automàtica si la informació està estructurada per anatomia patològica.&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Puntuació de Gleason&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Puntuació de Gleason.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Puntuaci%C3%B3_de_Gleason.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1709</id>
		<title>Gleason (Pròstata)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Gleason_(Pr%C3%B2stata)&amp;diff=1709"/>
		<updated>2023-07-18T07:33:51Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb l&#039;adenocarcinoma de pròstata (&#039;&#039;&#039;C61.9&#039;&#039;&#039;). Puntua el grau d’anormalitat (d’1 a 5) de les cèl·lules obtingudes en diferents mostres de biòpsia&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gordetsky J, Epstein J. Grading of prostatic adenocarcinoma: Current state and prognostic implications. &#039;&#039;Diagn Pathol&#039;&#039;. 2016;11(1):1:8. http://dx.doi.org/10.1186/s13000-016-0478-2&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Epstein JI, Egevad L, Amin MB, Delahunt B, Srigley JR, Humphrey PA. The 2014 International Society of Urological Pathology (ISUP) Consensus Conference on Gleason Grading of Prostatic Carcinoma. Am J Surg Pathol. 2016; 40(2): 244:252&amp;lt;/ref&amp;gt; ([[Gleason (Pròstata)#link1|Puntuació de Gleason]]). El grau 1 indica cèl·lules normals, el grau 5 cèl·lules molt diferents del patró normal. Normalment, els tumors de pròstata presenten cèl·lules amb graus diferents i per obtenir el Gleason s’utilitzen els dos graus més comuns observats a les cèl·lules biopsiades (p. ex., si el grau més comú de les cèl·lules d’una mostra és el 3, seguit del 4, el patró és 3 + 4 i el Gleason és de 7). Els graus alts (≥ 8) indiquen càncer de creixement ràpid i alta probabilitat de disseminació.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Davant el dubte entre dos graus, s&#039;ha d&#039;enregistrar sempre el grau més alt. Quan tenim una puntuació de Gleason de 7 o de 9, per exemple, s&#039;ha d&#039;esbrinar si es tracta d&#039;un patró 4+3 ó 3+4 (puntuació 7) o bé 4+5 ó 5+4 (puntuació 9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omple manualment i en determinats casos de forma automàtica si la informació està estructurada per anatomia patològica.&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Puntuació de Gleason&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Puntuació de Gleason.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Puntuaci%C3%B3_de_Gleason.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Clark_i_Breslow_(Melanoma_cutani)&amp;diff=1708</id>
		<title>Clark i Breslow (Melanoma cutani)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Clark_i_Breslow_(Melanoma_cutani)&amp;diff=1708"/>
		<updated>2023-07-18T07:32:08Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb la morfologia de melanoma (M-872 a M-879)&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;. Clark ([https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Estadiatge_del_melanoma_cutani_(Clark_i_Breslow)#link1 Classificació de Clark]) mesura el grau d’infiltració cutània i Breslow ([https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Estadiatge_del_melanoma_cutani_(Clark_i_Breslow)#link2 Classificació Breslow]) la profunditat (en mm) del melanoma.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gershenwald JE, Scolyer RA, Hess KR, et al. Melanoma staging: Evidence-based changes in the American Joint Committee on Cancer eighth edition cancer staging manual. &#039;&#039;CA Cancer J Clin&#039;&#039;. 2017;67(6). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5978683/&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Clark i Breslow s’omplen manualment i en determinats casos de forma automàtica quan es disposen de forma estructurada a la base de dades d’anatomia patològica.&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació de Clark&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Classificació de Clark.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Classificaci%C3%B3_de_Clark.png]]&amp;lt;div id=&amp;quot;link2&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació de Breslow&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Classificació de Breslow.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Classificaci%C3%B3_de_Breslow.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_de_diferenciaci%C3%B3&amp;diff=1707</id>
		<title>Grau de diferenciació</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_de_diferenciaci%C3%B3&amp;diff=1707"/>
		<updated>2023-07-18T07:16:17Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els valors 1-4 són específics de tumors sòlids i els valors 5-8 de tumors hematològics. A excepció d’alguns tumors urològics ([[grau urològic]]), l&#039;adenocarcinoma de pròstata ([[Gleason (Pròstata)|Gleason]]) i tumors neurològics ([[grau SNC]]), quasi tots els tumors es classifiquen amb aquesta gradació i s’han d’omplir manualment.&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link1&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1&#039;&#039;&#039;. Quan no disposem del grau de diferenciació (o no és graduable), s&#039;especificarà sempre el valor 9 (no determinat).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grau de diferenciació&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Grau de diferenciació.png|cap|miniatura|343x343px]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 2.&#039;&#039;&#039; Grau de Nottingham dels tumors de mama (&#039;&#039;&#039;C50.X&#039;&#039;&#039;) és un sistema d’avaluació del grau histològic de carcinomes ductals invasius. Es basa en tres característiques, a cadascuna de les quals s’assigna una puntuació de 1 a 3, en què 1 és la més propera a la normalitat i 3 la més allunyada. Les tres puntuacions se sumen (rang: 3 a 9) per obtenir el grau ([[Grau de diferenciació#link2|grau de Nottingham]]). Es recull emprant respectivament les categories 1, 2 i 3 del [[Grau de diferenciació#link1|grau de diferenciació]].&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;National Cancer Institute. SEER Training Modules. Accessed July 2023. Code for Histologic Grading and Differentiation. https://training.seer.cancer.gov/coding/guidelines/rule_g.html&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Oncolink. Clasificación de Nottingham en cáncer de mama | OncoLink. Published 2021. https://es.oncolink.org/%20&amp;amp;#x20;preguntas-mas-frecuentes/tipos-de-cancer/clasificacion-de-nottingham-en-cancer-de-mama&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link2&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grau de Nottingham&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Construcció del grau de Nottingham.png|cap|marc|&amp;lt;sup&amp;gt;1&amp;lt;/sup&amp;gt; &#039;&#039;&#039;Formació tubular&#039;&#039;&#039;. Es refereix a la proporció d’estructures tubulars de la lesió.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;sup&amp;gt;2&amp;lt;/sup&amp;gt; &#039;&#039;&#039;Pleomorfisme cel·lular&#039;&#039;&#039;. Es consideren les característiques dels nuclis cel·lulars com ara: mida, relació nucli-citoplasma, contorns, uniformitat de la cromatina i augment dels nuclèols.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;sup&amp;gt;3&amp;lt;/sup&amp;gt; &#039;&#039;&#039;Activitat mitòtica&#039;&#039;&#039;. S’avalua a la perifèria de la neoplàsia, comptant el nombre de figures mitòtiques en 10 camps contigus (400x d’augment).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 3.&#039;&#039;&#039; Pel carcinoma o adenocarcinoma de cèl·lules renals (70%-80%, carcinomes de cèl·lules clares, topografia &#039;&#039;&#039;C64.9&#039;&#039;&#039;), s’utilitza el  [[Grau de diferenciació#link3|grau de Fuhrman]]&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; Es recull emprant respectivament les categories 1-4 [[Grau de diferenciació#link1|del grau de diferenciació]].&amp;lt;ref&amp;gt;Rodríguez Jasso V, Serrano Brambila E, Maldonado Alcara E. Factores pronósticos en cáncer renal localizado y localmente avanzado. &#039;&#039;Actas Urológicas Españolas&#039;&#039;. 2008;32(3):320-324.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Liu N, Gan W, Qu F, et al. Does the Fuhrman or World Health Organization/International Society of Urological Pathology Grading System Apply to the Xp11.2 Translocation Renal Cell Carcinoma?: A 10-Year Single-Center Study. &#039;&#039;Am J Pathol&#039;&#039;. 2018;188(4):929-936. doi:10.1016/j.ajpath.2017.12.018&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link3&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grau de Fuhrman&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Grau Fuhrman.png|cap|marc]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Cl%C3%ADnic_i_estadi_patol%C3%B2gic_del_c%C3%A0ncer_orofaringi_VPH%2B&amp;diff=1706</id>
		<title>Estadi Clínic i estadi patològic del càncer orofaringi VPH+</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Cl%C3%ADnic_i_estadi_patol%C3%B2gic_del_c%C3%A0ncer_orofaringi_VPH%2B&amp;diff=1706"/>
		<updated>2023-07-18T07:14:57Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=== &#039;&#039;&#039;Grups d&#039;estadis clínics del carcinoma orofaringi VPH-positiu&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;:&#039;&#039;&#039; ===&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi 0&#039;&#039;&#039;: Tis N0 M0&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi I:&#039;&#039;&#039; El tumor fa 4 cm o menys. El càncer s&#039;ha disseminat als ganglis limfàtics, cap dels càncers fa més de 6 cm i només afecta els ganglis limfàtics del mateix costat del cos del tumor primari. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (T1 a T2, N0 o N1, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi II&#039;&#039;&#039;: S&#039;aplica alguna de les opcions següents:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa 4 cm o menys. El càncer s&#039;ha disseminat a 1 o més ganglis limfàtics a qualsevol costat del cos i cap no fa més de 6 cm. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (T1 a T2, N2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa més de 4 cm o s&#039;ha disseminat a l&#039;epiglotis. Si hi ha compromís dels ganglis limfàtics, cap dels càncers fa més de 6 cm. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (T3, N0 a N2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi III&#039;&#039;&#039;: S&#039;aplica alguna de les opcions següents:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor té qualsevol mida. El càncer s&#039;ha disseminat als ganglis limfàtics i fa més de 6 cm. No s&#039;han disseminat altres parts del cos (qualsevol T1 a T3, N3, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor ha envaït la laringe, el múscul de la llengua, els músculs de la mandíbula, la volta de la boca o l&#039;os de la mandíbula. Els ganglis limfàtics poden estar compromesos o no. No s&#039;han disseminat altres parts del cos (T4, qualsevol N, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi IV&#039;&#039;&#039;: El càncer s&#039;ha disseminat a altres parts del cos (qualsevol T, qualsevol N, M1).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=== &#039;&#039;&#039;Grups d&#039;estadis patològics del carcinoma orofaringi VPH-positiu:&#039;&#039;&#039; ===&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi 0&#039;&#039;&#039;: pTis N0 M0&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi I:&#039;&#039;&#039; El tumor fa 4 cm o menys. El càncer compromet a 4 o més ganglis limfàtics. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (pT1 a pT2, pN0 o pN1, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi II&#039;&#039;&#039;: S&#039;aplica alguna de les opcions següents:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa 4 cm o menys. El càncer s&#039;ha disseminat a més de 4 ganglis limfàtics. No s&#039;han disseminat altres parts del cos (pT1 a pT2, pN2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa més de 4 cm o envaeix les estructures properes. El càncer compromet a 4 o més ganglis limfàtics. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (pT3, pN0 a pN1, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi III&#039;&#039;&#039;: El tumor fa més de 4 cm o envaeix les estructures properes. El càncer s&#039;ha disseminat a més de 4 ganglis limfàtics. No s&#039;ha disseminat a altres parts del cos (pT3 o pT4, pN2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi IV&#039;&#039;&#039;: El càncer s&#039;ha disseminat a altres parts del cos (qualsevol pT, qualsevol pN, M1). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;TNM Classification of malignant tumours, eighth edition, 2017. Union for International Cancer Control (UICC).&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://www.cancer.org/es/cancer/tipos/cancer-de-orofaringe-y-de-cavidad-oral.html&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== &#039;&#039;&#039;Referències:&#039;&#039;&#039; ==&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Cl%C3%ADnic_i_estadi_patol%C3%B2gic_del_c%C3%A0ncer_orofaringi_VPH%2B&amp;diff=1705</id>
		<title>Estadi Clínic i estadi patològic del càncer orofaringi VPH+</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Cl%C3%ADnic_i_estadi_patol%C3%B2gic_del_c%C3%A0ncer_orofaringi_VPH%2B&amp;diff=1705"/>
		<updated>2023-07-18T07:14:01Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=== &#039;&#039;&#039;Grups d&#039;estadis clínics del carcinoma orofaringi VPH-positiu&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;:&#039;&#039;&#039; ===&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi 0&#039;&#039;&#039;: Tis N0 M0&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi I:&#039;&#039;&#039; El tumor fa 4 cm o menys. El càncer s&#039;ha disseminat als ganglis limfàtics, cap dels càncers fa més de 6 cm i només afecta els ganglis limfàtics del mateix costat del cos del tumor primari. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (T1 a T2, N0 o N1, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi II&#039;&#039;&#039;: S&#039;aplica alguna de les opcions següents:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa 4 cm o menys. El càncer s&#039;ha disseminat a 1 o més ganglis limfàtics a qualsevol costat del cos i cap no fa més de 6 cm. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (T1 a T2, N2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa més de 4 cm o s&#039;ha disseminat a l&#039;epiglotis. Si hi ha compromís dels ganglis limfàtics, cap dels càncers fa més de 6 cm. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (T3, N0 a N2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi III&#039;&#039;&#039;: S&#039;aplica alguna de les opcions següents:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor té qualsevol mida. El càncer s&#039;ha disseminat als ganglis limfàtics i fa més de 6 cm. No s&#039;han disseminat altres parts del cos (qualsevol T1 a T3, N3, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor ha envaït la laringe, el múscul de la llengua, els músculs de la mandíbula, la volta de la boca o l&#039;os de la mandíbula. Els ganglis limfàtics poden estar compromesos o no. No s&#039;han disseminat altres parts del cos (T4, qualsevol N, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi IV&#039;&#039;&#039;: El càncer s&#039;ha disseminat a altres parts del cos (qualsevol T, qualsevol N, M1).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=== &#039;&#039;&#039;Grups d&#039;estadis patològics del carcinoma orofaringi VPH-positiu:&#039;&#039;&#039; ===&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi 0&#039;&#039;&#039;: pTis N0 M0&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi I:&#039;&#039;&#039; El tumor fa 4 cm o menys. El càncer compromet a 4 o més ganglis limfàtics. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (pT1 a pT2, pN0 o pN1, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi II&#039;&#039;&#039;: S&#039;aplica alguna de les opcions següents:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa 4 cm o menys. El càncer s&#039;ha disseminat a més de 4 ganglis limfàtics. No s&#039;han disseminat altres parts del cos (pT1 a pT2, pN2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa més de 4 cm o envaeix les estructures properes. El càncer compromet a 4 o més ganglis limfàtics. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (pT3, pN0 a pN1, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi III&#039;&#039;&#039;: El tumor fa més de 4 cm o envaeix les estructures properes. El càncer s&#039;ha disseminat a més de 4 ganglis limfàtics. No s&#039;ha disseminat a altres parts del cos (pT3 o pT4, pN2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi IV&#039;&#039;&#039;: El càncer s&#039;ha disseminat a altres parts del cos (qualsevol pT, qualsevol pN, M1). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;TNM Classification of malignant tumours, eighth edition, 2017. Union for International Cancer Control (UICC).&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== &#039;&#039;&#039;Referències:&#039;&#039;&#039; ==&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_cl%C3%ADnic_i_estadi_patol%C3%B2gic&amp;diff=1704</id>
		<title>Estadi clínic i estadi patològic</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_cl%C3%ADnic_i_estadi_patol%C3%B2gic&amp;diff=1704"/>
		<updated>2023-07-18T07:13:10Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els valors del desplegable són els inclosos a la 7a i 8a edicions de la classificació TNM.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Union Against Cancer (UICC). &#039;&#039;TNM Classification of Malignant Tumours, Seventh Edition&#039;&#039;. (Sobin L, Gospodarowicz MK, Wittekind C, ed.). John Wiley &amp;amp; sons, Ltd.; 2009.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Union for International Cancer Control (UICC). &#039;&#039;TNM Classification of Malignant Tumours, Eighth Edition&#039;&#039;. (Brierley JD, Gospodarowicz MK, Wittekind C, ed.). John Wiley &amp;amp; sons, Ltd.; 2017.&amp;lt;/ref&amp;gt; Si algun dels valors de l’estadificació apareix en un informe d’anatomia patològica, es recull automàticament l&#039;estadi patològic. Els estadis només s’omplen manualment si consten a la història clínica. Si la informació no consta, s’ha de deixar en blanc. Aquest desplegable es desactiva en les topografies C51.X (òrgans genitals femenins) , C52.9 (Vagina), C53.X (Cèrvix), C54.X (Cos uterí),C55.9 (Uter), C56.9 Ovari),  C57.X (altres òrgans genitals femenins sense especificar), o C58.9 (Placenta) i en les morfologies corresponents als tumors hematopoiétics i limfoides M959X.X a M-9993.3, a excepció de M-9700.3 i M-9701.3.&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els valors del estadi oscil·len entre I i IV, podent-se subclassificar d&#039;acord cada localització tumoral.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1:&#039;&#039;&#039; Si en els informes no s’especifica si l’estadi és clínic o patològic, es registra per defecte com a clínic.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 2:&#039;&#039;&#039; Existeix una classificació específica de l&#039;  [[Estadi Clínic i estadi patològic del càncer orofaringi VPH+]]. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Ann_Arbor&amp;diff=1703</id>
		<title>Estadi Ann Arbor</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Ann_Arbor&amp;diff=1703"/>
		<updated>2023-07-18T07:11:36Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S&#039;omple l’estadi i la classificació Ann Arbor en les neoplàsies limfoides següents: &#039;&#039;&#039;M-9590 a M-9699, M-9702 a M-9719, M-9726, M-9727 a M-9729, M9735 a M-9738, M-9811 a M-9819, M-9823, M-9827, M-9835, M-9837&#039;&#039;&#039;.&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt; Els comportaments /1 (incerts) no s’omplen.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omplen manualment. Si la informació no consta, s’han de deixar en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi Ann Arbor (modificació Cotswold)&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Cheson BD, Fisher RI, Barrington SF, et al. Recommendations for initial evaluation, staging, and response assessment of hodgkin and non-hodgkin lymphoma: The lugano classification. &#039;&#039;J Clin Oncol&#039;&#039;. 2014;32(27):3059-3067&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Estadi Ann Arbor.png|cap|miniatura|711x711px|&#039;&#039;&#039;E:&#039;&#039;&#039; implicació d’un sol lloc extraganglionar o contigu o proximal al lloc ganglionar conegut de la malaltia.]]&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació Ann Arbor&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;[[Fitxer:Classificació Ann Arbor.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Classificaci%C3%B3_Ann_Arbor.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Data_de_mostra_AP_hospital&amp;diff=1702</id>
		<title>Data de mostra AP hospital</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Data_de_mostra_AP_hospital&amp;diff=1702"/>
		<updated>2023-07-18T07:10:07Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Data de recepció de la mostra biològica al servei d’Anatomia Patològica del centre de l&#039;RTH ICO-ICS (biòpsia, citologia, immunohistoquímica, biologia molecular, necròpsia, ...) .&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt; Es defineix d&#039;acord amb l&#039;ordre de prioritat següent:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
# Data de recepció de la mostra al servei d&#039;anatomia patològica.&lt;br /&gt;
# Data de signatura de l&#039;informe del patòleg.&lt;br /&gt;
# Data de la petició.&lt;br /&gt;
# Data de la intervenció quirúrgica o data de l&#039;extracció del tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omple automàticament, però es pot modificar manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1.&#039;&#039;&#039; Si el tumor es diagnostica al servei d&#039;anatomia patològica del centre del registre, la data de la mostra d&#039;anatomia patològica coincideix amb la data d&#039;incidència poblacional.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Data_de_mostra_AP_hospital&amp;diff=1701</id>
		<title>Data de mostra AP hospital</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Data_de_mostra_AP_hospital&amp;diff=1701"/>
		<updated>2023-07-18T07:09:19Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Data de recepció de la mostra biològica al servei d’Anatomia Patològica del centre de l&#039;RTH ICO-ICS (biòpsia, citologia, immunohistoquímica, biologia molecular, necròpsia, ...) .&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. [http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003]&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt; Es defineix d&#039;acord amb l&#039;ordre de prioritat següent:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
# Data de recepció de la mostra al servei d&#039;anatomia patològica.&lt;br /&gt;
# Data de signatura de l&#039;informe del patòleg.&lt;br /&gt;
# Data de la petició.&lt;br /&gt;
# Data de la intervenció quirúrgica o data de l&#039;extracció del tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omple automàticament, però es pot modificar manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1.&#039;&#039;&#039; Si el tumor es diagnostica al servei d&#039;anatomia patològica del centre del registre, la data de la mostra d&#039;anatomia patològica coincideix amb la data d&#039;incidència poblacional.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=BRAF&amp;diff=1700</id>
		<title>BRAF</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=BRAF&amp;diff=1700"/>
		<updated>2023-07-18T07:06:42Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Gen que dóna origen a una proteïna que participa en l&#039;enviament de senyals a les cèl·lules i en la multiplicació cel·lular i pot causar canvis que augmentin la multiplicació i la disseminació de les cèl·lules canceroses. S&#039;han trobat formes mutades del gen BRAF i de la seva proteïna en molts tipus de càncer (de còlon i recte, carcinoma papil·lar de tiroide, melanoma, adenocarcinomes de l&#039;ovari i leucèmies, entre d&#039;altres).&amp;lt;ref&amp;gt;https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/braf-mutation-and-cancer&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A l&#039;ASEDAT es recull aquest marcador per al càncer de de còlon i recte (C18.X, C19.X i C20.X), estómac (C16.X) i melanoma (C44.X i M872-879)&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt; . Els valors que pot prendre són: Wildtype, mutat, indeterminat o desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Topografia&amp;diff=1668</id>
		<title>Topografia</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Topografia&amp;diff=1668"/>
		<updated>2023-07-13T07:53:55Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Localització del tumor primari codificada amb ICD-O-3.2 (en anglès: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology, 3rd edition, 2nd revision&#039;&#039;) . La topografia es codifica independentment del comportament del tumor.&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt; El &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT proposa una topografia per a cada tumor, que es pot modificar manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Topografia&amp;diff=1667</id>
		<title>Topografia</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Topografia&amp;diff=1667"/>
		<updated>2023-07-13T07:52:30Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Localització del tumor primari codificada amb ICD-O-3.2 (en anglès: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology, 3rd edition, 2nd revision&#039;&#039;) . La topografia es codifica independentment del comportament del tumor.&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. [https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/&amp;amp;#x20;Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991 https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991]&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt; El &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT proposa una topografia per a cada tumor, que es pot modificar manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=TNM_patol%C3%B2gic&amp;diff=1666</id>
		<title>TNM patològic</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=TNM_patol%C3%B2gic&amp;diff=1666"/>
		<updated>2023-07-13T07:51:36Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Es registra sempre l’estadi &#039;&#039;&#039;en el moment del diagnòstic&#039;&#039;&#039; del tumor&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;. L’aparició de metàstasis després del primer tractament no modifica l’extensió registrada. La informació s’omple manualment i, en determinats casos, quan es disposa d’un codi estructurat a la base de dades d&#039;anatomia patològica s’omple automàticament. En cas que no consti, s’ha de deixar en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT conté un desplegable amb els valors inclosos a la 7a i 8a edicions de la classificació TNM,&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Union Against Cancer (UICC). &#039;&#039;TNM Classification of Malignant Tumours, Seventh Edition&#039;&#039;. (Sobin L, Gospodarowicz MK, Wittekind C, ed.). John Wiley &amp;amp; sons, Ltd.; 2009.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Union for International Cancer Control (UICC). &#039;&#039;TNM Classification of Malignant Tumours, Eighth Edition&#039;&#039;. (Brierley JD, Gospodarowicz MK, Wittekind C, ed.). John Wiley &amp;amp; sons, Ltd.; 2017.&amp;lt;/ref&amp;gt; els quals s’activen en els tumors sòlids i, en el cas dels tumors hematològics, només en la síndrome de Sézary (M-9701.3) i la micosi fungoide (M-9700.3). El TNM es desactiva en les neoplàsies hematològiques M-959x.x a M-9993.3 (excepte M-9700.3 i M-9701.3).&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt; Cal diferenciar la classificació basada en criteris histològics (TNM patològic) i l’obtinguda després del tractament inicial (yTNM).&lt;br /&gt;
=pT=&lt;br /&gt;
Definit amb criteris histològics.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pTX:&#039;&#039;&#039; el tumor primari no pot ser avaluat histològicament.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pT0:&#039;&#039;&#039; no hi ha evidència histològica de tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pTis:&#039;&#039;&#039; tumor &#039;&#039;in situ.&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pT1 - 4:&#039;&#039;&#039; mida/extensió local del tumor primari. Com més alt és el nombre després de la pT, més gran és la mida tumoral. Cada categoria de la pT es pot subclassificar per informar més detalladament de l’extensió (p. ex., pT3a i pT3b) i fins i tot pot ser més específic (p. ex., pT1b1 i pT1b2).&lt;br /&gt;
=pN=&lt;br /&gt;
Definit amb criteris histològics.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pNX:&#039;&#039;&#039; no es poden avaluar els ganglis limfàtics regionals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pN0:&#039;&#039;&#039; no hi ha metàstasis ganglionars regionals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pN1 - 4:&#039;&#039;&#039; grau d’afectació dels ganglis limfàtics regionals. Com més alt és el nombre després de la pN, més ganglis limfàtics afectats hi ha. Cada categoria de la pN es pot subclassificar més per donar una informació més detallada (p. ex., pN1a i pN1b).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota.&#039;&#039;&#039; a) Les micrometàstasis (sense metàstasis &amp;gt;0,2 cm) s’identifiquen mitjançant les sigles &#039;&#039;&#039;‘mi’&#039;&#039;&#039; (p. ex., pN1[mi]); &#039;&#039;&#039;b)&#039;&#039;&#039; les sigles &#039;&#039;&#039;‘sn’&#039;&#039;&#039; identifiquen el gangli sentinella (en anglès, &#039;&#039;sentinel lymph node&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
=pM=&lt;br /&gt;
Definit amb criteris histològics.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pM0:&#039;&#039;&#039; no hi ha presència de metàstasis a distància.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pM1:&#039;&#039;&#039; presència de metàstasis a distància. Cada categoria de l’pM1 es pot subclassificar per informar amb més detall de la metàstasi (p. ex., pM1a, pM1c, pM1e).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;pMX:&#039;&#039;&#039; sense definició a la 7a i 8a edicions del TNM, però la incloem perquè apareix en els informes clínics.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota.&#039;&#039;&#039; La metàstasi en qualsevol gangli limfàtic no regional es classifica com a metàstasi a distància.&lt;br /&gt;
=ypTNM (ypT, ypN, ypM)=&lt;br /&gt;
TNM patològic després de rebre tractament neoadjuvant.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
= Notes =&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1.&#039;&#039;&#039; En cas de dubte sobre quin valor de T, N o M s’ha de registrar, s’aconsella escollir el valor més baix (la menys avançada).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 2.&#039;&#039;&#039; Si hi ha valors de pTNM estructurats, aquests són recollits automàticament per l’ASEDAT.[[TNMc i TNMp del càncer orofaringi (tumors de cap i coll) VPH positiu]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 3.&#039;&#039;&#039; Si en els informes no s’especifica si el TNM és clínic o patològic, es registra per defecte com a clínic.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 4.&#039;&#039;&#039; Pels tumors de l&#039;orofaringe VPH+, tant el TNMc com el TNMp tenen una [[TNMc i TNMp del càncer orofaringi (tumors de cap i coll) VPH positiu|classificació específica.]]&lt;br /&gt;
=Referències bibliogràfiques=&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=TNM_cl%C3%ADnic&amp;diff=1665</id>
		<title>TNM clínic</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=TNM_cl%C3%ADnic&amp;diff=1665"/>
		<updated>2023-07-13T07:50:02Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Es registra sempre i &#039;&#039;&#039;en el moment del diagnòstic&#039;&#039;&#039; del tumor&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;. L’aparició de metàstasis després del primer tractament no modifica l’extensió registrada. La informació s’omple manualment. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT conté un desplegable amb els valors inclosos a la 7a i 8a edicions de la classificació TNM,&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Union Against Cancer (UICC). &#039;&#039;TNM Classification of Malignant Tumours, Seventh Edition&#039;&#039;. (Sobin L, Gospodarowicz MK, Wittekind C, ed.). John Wiley &amp;amp; sons, Ltd.; 2009.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Union for International Cancer Control (UICC). &#039;&#039;TNM Classification of Malignant Tumours, Eighth Edition&#039;&#039;. (Brierley JD, Gospodarowicz MK, Wittekind C, ed.). John Wiley &amp;amp; sons, Ltd.; 2017.&amp;lt;/ref&amp;gt; els quals s’activen en els tumors sòlids i, en el cas dels tumors hematològics, només en la síndrome de Sézary (M-9701.3) i la micosi fungoide (M-9700.3). El TNM es desactiva en les neoplàsies hematològiques M-959X.X a M-9993.3 (excepte M-9700.3 i M-9701.3).&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
=T clínic=&lt;br /&gt;
Definit amb criteris clínics i radiològics.&lt;br /&gt;
*&#039;&#039;&#039;TX:&#039;&#039;&#039; el tumor primari no pot ser avaluat.&lt;br /&gt;
*&#039;&#039;&#039;T0:&#039;&#039;&#039; no hi ha evidència de tumor primari.&lt;br /&gt;
*&#039;&#039;&#039;Tis:&#039;&#039;&#039; tumor &#039;&#039;in situ.&#039;&#039;&lt;br /&gt;
*&#039;&#039;&#039;T1 - T4:&#039;&#039;&#039; mida/extensió local del tumor primari. Com més alt és el nombre després de la T, més gran és la mida tumoral. Cada categoria de la T es pot subclassificar per detallar més l’extensió (p. ex., T3a i T3b) i fins i tot pot ser més específic (p. ex., T1b1 i T1b2).&lt;br /&gt;
=N clínic=&lt;br /&gt;
Definit amb criteris clínics i radiològics.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;NX:&#039;&#039;&#039; no es poden avaluar ganglis limfàtics regionals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;N0:&#039;&#039;&#039; no hi ha metàstasis ganglionars regionals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;N1 - N4:&#039;&#039;&#039; grau d’afectació dels ganglis limfàtics regionals. Com més alt és el nombre després de la N, més ganglis limfàtics afectats hi ha. Cada valor de la N es pot subclassificar per donar una informació més detallada (p. ex., N1a i N1b).&lt;br /&gt;
=M clínic=&lt;br /&gt;
Definit amb criteris clínics i radiològics.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;M0:&#039;&#039;&#039; sense metàstasi a distància.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;M1:&#039;&#039;&#039; amb metàstasi a distància. Cada categoria de l’M1 es pot subclassificar per donar una informació més detallada de la metàstasi (p. ex.: M1a, M1b).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
•  &#039;&#039;&#039;MX:&#039;&#039;&#039; sense definició a la 7a i 8a edicions del TNM, però l’incloem perquè apareix en els informes clínics.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
= Notes =&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1.&#039;&#039;&#039; En cas de dubte sobre quin valor de T, N o M s’ha de registrar, s’aconsella escollir el valor més baix (la menys avançada).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 2.&#039;&#039;&#039; Si en els informes no s’especifica si el TNM és clínic o patològic, es registra per defecte com a clínic.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 3.&#039;&#039;&#039; Pels tumors de l&#039;orofaringe VPH+, tant el TNMc com el TNMp tenen una [[TNMc i TNMp del càncer orofaringi (tumors de cap i coll) VPH positiu|classificació específica]]. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Referències bibliogràfiques=&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Rai_i_Binet_(Leuc%C3%A8mia_limf%C3%A0tica_cr%C3%B2nica)&amp;diff=1664</id>
		<title>Rai i Binet (Leucèmia limfàtica crònica)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Rai_i_Binet_(Leuc%C3%A8mia_limf%C3%A0tica_cr%C3%B2nica)&amp;diff=1664"/>
		<updated>2023-07-13T07:39:29Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’estadifica mitjançant la [[Rai i Binet (Leucèmia limfàtica crònica)#link1|classificació Rai]] i la [[Rai i Binet (Leucèmia limfàtica crònica)#link2|classificació Binet]].&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;American Cancer Society. How is chronic limphocytic leukemia staged? https://www.cancer.org/cancer/chronic-lymphocytic-leukemia/detection-diagnosis-staging/staging.html#:~:text=In%20the%20Binet%20staging%20system,(too%20few%20blood%20platelets). &amp;lt;/ref&amp;gt; Aquest estadi s’ha d’omplir quan la morfologia és M-9823.3.&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision.1. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació Rai&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:LLC Classificació Rai.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:LLC_Classificaci%C3%B3_Rai.png]]&amp;lt;div id=&amp;quot;link2&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació Binet&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:LLC Classificació Binet.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:LLC_Classificaci%C3%B3_Binet.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=M%C3%A8tode_diagn%C3%B2stic&amp;diff=1663</id>
		<title>Mètode diagnòstic</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=M%C3%A8tode_diagn%C3%B2stic&amp;diff=1663"/>
		<updated>2023-07-13T07:37:41Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Base diagnòstica més vàlida del tumor. La classificació és jeràrquica (veure [[Mètode diagnòstic#link1|taula]]), el nombre més alt representa la base més vàlida (exceptuant el 9). Amb la informació d’AP (Anatomia Patològica) del fitxer d’entrada, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT pot omplir automàticament les opcions 5, 6 i 7. Quan no hi ha informació d’AP, ASEDAT adjudica automàticament i per defecte el valor 9 (desconegut).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. [http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php 1.      https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003]&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. 3.      https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt; Els valors 1 a 4 només es poden emplenar manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link1&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Mètode diagnòstic del tumor&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Mètode diagnòstic del tumor.png|cap|marc]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=M%C3%A8tode_diagn%C3%B2stic&amp;diff=1662</id>
		<title>Mètode diagnòstic</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=M%C3%A8tode_diagn%C3%B2stic&amp;diff=1662"/>
		<updated>2023-07-13T07:37:03Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Base diagnòstica més vàlida del tumor. La classificació és jeràrquica (veure [[Mètode diagnòstic#link1|taula]]), el nombre més alt representa la base més vàlida (exceptuant el 9). Amb la informació d’AP (Anatomia Patològica) del fitxer d’entrada, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT pot omplir automàticament les opcions 5, 6 i 7. Quan no hi ha informació d’AP, ASEDAT adjudica automàticament i per defecte el valor 9 (desconegut).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. [http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php 1.      https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003]&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/&amp;amp;#x20;Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt; Els valors 1 a 4 només es poden emplenar manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link1&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Mètode diagnòstic del tumor&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Mètode diagnòstic del tumor.png|cap|marc]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Morfologia&amp;diff=1661</id>
		<title>Morfologia</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Morfologia&amp;diff=1661"/>
		<updated>2023-07-13T07:36:18Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039;ICD-O-3.2 (en anglès: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology, 3rd edtion, 2nd revision)&#039;&#039; &amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt; també descriu la morfologia del tumor. Els codis morfològics són de cinc dígits numèrics, els quatre primers identifiquen la histologia i el cinquè el comportament. Els valors de la histologia van de M-8000 a M-9993 a la ICD-O-3.2 i els del comportament són &#039;&#039;&#039;0:&#039;&#039;&#039; benigne; &#039;&#039;&#039;1:&#039;&#039;&#039; incert si és benigne o maligne; &#039;&#039;&#039;2:&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;in situ&#039;&#039;; &#039;&#039;&#039;3:&#039;&#039;&#039; maligne, localització primària; &#039;&#039;&#039;6&#039;&#039;&#039;: maligne, localització metastàtica; &#039;&#039;&#039;9&#039;&#039;&#039;: maligne, incert si és primari o metastàtic.&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt; El &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT proposa una morfologia per a cada tumor, que es pot modificar manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A Catalunya, els laboratoris de patologia codifiquen els tumors amb la terminologia SNOMED CT (en anglès: &#039;&#039;Systematized Nomenclature of Medicine -Clinical Terms&#039;&#039;)&amp;lt;ref&amp;gt;SNOMED International. SNOMED CT Release File Specifications. Published 2018. Accessed June 4, 2018. https://&amp;amp;#x20;confluence.ihtsdotools.org/display/DOCRELFMT/SNOMED+CT+Release+File+Specifications&amp;lt;/ref&amp;gt; i amb les codificacions proposades per la sèrie &#039;&#039;WHO Blue Books (en anglès: World Health Organization&#039;s International Histological of Tumors Series).&#039;&#039;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization. WHO Classification of Tumours. IARC, Lyon. Published 2018. Accessed June 6, 2018. https://whobluebooks.iarc.fr/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Fletcher CD., Bridge JA, Hogendoorn PC., Mertens F, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of Soft Tissue and Bone&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2013. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Who-&amp;amp;#x20;Classification-Of-Tumours&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Kurman RJ, Carcangiu ML, Herrington CS, Young RH, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of Female Reproductive Organs&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2014. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-&amp;amp;#x20;Series/Who-Classification-Of-Tumours&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Bosman FT, Carneiro F, Hruban RH, Theise ND, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of the Digestive System&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2010. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Who-&amp;amp;#x20;Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Lloyd R V., Osamura RY, Klöppel G, Rosai J, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of Endocrine Organs&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2017. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Who-&amp;amp;#x20;Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;El-Naggar AK, Chan JK., Grandis JR, Takata T, Slootweg PJ, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Head and Neck Tumours&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2017. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Who-&amp;amp;#x20;Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;LeBoit PE, Burg G, Weedon D, Sarasin A, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours. Pathology and Genetics of Skin Tumours&#039;&#039;. IARC press; 2006. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Who-Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Louis DN, Ohgaki H, Wiestler OD, Cavenee WK, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of the Central Nervous System&#039;&#039;. Revised4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2016. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-&amp;amp;#x20;Series/Who-Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;DeLellis ronald A, Lloyd R V, Heitz PU, Eng C, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours. Pathology and Genetics of Tumours of Endocrine Organs&#039;&#039;. IARC Press; 2004. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Who-Classification-Of-&amp;amp;#x20;Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Swerdlow SH, Campo E, Harris NL, et al., ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of Haematopoietic and Lymphoid Tissues&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2008. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/&amp;amp;#x20;Who-Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Swerdlow SH, Campo E, Harris NL, et al., ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of Haematopoietic and Lymphoid Tissues&#039;&#039;. Revised4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2017. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-&amp;amp;#x20;Series/Who-Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Moch H, Humphrey PA, Ulbright TM, Reuter VE, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of the Urinary System and Male Genital Organs&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2016. https://publications.iarc.fr/Book-And-&amp;amp;#x20;Report-Series/Who-Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Travis WD, Brambilla E, Burke AP, Marx A, Nicholson AG, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of the Lung, Pleura, Thymus and Heart&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2015. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-&amp;amp;#x20;Series/Who-Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Lakhani SR, Ellis IO, Schnitt SJ, Tan PH, van de Vijver MJ, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of the Breast&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2012. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Who-&amp;amp;#x20;Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt; Aquests codis estan disponibles als laboratoris d’Anatomia patològica mitjançant l’extensió catalana de SNOMED CT.&amp;lt;ref&amp;gt;Sanz X, Pareja L, Rius A, et al. Definition of a SNOMED CT pathology subset and microglossary, based on 1.17 million biological samples from the Catalan Pathology Registry. &#039;&#039;J Biomed Inform&#039;&#039;. 2018;78:167-176. https://doi.&amp;amp;#x20;org/10.1016/j.jbi.2017.11.010&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Sanz, X., Pareja, L., Rius, A., Gálvez, J., Escribà, J. M., Esteban, L., Borràs, J. M., &amp;amp; Ribes, J. How cancer registries can detect neoplasms in pathology laboratories that code with SNOMED CT terminology? An actual, simple and flexible solution. &#039;&#039;International Journal of Medical Informatics&#039;&#039;,2020. &#039;&#039;141&#039;&#039;, 104167. https://doi.org/10.1016/j.ijmedinf.2020.104167&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Oficina d’Estàndards i Interoperabilitat de la Fundació TIC Salut Social. Departament de Salut. Generalitat de Catalunya. 8a. versió de l’extensió catalana de SNOMED CT. Published online 2018. https://ticsalutsocial.cat/&amp;amp;#x20;formulari-dobtencio-de-snomed-ct/&amp;lt;/ref&amp;gt; Els codis de l’extensió catalana es mostren a l’[[Extensió catalana: conceptes de la sèrie WHO Blue Series|annex 1]].&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPI_(Limfomes)&amp;diff=1660</id>
		<title>IPI (Limfomes)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPI_(Limfomes)&amp;diff=1660"/>
		<updated>2023-07-13T07:33:51Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Dins de la variable IPI de l’ASEDAT es recull l’IPI (&#039;&#039;International Prognostic Index&#039;&#039;), el FLIPI (&#039;&#039;Follicular Lymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;) i el MIPI (&#039;&#039;Mantle&#039;&#039; &#039;&#039;cell&#039;&#039; L&#039;&#039;ymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;), depenent de la morfologia tumoral. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== IPI ==&lt;br /&gt;
L’IPI (&#039;&#039;International Prognostic Index&#039;&#039;) s’utilitza per determinar el pronòstic de persones afectes de limfomes no Hodgkin. Tot i que inicialment s’utilitzava únicament per limfomes agressius, avui en dia s’utilitza en gairebé tots els limfomes no Hodgkin (exceptuant el limfoma fol·licular (M9597.3 i M9690.3-M.9698.3)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;, on s’utilitza el FLIPI o en el limfoma de cèl·lules del mantell (M9673.3)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;, on s’usa el MIPI).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;https://www.cancer.org/es/cancer/linfoma-no-hodgkin/deteccion-diagnostico-clasificacion-por-etapas/factores-pronosticos.html&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular l’IPI són&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat: ≤60 anys vs. &amp;gt;60 anys.&lt;br /&gt;
* Estadi del limfoma: I-II vs. III-IV.&lt;br /&gt;
* Afectació extranodal: No afectació d’òrgans vs. afectació d’òrgans.&lt;br /&gt;
* Estat del pacient: independent per les activitats de la vida quotidiana vs. depenent.&lt;br /&gt;
* Nivell de lactat deshidrogenasa (LDH) en sang: normal vs. alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Cadascuna d’aquestes condicions puntuen 1 punt en el càlcul de l&#039;IPI: edat&amp;gt;60 anys, estadis avançats, afectació d’òrgans, independent per les activitats de la vida quotidiana i LDH alt.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’aquesta manera, IPI pot prendre puntuacions en un rang de 0 (baix risc) a 5 (alt risc).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;IPI per limfomes no Hodgkin.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0-1&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Risc intermig baix&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|Risc intermig alt&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4-5&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== FLIPI ==&lt;br /&gt;
El FLIPI (&#039;&#039;Follicular lymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;) es crea a partir de la necessitat de determinar el pronòstic per persones afectes de limfomes de creixement lent (com solen ser els limfomes fol·liculars), pels quals l’IPI no s’ajusta massa bé. &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; Així doncs, el FLIPI és exclusiu pels limfomes fol·liculars (M9597.3 i M9690.3-M.96983)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;.º&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular FLIPI són &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat: ≤60 anys vs. &amp;gt;60 anys.&lt;br /&gt;
* Estadi del limfoma: I-II vs. III-IV.&lt;br /&gt;
* Nivells d’hemoglobina: Hb≥12 g/dL vs.  Hb&amp;lt;12g/dL.&lt;br /&gt;
* Afectació ganglionar: ≤4 àrees afectades vs. &amp;gt;4 àrees ganglionars afectades.&lt;br /&gt;
* Nivell de lactat deshidrogenasa (LDH) en sang: normal vs. alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Cadascuna d’aquestes condicions puntuen 1 punt en el càlcul de FLIPI: edat&amp;gt;60 anys, estadis avançats, nivells baixos d’hemoglobina, afectació de més de 4 àrees ganglionars i LDH alt.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’aquesta manera, FLIPI prendrà puntuacions en un rang de 0 (baix risc) a 5 (alt risc).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;FLIPI per limfomes fol·liculars.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0-1&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Risc intermig&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3 o mes&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== MIPI ==&lt;br /&gt;
El MIPI (&#039;&#039;Mantle&#039;&#039; cell &#039;&#039;lymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;) es crea per intentar ajustar l’IPI als limfomes de cèl·lules del mantell (M9673.3)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;, donada la seva baixa incidència (3-6% dels limfomes B no Hodgkin).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular MIPI són:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat dels pacients.&lt;br /&gt;
* ECOG (estat del pacient).&lt;br /&gt;
* LDH (nivell de lactat deshidrogenasa) en sang.&lt;br /&gt;
* Recompte del número de WBC (glòbuls blancs en sang).&lt;br /&gt;
El valor de MIPI s’obté a partir de la següent fórmula&amp;lt;ref&amp;gt;https://www.mdcalc.com/mantle-cell-lymphoma-international-prognostic-index-mipi#creator-insights,%20sense%20data&amp;lt;/ref&amp;gt;:&amp;lt;blockquote&amp;gt;MIPI = ( 0,03535 × edat) + 0,6978 (si ECOG &amp;gt;1) + [ 1,367 × log10 ( LDH / ULN ) + 0,9393 × log10 ( WBC )]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
On ULN és el valor màxim de LDH establert pel laboratori.&amp;lt;/blockquote&amp;gt;D’aquesta manera, podem estratificar els valors de MIPI en diferents nivells de risc tal i com es mostra a la següent taula&amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Mancuso S, Accurso V, Santoro M, et al. The Essential Thrombocythemia, Thrombotic Risk Stratification, and Cardiovascular Risk Factors. &#039;&#039;Adv Hematol&#039;&#039;. 2020;2020:6-10. doi:10.1155/2020/9124821&amp;lt;/ref&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;MIPI per limfomes de cèl·lules de matell.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0-3&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4-5&lt;br /&gt;
|Risc intermig&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|6-11&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== IPI, FLIPI i MIPI ==&lt;br /&gt;
Al s&#039;&#039;oftware&#039;&#039; ASEDAT s’omplirà la variable IPI tant si es fa referència a IPI, FLIPI o MIPI. Aquesta variable s’ha d’omplir per tots els limfomes no Hodgkin: M9597.3, M9670.3-M9699.3, M9702.3-M-9729.3, M9735.3-M9738.3&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; i els valors que pot prendre són de 0 a 11. &lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
== Referències bibliogràfiques ==&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Lateralitat&amp;diff=1659</id>
		<title>Lateralitat</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Lateralitat&amp;diff=1659"/>
		<updated>2023-07-13T07:32:58Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb tumors que es poden presentar bilateralment: pulmó (C34.X), mama (C50.X), testicle (C62.X), ovari (C56.X), pelvis renal (C65.9), urèter (C66.9), tumor de Wilms (M-89603) i retinoblastoma (M-9510.3, M-9511.3, M-9512.3, M-9513.3 o M-9514.1).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Registro y reporte de los tumores     uroteliales del tracto urinario. ENCR Recommendations 2022. https://encr.eu/sites/default/files/Recommendations/2022-10-02_ENCR%20Recommendation_UT_Jun2022_ES.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
La bilateralitat en pulmó, mama, testicle, pelvis renal i urèter obliga a omplir una fitxa per a cada tumor i a especificar-ne la lateralitat: dreta, esquerra, unilateral SAI (si es desconeix). Els tumors bilaterals d’ovari, tumor de Wilms i retinoblastoma només es registren un cop i en el desplegable se selecciona l’opció “Bilateral”. Si no són bilaterals, s’escull la lateralitat.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=KRAS_i_RAS&amp;diff=1658</id>
		<title>KRAS i RAS</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=KRAS_i_RAS&amp;diff=1658"/>
		<updated>2023-07-13T07:32:04Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;* &#039;&#039;&#039;KRAS:&#039;&#039;&#039; Gen que dóna origen a una proteïna que participa a les vies de senyalització cel·lular que controlen la multiplicació, la maduració i la destrucció de les cèl·lules. La forma natural inalterada del gen es diu KRAS natural. S&#039;han trobat formes mutades del gen KRAS en alguns tipus de càncer (càncer de pulmó de cèl·lules no petites, colorectal i de pàncrees).&amp;lt;ref&amp;gt;https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/kras-gene&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* &#039;&#039;&#039;RAS:&#039;&#039;&#039; Família de gens que elaboren proteïnes que participen a les vies de senyalització cel·lular que controlen la seva multiplicació i destrucció. Es troben formes mutades del gen RAS en alguns tipus de càncer (pàncrees, còlon, pulmó, tiroide, bufeta, ovari,…), les quals poden fer que les cèl·lules canceroses es multipliquin. Els membres de la família de gens RAS inclouen KRAS, HRAS i NRAS.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;https://www.cancerquest.org/es/biologia-del-cancer/genes-de-cancer&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A l&#039; ASEDAT recull aquests marcadors per al càncer de pulmó (C34.X) i el càncer de còlon i recte (C18.X, C19.X i C20.X) i els valors que poden prendre són: Wildtype, mutat, indeterminat o desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Risc_Trombocit%C3%A8mia_Essencial&amp;diff=1657</id>
		<title>Risc Trombocitèmia Essencial</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Risc_Trombocit%C3%A8mia_Essencial&amp;diff=1657"/>
		<updated>2023-07-13T07:28:24Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El risc de Trombocitèmia Essencial (TE), es calcula per les neoplàsies hematològiques codificades com M9962.3.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els grups de risc per aquesta patologia es defineixen segons &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Mancuso S, Accurso V, Santoro M, et al. The Essential Thrombocythemia, Thrombotic Risk Stratification, and Cardiovascular Risk Factors. &#039;&#039;Adv Hematol&#039;&#039;. 2020;2020:6-10. doi:10.1155/2020/9124821&amp;lt;/ref&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat del pacient: ≤60 anys vs &amp;gt;60 anys.&lt;br /&gt;
* Història de trombosi prèvia: absència o presència.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El risc de la TE es classifica segons es mostra en la taula &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de risc de la Trombocitèmia Essencial (TE).&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Condicions&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|≤60  anys &#039;&#039;&#039;I&#039;&#039;&#039; absència de trombosi prèvia.&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|&amp;gt;60 anys &#039;&#039;&#039;O&#039;&#039;&#039; presència de trombosi prèvia.&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
A ASEDAT, s&#039;ha de recollir el risc de trombocitèmia essencial per a la morfologia M9962.3&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; i els valors que pot prendre són: 0: Baix risc; 1: Alt risc. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Sokal_(Leuc%C3%A8mia_mieloide_cr%C3%B2nica)&amp;diff=1656</id>
		<title>Sokal (Leucèmia mieloide crònica)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Sokal_(Leuc%C3%A8mia_mieloide_cr%C3%B2nica)&amp;diff=1656"/>
		<updated>2023-07-13T07:26:50Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L’índex Sokal es calcula per a les leucèmies mieloides cròniques (LMC): M9875.3 i M9876.3&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular el Sokal són&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;https://www.mdcalc.com/sokal-index-chronic-myelogenous-leukemia-cml#evidence&amp;lt;/ref&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat dels pacients.&lt;br /&gt;
* Mida de la melsa.&lt;br /&gt;
* Recompte de plaquetes.&lt;br /&gt;
* Recompte de blasts.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El valor de Sokal s’obté a partir de la següent fórmula&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&amp;lt;blockquote&amp;gt;Sokal Score = exp([0,0116 × (edat en anys – 43,4)] + [0,0345 × (mida de la mels (cm) – 7,51)] + [0,188 x ((recompte de plaquetes en 10&amp;lt;sup&amp;gt;9&amp;lt;/sup&amp;gt;/L / 700)&amp;lt;sup&amp;gt;2&amp;lt;/sup&amp;gt; – 0,563)] + [0,0887 × (% de blasts – 2,10)])&amp;lt;/blockquote&amp;gt;S’obtindrà un valor que es categoritza dins un grup de risc segons es mostra a la següent taula&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Puntuació Sokal.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|&amp;lt;0,8&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0,8-1,2&lt;br /&gt;
|Risc intermig&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|&amp;gt;1,2&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
A ASEDAT, s&#039;ha de recollir Sokal per a les morfologies M9875.3 i M9876.3&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; i els valors que pot prendre són: &amp;lt;0.8: Baix risc; 0.8-1.2: Risc intermig i; &amp;gt;1.2: Alt risc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Risc_Policit%C3%A8mia_Vera&amp;diff=1655</id>
		<title>Risc Policitèmia Vera</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Risc_Policit%C3%A8mia_Vera&amp;diff=1655"/>
		<updated>2023-07-13T07:24:35Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El Risc de Policitèmia Vera ( PV),  es calcula per les neoplàsies codificades específicament com M9950.3.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els grups de risc per aquesta patologia es defineixen segons &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;https://www.researchgate.net/figure/General-therapeutic-principles-for-risk-stratification-of-patients-with-polycythemia-vera_tbl1_346649279&amp;lt;/ref&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat del pacient: ≤60 anys vs. &amp;gt;60 anys.&lt;br /&gt;
* Història de trombosis prèvia: absència o presència.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El risc de la PV es categoritza tal i com es mostra a la taula.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de risc de la PV.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Condicions&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|≤60  anys &#039;&#039;&#039;I&#039;&#039;&#039; absència de trombosis prèvia&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|&amp;gt;60 anys &#039;&#039;&#039;O&#039;&#039;&#039; presència de trombosis prèvia&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
A ASEDAT, s&#039;ha de recollir el risc de policitèmia vera per a la morfologia M9950.3&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; i els valors que pot prendre són: 0: Baix risc; 1: Alt risc. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1654</id>
		<title>IPSS (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1654"/>
		<updated>2023-07-13T07:23:37Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;IPSS (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System&#039;&#039;) es calcula per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): M9980.3-M9993.3.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L’IPSS per a les SMD es calcula tenint em compte els següents paràmetres &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;https://www.lls.org/myelodysplastic-syndromes/diagnosis/international-prognostic-scoring-system&amp;lt;/ref&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* % de blasts.&lt;br /&gt;
* Cariotip: bon pronòstic, intermig o mal pronòstic.&lt;br /&gt;
* Nombre de citopènies: 0-1 vs 2-3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les puntuacions que s’atribueixen a cadascun dels paràmetres anteriors són &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Puntuació del paràmetres inclosos en el càlcul del IPSS de les SMD.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;% Blasts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Cariotip&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Nº Citopènies&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|&amp;lt;5% = 0 punts&lt;br /&gt;
|Bon Pronòstic= 0 punts&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;*&amp;lt;/nowiki&amp;gt;Cap alteració cromosòmica, del(5q) o del(20q)&lt;br /&gt;
|0-1 citopènies= 0 punts&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|5-10 = 0,5 punts&lt;br /&gt;
|Intermig= 0,5 punts&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;*&amp;lt;/nowiki&amp;gt;Altres alteracions cromosòmiques&lt;br /&gt;
|2-3 citopènies = 0,5 punts&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|11-20 = 1 punt&lt;br /&gt;
|Mal pronòstic= 1 punt&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;*&amp;lt;/nowiki&amp;gt;3 alteracions cromosòmiques o més, alteracions en el cromosoma 7&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|21-30 = 1,5 punts&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
IPSS es categoritza segons es mostra a la taula següent &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de risc dels SMD segons IPSS.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0,5-1&lt;br /&gt;
|Risc intermig-1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|1,5-2&lt;br /&gt;
|Risc intermig-2&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|&amp;gt;2&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
A ASEDAT, s&#039;ha de recollir la variable &amp;quot;IPSS Síndromes mielodisplástiques&amp;quot; per a les morfologies M9980.3-M9993.3&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; i els valors que pot prendre són: 0 (Baix Risc), 0.5-1 (Risc intermig -1); 1.5-2(Risc intermig-2); &amp;gt;2 (Alt risc).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS_(Mielofibrosi_idiop%C3%A0tica)&amp;diff=1653</id>
		<title>IPSS (Mielofibrosi idiopàtica)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS_(Mielofibrosi_idiop%C3%A0tica)&amp;diff=1653"/>
		<updated>2023-07-13T07:22:26Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;IPSS (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System&#039;&#039;) es recull per a la mielofibrosi idiopàtica (MI): M9961.3.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular el IPSS per a la MI són&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;https://thehematologist.org/myelofibrosis-ipss-risk-calculator/&amp;lt;/ref&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat: ≤65 anys vs. &amp;gt;65 anys.&lt;br /&gt;
* Símptomes constitucionals: absència vs. presència.&lt;br /&gt;
* Nivells d’hemoglobina: Hb ≥10 g/dL vs.  Hb&amp;lt;10g/dL.&lt;br /&gt;
* Recompte del número de glòbuls blancs en sang: ≤25x10&amp;lt;sup&amp;gt;9&amp;lt;/sup&amp;gt;/L vs. &amp;gt;25x10&amp;lt;sup&amp;gt;9&amp;lt;/sup&amp;gt;/L.&lt;br /&gt;
* Recompte del % de blasts en sang perifèrica: &amp;lt;1% vs. ≥1%.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Cadascuna d’aquestes condicions puntuen 1 punt en el càlcul de IPI: edat &amp;gt;65 anys, presència de símptomes constitucionals, nivells d’hemoglobina baixos, recompte alt de glòbuls blanc en sang i recompte alt de blasts en sang perifèrica.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els grups de risc de IPSS per la MI es mostren a la taula.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de risc de la MI segons IPSS.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|Risc intermig-1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Risc intermig-2&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|≥3&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
A ASEDAT, s&#039;ha de recollir la variable “IPSS Mielofibrosi idiopàtica” per a la morfologia M9961.3&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; i els valors que pot prendre són: 0: Baix risc; 1: Risc intermig 1; 2: Risc intermig 2 i; ≥3: Alt risc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPI_(Limfomes)&amp;diff=1652</id>
		<title>IPI (Limfomes)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPI_(Limfomes)&amp;diff=1652"/>
		<updated>2023-07-13T07:20:16Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Dins de la variable IPI de l’ASEDAT es recull l’IPI (&#039;&#039;International Prognostic Index&#039;&#039;), el FLIPI (&#039;&#039;Follicular Lymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;) i el MIPI (&#039;&#039;Mantle&#039;&#039; &#039;&#039;cell&#039;&#039; L&#039;&#039;ymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;), depenent de la morfologia tumoral. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== IPI ==&lt;br /&gt;
L’IPI (&#039;&#039;International Prognostic Index&#039;&#039;) s’utilitza per determinar el pronòstic de persones afectes de limfomes no Hodgkin. Tot i que inicialment s’utilitzava únicament per limfomes agressius, avui en dia s’utilitza en gairebé tots els limfomes no Hodgkin (exceptuant el limfoma fol·licular (M9597.3 i M9690.3-M.9698.3)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. [http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577 1)      http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577]&amp;lt;/ref&amp;gt;, on s’utilitza el FLIPI o en el limfoma de cèl·lules del mantell (M9673.3)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;, on s’usa el MIPI).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;https://www.cancer.org/es/cancer/linfoma-no-hodgkin/deteccion-diagnostico-clasificacion-por-etapas/factores-pronosticos.html&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular l’IPI són&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat: ≤60 anys vs. &amp;gt;60 anys.&lt;br /&gt;
* Estadi del limfoma: I-II vs. III-IV.&lt;br /&gt;
* Afectació extranodal: No afectació d’òrgans vs. afectació d’òrgans.&lt;br /&gt;
* Estat del pacient: independent per les activitats de la vida quotidiana vs. depenent.&lt;br /&gt;
* Nivell de lactat deshidrogenasa (LDH) en sang: normal vs. alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Cadascuna d’aquestes condicions puntuen 1 punt en el càlcul de l&#039;IPI: edat&amp;gt;60 anys, estadis avançats, afectació d’òrgans, independent per les activitats de la vida quotidiana i LDH alt.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’aquesta manera, IPI pot prendre puntuacions en un rang de 0 (baix risc) a 5 (alt risc).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;IPI per limfomes no Hodgkin.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0-1&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Risc intermig baix&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|Risc intermig alt&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4-5&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== FLIPI ==&lt;br /&gt;
El FLIPI (&#039;&#039;Follicular lymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;) es crea a partir de la necessitat de determinar el pronòstic per persones afectes de limfomes de creixement lent (com solen ser els limfomes fol·liculars), pels quals l’IPI no s’ajusta massa bé. &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; Així doncs, el FLIPI és exclusiu pels limfomes fol·liculars (M9597.3 i M9690.3-M.96983)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;.º&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular FLIPI són &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat: ≤60 anys vs. &amp;gt;60 anys.&lt;br /&gt;
* Estadi del limfoma: I-II vs. III-IV.&lt;br /&gt;
* Nivells d’hemoglobina: Hb≥12 g/dL vs.  Hb&amp;lt;12g/dL.&lt;br /&gt;
* Afectació ganglionar: ≤4 àrees afectades vs. &amp;gt;4 àrees ganglionars afectades.&lt;br /&gt;
* Nivell de lactat deshidrogenasa (LDH) en sang: normal vs. alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Cadascuna d’aquestes condicions puntuen 1 punt en el càlcul de FLIPI: edat&amp;gt;60 anys, estadis avançats, nivells baixos d’hemoglobina, afectació de més de 4 àrees ganglionars i LDH alt.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’aquesta manera, FLIPI prendrà puntuacions en un rang de 0 (baix risc) a 5 (alt risc).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;FLIPI per limfomes fol·liculars.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0-1&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Risc intermig&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3 o mes&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== MIPI ==&lt;br /&gt;
El MIPI (&#039;&#039;Mantle&#039;&#039; cell &#039;&#039;lymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;) es crea per intentar ajustar l’IPI als limfomes de cèl·lules del mantell (M9673.3)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;, donada la seva baixa incidència (3-6% dels limfomes B no Hodgkin).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular MIPI són:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat dels pacients.&lt;br /&gt;
* ECOG (estat del pacient).&lt;br /&gt;
* LDH (nivell de lactat deshidrogenasa) en sang.&lt;br /&gt;
* Recompte del número de WBC (glòbuls blancs en sang).&lt;br /&gt;
El valor de MIPI s’obté a partir de la següent fórmula&amp;lt;ref&amp;gt;https://www.mdcalc.com/mantle-cell-lymphoma-international-prognostic-index-mipi#creator-insights,%20sense%20data&amp;lt;/ref&amp;gt;:&amp;lt;blockquote&amp;gt;MIPI = ( 0,03535 × edat) + 0,6978 (si ECOG &amp;gt;1) + [ 1,367 × log10 ( LDH / ULN ) + 0,9393 × log10 ( WBC )]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
On ULN és el valor màxim de LDH establert pel laboratori.&amp;lt;/blockquote&amp;gt;D’aquesta manera, podem estratificar els valors de MIPI en diferents nivells de risc tal i com es mostra a la següent taula&amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Mancuso S, Accurso V, Santoro M, et al. The Essential Thrombocythemia, Thrombotic Risk Stratification, and Cardiovascular Risk Factors. &#039;&#039;Adv Hematol&#039;&#039;. 2020;2020:6-10. doi:10.1155/2020/9124821&amp;lt;/ref&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;MIPI per limfomes de cèl·lules de matell.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0-3&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4-5&lt;br /&gt;
|Risc intermig&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|6-11&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== IPI, FLIPI i MIPI ==&lt;br /&gt;
Al s&#039;&#039;oftware&#039;&#039; ASEDAT s’omplirà la variable IPI tant si es fa referència a IPI, FLIPI o MIPI. Aquesta variable s’ha d’omplir per tots els limfomes no Hodgkin: M9597.3, M9670.3-M9699.3, M9702.3-M-9729.3, M9735.3-M9738.3&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; i els valors que pot prendre són de 0 a 11. &lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
== Referències bibliogràfiques ==&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_urol%C3%B2gic&amp;diff=1651</id>
		<title>Grau urològic</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_urol%C3%B2gic&amp;diff=1651"/>
		<updated>2023-07-13T07:19:01Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa en els tumors de pelvis renal (C65.9), urèter (C66.9), bufeta de l’orina (C67) i uretra (C68.0) amb codis morfològics de valors compresos entre M-8120 i M-8122 o M-8130 i M-8131&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;. La taula mostra la correspondència entre la codificació de Bergkvist 1987, la codificació de l&#039;OMS/SIUP 1998 (Organització Mundial de la Salut / Societat Internacional d&#039;UroPatòlegs, 1998) i les darreres recomanacions de l’ENCR del 2022, que són les que s’han de registrar&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Droller MJ, ed. &#039;&#039;Bladder Cancer: Current Diagnosis and Treatment&#039;&#039;. Humana Press; 2001.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Registro y reporte de los tumores     uroteliales del tracto urinario. ENCR Recommendations 2022. https://encr.eu/sites/default/files/Recommendations/2022-10-02_ENCR%20Recommendation_UT_Jun2022_ES.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;. La informació del grau urològic s’omple manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grau de diferenciació del càncer de bufeta&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:TaulaGrauUrotelial.png|sense marc|767x767px]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;OMS:&#039;&#039;&#039; Organització Mundial de la Salut. &#039;&#039;&#039;SIUP:&#039;&#039;&#039; Societat Internacional d’Uropatòlegs. &#039;&#039;&#039;ENCR&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;European Network of Cancer Registries.&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Només les morfologies següents s’associen automàticament al G3 (valor 2 de la variable Grau Urològic segons recomanacions ENCR):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 8120/3&lt;br /&gt;
* 8010/3&lt;br /&gt;
* 8120/2 En aquest cas, a més a més d’aquesta morfologia, ha de ser un pTis&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a la resta d’urològics el grau s’ha d’omplir manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota:&#039;&#039;&#039; El programa Asedat internament assigna a Baix grau el valor 3, a Desconegut el valor 4 i a Alt grau el valor 5&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Normes d&#039;enregistrament per als tumors de les vies urinàries ==&lt;br /&gt;
Fan referència als tumors urotelials (o de cél.lules transicionals) del tracte urinari (8120-8131, 8020,8031,8082), independentment de la seva localització (pelvis renal, uréter, bufeta urinària o uretra) (C65-C68). Sarcomes i altres tipus histològics com adenocarcinomes, carcinomes escatosos o tumors neuroendocrins, no están inclosos en aquestes recomanacions.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;I.     Criteris d’inclusió dels tumors urotelials&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;I.1&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;    S’han d’enregistrar els següents tumors:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* carcinomes urotelials papilar no invasius de baix i d’alt grau &lt;br /&gt;
* carcinomes urotelials in situ&lt;br /&gt;
* tots els carcinomes invasius&lt;br /&gt;
* tumors amb informe histològic del qual no es pot evaluar la invasió&lt;br /&gt;
* tumors amb examen citològic exclusivament &lt;br /&gt;
* tumors sense confirmació microscòpica&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I.2.   No s’han d’enregistrar:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* les neoplàsies urotelials papil.lars de baix potencial maligne (8130.1)&lt;br /&gt;
* els papil.lomes urotelials&lt;br /&gt;
* els papil.lomes urotelials invertits &lt;br /&gt;
* les proliferacions urotelials de potencial maligne incert&lt;br /&gt;
* la displàsia urotelial &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I.3.   &amp;lt;u&amp;gt;Localitzacions múltiples&amp;lt;/u&amp;gt;: Si un pacient presenta varios tumors urotelials (sincrònics* o metacrònics) en diferents localitzacions, s’han d’enregistrar tots els tumors de diferents localitzacions de 3 dígits i lateralitat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;*&amp;lt;/nowiki&amp;gt;Es consideren tumors sincrònics si es diagnostiquen amb un màxim de quatre mesos de diferència entre ells, i tumors metàcrònics si la diferència es superior als 4 mesos.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I.4.   &amp;lt;u&amp;gt;Progressions&amp;lt;/u&amp;gt;: Si un pacient presenta varios tumors urotelials en la mateixa localització topográfica de 3 dígits que inclou alguna progresió de la malaltia, s’ha d’enregistrar el primer tumor i a continuació només aquells tumors que representin una progressió cronológica.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple&#039;&#039;&#039; de sequència de progressió: &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;No invasiu-baix grau (TaG1) -&amp;gt; no invasiu alt grau (TaG3)  -&amp;gt; In situ (Tis) -&amp;gt; Invasiu, superficial (T1) -&amp;gt; múscul-invasiu (T2+).&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I.5.  En els tumors urotelials sincrònics de la mateixa localització topográfica de 3 dígits i lateralitat, s’ha d’enregistrar únicament el més agressiu (d’acord amb la sequència de progressió del punt 4, però amb la data de diagnòstic del primer tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I.6.  Codis de localització en tumors sincrónics de bufeta: Si el nivell més alt de progressió està present en més d’un tumor i en més d’una sublocalització, codifiqueu la localització com C67.8, encara que els tumors no siguin contigus.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I,7.  Si un pacient presenta dos o més tumors urotelials sincrònics de diferent localització, s’han d’enregistrar per separat (no emprar el codi d’agrupació C68.9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I.8.  Si un pacient presenta dos o més tumors urotelials, sincrònics o metacrónics, en ambdós costats del mateix òrgan (tumors bilaterals de pelvis o uréter), s’han d’enregistrar tots els tumors de cada costat de cada localització de 3 dígits, seguint les regles 3 a 6.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I.9.  El lloc de residència ha d’estar relacionat amb els tumors i no amb el pacient. Es a dir, s’han d’enregistrar tots els tumors urotelials, independentment de l’ àrea de residencia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;“&#039;&#039;L’enregistrament d’un primer tumor diagnosticat fora de l’area del registre ens permet saber si un tumor posterior es una recidiva o bé una progressió (enregistrat però no reportat com a incident)”.&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I.10.  Si un pacient presenta un (o més d’un) primer tumor urotelial ocorregut abans del periode de funcionament del registre i dins de la seva àrea de cobertura, s’han d’enregistrar.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;“Aixó ens permet saber si els tumors posteriors s’han d&#039;enregistrar com a progressió o recurrència”.&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;II.   Regles de classificació i codificació dels tumors urotelials&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;II.1. Morfologia, comportament i grau&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a)   &amp;lt;u&amp;gt;Codis de les categories més freqüents quan es disposa d’histologia&amp;lt;/u&amp;gt;:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Tipus de tumor&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Morfologia/&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;comportament&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grau&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Carcinoma urotelial no invasiu (papil·lar)  de baix grau&lt;br /&gt;
|8130.2*&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Carcinoma urotelial no invasiu (papil·lar)  de alt grau&lt;br /&gt;
|8130.2*&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Carcinoma urotelial no invasiu (papil·lar) grau desconegut&lt;br /&gt;
|8130.2*&lt;br /&gt;
|9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Carcinoma urotelial sense poder avaluar  la invasió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- de aparença papil·lar&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- sense aparença papil·lar&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- la impressió es de malaltia  invasiva&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
8130.2**&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
8120.2***&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
8120.3****&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1/3/9&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Carcinoma urotelial in situ&lt;br /&gt;
|8120.2&lt;br /&gt;
|3*****&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Carcinoma invasiu SAI (1)&lt;br /&gt;
|8010.3&lt;br /&gt;
|3*****&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Carcinoma urotelial invasiu&lt;br /&gt;
|8120.3&lt;br /&gt;
|3*****&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
(1)  Encara que la majoria dels carcinomes del tracte urinari son urotelials, també hi han altres carcinomes com l’escatós o l’adenocarcinoma. Per tant, si la célul.la urotelial o de transició no està especificada a l’informe patològic, codifiqueu “8010.3”. També codificar com 8120.3 si s’especifica la paraula urotelial en la descripció de l’informe, encara que la paraula no aparegui en el diagnòstic final.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;*&amp;lt;/nowiki&amp;gt;Quan el terme papil.lar no s’especifica però s’indica un carcinoma urotelial amb estadiatge pTa, codificar 8130/2.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;**&amp;lt;/nowiki&amp;gt; codificar pTa&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;***&amp;lt;/nowiki&amp;gt; el codi pT es pTx&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;****&amp;lt;/nowiki&amp;gt; si la impresió clínica es de malaltia invasiva, registrar comportament 3 i grau 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;*****&amp;lt;/nowiki&amp;gt; tots els carcinomes. in situ e invasius son d’alt grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b)   &amp;lt;u&amp;gt;Codis quan només està disponible l’examen citològic&amp;lt;/u&amp;gt;:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Resultats de la citologia&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Morfologia*/&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Comportament**&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grau&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Carcinoma urotelial d’alt grau o  sospitós de carcinoma urotelial d’alt grau (SHGUC de la classificació de  Paris)&lt;br /&gt;
|  8130.2(aparença papil·lar) o 8120.2&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;*&amp;lt;/nowiki&amp;gt;Si només hi ha una citologia, intentar averiguar si el tumor te una aparença papil.lar (8130) o no (8120) revisant les imatges.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;**&amp;lt;/nowiki&amp;gt;si la impressió clínica es de malaltia invasiva, codifiqui amb el codi de comportament 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c)   &amp;lt;u&amp;gt;Codis quan només està disponible la confirmació no microscòpica&amp;lt;/u&amp;gt; (evidència histo/citopatológica no disponible): quan l’evidència histo/citopatològica no està disponible però el metge confirma la aparença clínica, emprar els següents codis: &lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Tipus de tumor  &#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Morfologia/Comportament&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grau&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Tumor maligne sense confirmació microscòpica&lt;br /&gt;
|8000/3&lt;br /&gt;
|9&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
d)   &amp;lt;u&amp;gt;Codis per a nivell desconegut d’invasió&amp;lt;/u&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
-   Els tumors informats com a papil·lomes urotelials, no es recomana enregistrar-los. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
-   Les neoplàsies urotelials de baix potencial maligne (PUNLMP) no es recomana enregistrar-les.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
-   Les “proliferacions urotelials de potencial maligne incert”, no es recomana enregistrar-les.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
-   El carcinoma urotelial papil·lar no invasiu es considera con un &#039;&#039;carcinoma in situ&#039;&#039; (comportament 2).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
e)   &amp;lt;u&amp;gt;Grau&amp;lt;/u&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció a l’informe d’AP&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grau urològic&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Codi&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Grau 1&lt;br /&gt;
|Baix grau&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Grau 1/2 (baix grau o no es  menciona el grau)&lt;br /&gt;
|Baix grau&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Grau 2 baix grau&lt;br /&gt;
|Baix grau&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Grau 2 alt grau&lt;br /&gt;
|Alt grau&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Grau 2/3 (alt grau o no es menciona  el grau)&lt;br /&gt;
|Alt grau&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Grau 3&lt;br /&gt;
|Alt grau&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|} &lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;II.2. Codis per als tumors urotelials amb altres components morfològics&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a)  Carcinoma de cél.lules urotelials amb component epidermoide (diferenciació escatosa divergent): 8120&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b)  Carcinoma de célul.les urotelials amb component adenocarcinomatós (diferenciació glandular divergent): 8120&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Solament es codificarà com a tumor escamós (8070) o adenocarcinoma (8140) si son histològicament purs.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c)  Hi han alguns carcinomes urotelials que tenen un codi específic:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &#039;&#039;&#039;Micropapilar&#039;&#039;&#039;: 8131&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &#039;&#039;&#039;Linfoepitelioma-like&#039;&#039;&#039;: 8082&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &#039;&#039;&#039;Sarcomatoide&#039;&#039;&#039;: 8122&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &#039;&#039;&#039;Cél.lula gran&#039;&#039;&#039;: 8031&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &#039;&#039;&#039;Indiferenciat&#039;&#039;&#039;: 8020.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
d)  Carcinoma de cél.lules urotelials sense un subtipus específic en la ICD-O-3 (niat, microquístic, plasmocitoid, de célul.les en anell de segell, difús, ric en lípids, de cél.lules clares: 8120.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
e)  Carcinoma de cél.lules urotelials amb component neuroendocrí (diferenciació neuroendocrina): En aquest cas, codificar sempre el carcinoma neuroendocrí, independentment de la quantitat de component neuroendocrí:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Carcinoma neuroendocrí &#039;&#039;&#039;de cél.lules petites&#039;&#039;&#039;: 8041&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Carcinoma neuroendocrí &#039;&#039;&#039;de cél.lules grans&#039;&#039;&#039;: 8013&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Carcinoma neuroendocrí de célul.les petites i de cél.lules grans (&#039;&#039;&#039;mixt&#039;&#039;&#039;): 8045&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Carcinoma neuroendocrí ben diferenciat o &#039;&#039;&#039;TNE de baix grau&#039;&#039;&#039;: 8240&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Carcinoma neuroendocrí moderadament diferenciat o &#039;&#039;&#039;TNE d’alt grau&#039;&#039;&#039;: 8249&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Carcinoma neuroendocrí &#039;&#039;&#039;SAI&#039;&#039;&#039;: 8246&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;II.3. Carcinomes no urotelials específics&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors no urotelials del tracte urinari tipus adenocarcinoma pur, escatós pur, etc. han d’enregistrarse per separat, seguint els criteris generals emprats per a la resta de tumors.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;        &#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;ESTADIS:&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Ta&#039;&#039;&#039;: Carcinoma papil.lar no invasiu&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Tis&#039;&#039;&#039;: Carcinoma in situ&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;T1:&#039;&#039;&#039; afecta al teixit conectiu (llàmina propia) sense afectar al múscul&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;T2&#039;&#039;&#039;: afecta al teixit muscular&lt;br /&gt;
T3: afecta al teixit perivesical &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_Tumors_Neuroendocrins_(TNE)&amp;diff=1650</id>
		<title>Grau Tumors Neuroendocrins (TNE)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_Tumors_Neuroendocrins_(TNE)&amp;diff=1650"/>
		<updated>2023-07-13T07:17:20Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;  &lt;br /&gt;
Pel que fa referència al grau en els tumors i carcinomes neuroendocrins (TNE/CNE) (variable &#039;&#039;&#039;GRAU TNE&#039;&#039;&#039; del programa ASEDAT), es defineix com la &#039;&#039;agressivitat inherent al tumor basada en gran mesura en la taxa de proliferació (la qual es basa en el &amp;lt;u&amp;gt;recompte mitòtic&amp;lt;/u&amp;gt; i en l’ín&amp;lt;u&amp;gt;dex de proliferació Ki-67&amp;lt;/u&amp;gt;)&#039;&#039;. Segons aquest criteri de valor pronòstic, els TNE es classifiquen en: &#039;&#039;&#039;baix grau (G1), grau intermedi (G2), alt grau (G3) i desconegut&#039;&#039;&#039; (taula 1).    &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Basant-nos en la taxa mitòtica i l&#039;index KI-67, la classificació del grau TNE d&#039;aquests tumors es mostra a la taula 1 i aplica sobre tot pels tumors de l&#039;aparell digestiu (gastroenteropancreàtics). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a la resta de localitzacions tumorals, el grau TNE té en compte d&#039; d&#039;altres caracteristiques (presència de necrosi, etc.) (taula 2). Aquesta variable s&#039;omplirà manualment en tots els casos.        &#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En cas de que en l&#039;informe anatomopatològic es solapi el grau TNE (per ex., es reflecteixi un grau 1/2 o un grau 2/3), seleccionarem el grau més alt.      &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D&#039;acord amb les recomanacions de REDECAN, els TNE/CNE del pàncrees (C25) amb sublocalització desconeguda, s&#039;han de codificar amb el codi topogràfic C25.4.  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
No s&#039;ha de confondre la variable &#039;&#039;&#039;GRAU TNE&#039;&#039;&#039; amb el “&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;grau de diferenciació&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;”, entès aquest últim com l&#039;aspecte en que les cél.lules tumorals s’assemblen al teixit normal, basant-nos exclusivament en criteris morfològics&amp;quot;. &amp;lt;ref&amp;gt;https://www.cancer.net/cancer-types/neuroendocrine-tumors/grades#:~:text=The%20WHO%20grades%20for%20NETs,rate%20and%20therefore%20grow%20quickly.&amp;lt;/ref&amp;gt; Si l&#039;informe d&#039;anatomia patológica s&#039;acompanya de la descripció de la diferenciació de les célul.les tumorals, s&#039;omplirà també aquesta variable. En cas de que es desconegui el grau de diferenciació tumoral, es possarà el valor &amp;quot;Desconegut&amp;quot;.        &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a els tumors neuroendocrins, s&#039;aplicarà el diccionari proposat a la taula 3, validat a per l&#039;especialista referent de l&#039;ICO-ICS L&#039;Hospitalet de Llobregat.                                                            &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1. Classificació de l&#039;Organització Mundial de la Salut (OMS) dels TNE&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;Font:  Z. Yang. Differential Diagnosis of High-grade neuroendocrine neoplasms in the Digestive System. Journal of Clinical and Translational Pathology 2022, vol 2 (1) 18-22.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;/ref&amp;gt;                    &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Tabla TNE.jpg|cap|marc]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Classificació de la OMS 2022 dels TNE epitelials per a diferents localitzacions&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;Font: G. Rindi, O. Mete, S. Uccella, O. Basturk, S. La Rosa, L. A. A. Brosens, et al. Overview of the 2022 WHO Classification of Neuroendocrine Neoplasms. &#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Endocrine Pathology&#039;&#039; (2022) 33:115–154.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Taula 2- Classificació de la OMS 2022 dels TNE epitelials per a diferents localitzacionss.png|sense marc|1152x1152px]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 3: Diccionari proposat pels TNE en el RTH ICO-ICS (actualitzat a Juliol 2022)&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Code&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Description&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Specific  Tumour Site&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Specific&#039;&#039;&#039;  &#039;&#039;&#039;TNM&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Functional&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8013/3 &lt;br /&gt;
|Large cell neuroendocrine carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;-&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8041/3 &lt;br /&gt;
|Small cell neuroendocrine carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8042/3 &lt;br /&gt;
|Oat cell carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8043/3 &lt;br /&gt;
|Small cell carcinoma, fusiform cell &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8044/3 &lt;br /&gt;
|Small cell carcinoma, intermediate cell &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8045/3 &lt;br /&gt;
|Combined small cell carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8150/3 &lt;br /&gt;
|Islet cell adenocarcinoma  &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8151/3 &lt;br /&gt;
|Insulinoma, NOS  &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8152/3 &lt;br /&gt;
|Glucagonoma &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8153/3 &lt;br /&gt;
|Gastrinoma &lt;br /&gt;
|C17, C25 &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8154/3 &lt;br /&gt;
|Mixed neuroendocr non-neuroendocr neopl  (MiNEN) &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8155/3 &lt;br /&gt;
|Vipoma  &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8156/3 &lt;br /&gt;
|Somatostatinoma  &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8158/3 &lt;br /&gt;
|ACTH-producing tumor &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8240/3 &lt;br /&gt;
|Neuroendocrine tumor, NOS  &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8241/3 &lt;br /&gt;
|Enterochromaffin cell carcinoid  &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8242/3 &lt;br /&gt;
|Enterochromaffin-like cell tumor &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8243/3 &lt;br /&gt;
|Goblet cell carcinoid &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8244/3 &lt;br /&gt;
|Mixed adenoneuroendocrine carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8245/3 &lt;br /&gt;
|Adenocarcinoid tumor &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8246/3 &lt;br /&gt;
|Neuroendocrine carcinoma, NOS &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8247/3 &lt;br /&gt;
|Merkel cell carcinoma &lt;br /&gt;
|C44.X (Skin) &lt;br /&gt;
|Yes &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8249/3 &lt;br /&gt;
|Neuroendocrine tumor, grade 2 or grade 3 &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8345/3 &lt;br /&gt;
|Medullary thyroid carcinoma &lt;br /&gt;
|C73.9 (Thyroid) &lt;br /&gt;
|Yes &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8346/3 &lt;br /&gt;
|Mixed medullary-follicular carcinoma &lt;br /&gt;
|C73.9 (Thyroid) &lt;br /&gt;
|Yes &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8347/3 &lt;br /&gt;
|Mixed medullary-papillary carcinoma &lt;br /&gt;
|C73.9 (Thyroid) &lt;br /&gt;
|Yes &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8574/3 &lt;br /&gt;
|Adenocarcinoma with neuroendocrine  differentiation &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|9091/1 &lt;br /&gt;
|Strumal carcinoid &lt;br /&gt;
|C56.9 (Ovary) &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;5&amp;quot; |* applicable in the  gastrointestinal tract (TNM 8th  Edition); Adapted from: Tomonobu Koizumi.  BMC Endocrine Disorders (2022); Tracey  SE. BCJ  2019; Otto Visser, June 2019  (ENCR course); TNM Classification 8th  Edition (2017); International Classification of Diseases for Oncology  (ICD-O-3.2; 2020) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/big&amp;gt;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_Tumors_Neuroendocrins_(TNE)&amp;diff=1649</id>
		<title>Grau Tumors Neuroendocrins (TNE)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_Tumors_Neuroendocrins_(TNE)&amp;diff=1649"/>
		<updated>2023-07-13T07:16:56Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: canvis bibliogràfics&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;  &lt;br /&gt;
Pel que fa referència al grau en els tumors i carcinomes neuroendocrins (TNE/CNE) (variable &#039;&#039;&#039;GRAU TNE&#039;&#039;&#039; del programa ASEDAT), es defineix com la &#039;&#039;agressivitat inherent al tumor basada en gran mesura en la taxa de proliferació (la qual es basa en el &amp;lt;u&amp;gt;recompte mitòtic&amp;lt;/u&amp;gt; i en l’ín&amp;lt;u&amp;gt;dex de proliferació Ki-67&amp;lt;/u&amp;gt;)&#039;&#039;. Segons aquest criteri de valor pronòstic, els TNE es classifiquen en: &#039;&#039;&#039;baix grau (G1), grau intermedi (G2), alt grau (G3) i desconegut&#039;&#039;&#039; (taula 1).    &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Basant-nos en la taxa mitòtica i l&#039;index KI-67, la classificació del grau TNE d&#039;aquests tumors es mostra a la taula 1 i aplica sobre tot pels tumors de l&#039;aparell digestiu (gastroenteropancreàtics). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a la resta de localitzacions tumorals, el grau TNE té en compte d&#039; d&#039;altres caracteristiques (presència de necrosi, etc.) (taula 2). Aquesta variable s&#039;omplirà manualment en tots els casos.        &#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En cas de que en l&#039;informe anatomopatològic es solapi el grau TNE (per ex., es reflecteixi un grau 1/2 o un grau 2/3), seleccionarem el grau més alt.      &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D&#039;acord amb les recomanacions de REDECAN, els TNE/CNE del pàncrees (C25) amb sublocalització desconeguda, s&#039;han de codificar amb el codi topogràfic C25.4.  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
No s&#039;ha de confondre la variable &#039;&#039;&#039;GRAU TNE&#039;&#039;&#039; amb el “&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;grau de diferenciació&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;”, entès aquest últim com l&#039;aspecte en que les cél.lules tumorals s’assemblen al teixit normal, basant-nos exclusivament en criteris morfològics&amp;quot;. &amp;lt;ref&amp;gt;https://www.cancer.net/cancer-types/neuroendocrine-tumors/grades#:~:text=The%20WHO%20grades%20for%20NETs,rate%20and%20therefore%20grow%20quickly.&amp;lt;/ref&amp;gt; Si l&#039;informe d&#039;anatomia patológica s&#039;acompanya de la descripció de la diferenciació de les célul.les tumorals, s&#039;omplirà també aquesta variable. En cas de que es desconegui el grau de diferenciació tumoral, es possarà el valor &amp;quot;Desconegut&amp;quot;.        &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a els tumors neuroendocrins, s&#039;aplicarà el diccionari proposat a la taula 3, validat a per l&#039;especialista referent de l&#039;ICO-ICS L&#039;Hospitalet de Llobregat.                                                            &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1. Classificació de l&#039;Organització Mundial de la Salut (OMS) dels TNE&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;Font:  Z. Yang. Differential Diagnosis of High-grade neuroendocrine neoplasms in the Digestive System. Journal of Clinical and Translational Pathology 2022, vol 2 (1) 18-22.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;/ref&amp;gt;                    &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Tabla TNE.jpg|cap|marc]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Classificació de la OMS 2022 dels TNE epitelials per a diferents localitzacions&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;Font: G. Rindi, O. Mete, S. Uccella, O. Basturk, S. La Rosa, L. A. A. Brosens, et al. Overview of the 2022 WHO Classification of Neuroendocrine Neoplasms. &#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Endocrine Pathology&#039;&#039; (2022) 33:115–154.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Taula 2- Classificació de la OMS 2022 dels TNE epitelials per a diferents localitzacionss.png|sense marc|1152x1152px]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 3: Diccionari proposat pels TNE en el RTH ICO-ICS (actualitzat a Juliol 2022)&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Code&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Description&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Specific  Tumour Site&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Specific&#039;&#039;&#039;  &#039;&#039;&#039;TNM&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Functional&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8013/3 &lt;br /&gt;
|Large cell neuroendocrine carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;-&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8041/3 &lt;br /&gt;
|Small cell neuroendocrine carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8042/3 &lt;br /&gt;
|Oat cell carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8043/3 &lt;br /&gt;
|Small cell carcinoma, fusiform cell &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8044/3 &lt;br /&gt;
|Small cell carcinoma, intermediate cell &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8045/3 &lt;br /&gt;
|Combined small cell carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8150/3 &lt;br /&gt;
|Islet cell adenocarcinoma  &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8151/3 &lt;br /&gt;
|Insulinoma, NOS  &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8152/3 &lt;br /&gt;
|Glucagonoma &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8153/3 &lt;br /&gt;
|Gastrinoma &lt;br /&gt;
|C17, C25 &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8154/3 &lt;br /&gt;
|Mixed neuroendocr non-neuroendocr neopl  (MiNEN) &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8155/3 &lt;br /&gt;
|Vipoma  &lt;br /&gt;
|C25.4 (Pancreas) &lt;br /&gt;
|Yes * &lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8156/3 &lt;br /&gt;
|Somatostatinoma  &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8158/3 &lt;br /&gt;
|ACTH-producing tumor &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|  Yes &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8240/3 &lt;br /&gt;
|Neuroendocrine tumor, NOS  &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8241/3 &lt;br /&gt;
|Enterochromaffin cell carcinoid  &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8242/3 &lt;br /&gt;
|Enterochromaffin-like cell tumor &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8243/3 &lt;br /&gt;
|Goblet cell carcinoid &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8244/3 &lt;br /&gt;
|Mixed adenoneuroendocrine carcinoma &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8245/3 &lt;br /&gt;
|Adenocarcinoid tumor &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8246/3 &lt;br /&gt;
|Neuroendocrine carcinoma, NOS &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8247/3 &lt;br /&gt;
|Merkel cell carcinoma &lt;br /&gt;
|C44.X (Skin) &lt;br /&gt;
|Yes &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8249/3 &lt;br /&gt;
|Neuroendocrine tumor, grade 2 or grade 3 &lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;- &amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8345/3 &lt;br /&gt;
|Medullary thyroid carcinoma &lt;br /&gt;
|C73.9 (Thyroid) &lt;br /&gt;
|Yes &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8346/3 &lt;br /&gt;
|Mixed medullary-follicular carcinoma &lt;br /&gt;
|C73.9 (Thyroid) &lt;br /&gt;
|Yes &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8347/3 &lt;br /&gt;
|Mixed medullary-papillary carcinoma &lt;br /&gt;
|C73.9 (Thyroid) &lt;br /&gt;
|Yes &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8574/3 &lt;br /&gt;
|Adenocarcinoma with neuroendocrine  differentiation &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|No &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|9091/1 &lt;br /&gt;
|Strumal carcinoid &lt;br /&gt;
|C56.9 (Ovary) &lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;5&amp;quot; |* applicable in the  gastrointestinal tract (TNM 8th  Edition); Adapted from: Tomonobu Koizumi.  BMC Endocrine Disorders (2022); Tracey  SE. BCJ  2019; Otto Visser, June 2019  (ENCR course); TNM Classification 8th  Edition (2017); International Classification of Diseases for Oncology  (ICD-O-3.2; 2020) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/big&amp;gt;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1648</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1648"/>
		<updated>2023-07-13T07:12:28Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canvis en bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per a tumors del SNC (C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L’[[Grau de diferenciació dels tumors de sistema nerviós central|annex 3]] mostra les morfologies amb grau SNC associat.&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601.&amp;lt;/ref&amp;gt; En aquestes morfologies, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT omple automàticament el grau. En les morfologies que tenen associat més d’un grau SNC, ASEDAT registra el més baix. L’alerta: &#039;&#039;&#039;“Cal introduir el grau SNC manualment”&#039;&#039;&#039; emergeix a ASEDAT quan s’ha d’introduir manualment el grau SNC. En cas que la informació no consti a la història clínica, el revisor ha de deixar la variable en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau SNC indica: &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* &#039;&#039;&#039;I:&#039;&#039;&#039; tumors circumscrits, creixement lent, baix potencial de conversió a un tumor de més malignitat; &lt;br /&gt;
* &#039;&#039;&#039;II&#039;&#039;&#039;: tumors difusos, creixement lent i, alguns, amb tendència a progressar a tumors de més malignitat; &lt;br /&gt;
* &#039;&#039;&#039;III&#039;&#039;&#039;: tumors infiltrants amb cèl·lules atípiques o anaplàstiques i més nombre de mitosis; &lt;br /&gt;
* &#039;&#039;&#039;IV&#039;&#039;&#039;: tumors de creixement ràpid i alta taxa mitòtica. Poden presentar vasos de neoformació i necrosis.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1647</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1647"/>
		<updated>2023-07-13T07:10:42Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per a tumors del SNC (C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L’[[Grau de diferenciació dels tumors de sistema nerviós central|annex 3]] mostra les morfologies amb grau SNC associat.&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Louis DN, Ohgaki H, Wiestler OD, Cavenee WK, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of the Central Nervous System&#039;&#039;. Revised4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2016. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-&amp;amp;#x20;Series/Who-Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Louis DN, Ohgaki H, Wiestler OD, Cavenee WK, ed. &#039;&#039;WHO Classification of Tumours of the Central Nervous System&#039;&#039;. 4th ed. International Agency for Research on Cancer; 2007. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Who-&amp;amp;#x20;Classification-Of-Tumours/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601.&amp;lt;/ref&amp;gt; En aquestes morfologies, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT omple automàticament el grau. En les morfologies que tenen associat més d’un grau SNC, ASEDAT registra el més baix. L’alerta: &#039;&#039;&#039;“Cal introduir el grau SNC manualment”&#039;&#039;&#039; emergeix a ASEDAT quan s’ha d’introduir manualment el grau SNC. En cas que la informació no consti a la història clínica, el revisor ha de deixar la variable en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau SNC indica: &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* &#039;&#039;&#039;I:&#039;&#039;&#039; tumors circumscrits, creixement lent, baix potencial de conversió a un tumor de més malignitat; &lt;br /&gt;
* &#039;&#039;&#039;II&#039;&#039;&#039;: tumors difusos, creixement lent i, alguns, amb tendència a progressar a tumors de més malignitat; &lt;br /&gt;
* &#039;&#039;&#039;III&#039;&#039;&#039;: tumors infiltrants amb cèl·lules atípiques o anaplàstiques i més nombre de mitosis; &lt;br /&gt;
* &#039;&#039;&#039;IV&#039;&#039;&#039;: tumors de creixement ràpid i alta taxa mitòtica. Poden presentar vasos de neoformació i necrosis.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_de_diferenciaci%C3%B3&amp;diff=1646</id>
		<title>Grau de diferenciació</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_de_diferenciaci%C3%B3&amp;diff=1646"/>
		<updated>2023-07-13T07:08:33Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Modificació de la bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els valors 1-4 són específics de tumors sòlids i els valors 5-8 de tumors hematològics. A excepció d’alguns tumors urològics ([[grau urològic]]), l&#039;adenocarcinoma de pròstata ([[Gleason (Pròstata)|Gleason]]) i tumors neurològics ([[grau SNC]]), quasi tots els tumors es classifiquen amb aquesta gradació i s’han d’omplir manualment.&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. [http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003]&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link1&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1&#039;&#039;&#039;. Quan no disposem del grau de diferenciació (o no és graduable), s&#039;especificarà sempre el valor 9 (no determinat).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grau de diferenciació&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Grau de diferenciació.png|cap|miniatura|343x343px]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 2.&#039;&#039;&#039; Grau de Nottingham dels tumors de mama (C50.X) és un sistema d’avaluació del grau histològic de carcinomes ductals invasius. Es basa en tres característiques, a cadascuna de les quals s’assigna una puntuació de 1 a 3, en què 1 és la més propera a la normalitat i 3 la més allunyada. Les tres puntuacions se sumen (rang: 3 a 9) per obtenir el grau ([[Grau de diferenciació#link2|grau de Nottingham]]). Es recull emprant respectivament les categories 1, 2 i 3 del [[Grau de diferenciació#link1|grau de diferenciació]].&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;National Cancer Institute. SEER Training Modules. Accessed July 2023. Code for Histologic Grading and Differentiation. https://training.seer.cancer.gov/coding/guidelines/rule_g.html&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Oncolink. Clasificación de Nottingham en cáncer de mama | OncoLink. Published 2021. https://es.oncolink.org/%20&amp;amp;#x20;preguntas-mas-frecuentes/tipos-de-cancer/clasificacion-de-nottingham-en-cancer-de-mama&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link2&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grau de Nottingham&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Construcció del grau de Nottingham.png|cap|marc|&amp;lt;sup&amp;gt;1&amp;lt;/sup&amp;gt; &#039;&#039;&#039;Formació tubular&#039;&#039;&#039;. Es refereix a la proporció d’estructures tubulars de la lesió.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;sup&amp;gt;2&amp;lt;/sup&amp;gt; &#039;&#039;&#039;Pleomorfisme cel·lular&#039;&#039;&#039;. Es consideren les característiques dels nuclis cel·lulars com ara: mida, relació nucli-citoplasma, contorns, uniformitat de la cromatina i augment dels nuclèols.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;sup&amp;gt;3&amp;lt;/sup&amp;gt; &#039;&#039;&#039;Activitat mitòtica&#039;&#039;&#039;. S’avalua a la perifèria de la neoplàsia, comptant el nombre de figures mitòtiques en 10 camps contigus (400x d’augment).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 3.&#039;&#039;&#039; Pel carcinoma o adenocarcinoma de cèl·lules renals (70%-80%, carcinomes de cèl·lules clares, topografia C64.9), s’utilitza el  [[Grau de diferenciació#link3|grau de Fuhrman]]&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; Es recull emprant respectivament les categories 1-4 [[Grau de diferenciació#link1|del grau de diferenciació]].&amp;lt;ref&amp;gt;Rodríguez Jasso V, Serrano Brambila E, Maldonado Alcara E. Factores pronósticos en cáncer renal localizado y localmente avanzado. &#039;&#039;Actas Urológicas Españolas&#039;&#039;. 2008;32(3):320-324.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Liu N, Gan W, Qu F, et al. Does the Fuhrman or World Health Organization/International Society of Urological Pathology Grading System Apply to the Xp11.2 Translocation Renal Cell Carcinoma?: A 10-Year Single-Center Study. &#039;&#039;Am J Pathol&#039;&#039;. 2018;188(4):929-936. doi:10.1016/j.ajpath.2017.12.018&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link3&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grau de Fuhrman&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Grau Fuhrman.png|cap|marc]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_de_diferenciaci%C3%B3&amp;diff=1645</id>
		<title>Grau de diferenciació</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_de_diferenciaci%C3%B3&amp;diff=1645"/>
		<updated>2023-07-13T07:02:21Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els valors 1-4 són específics de tumors sòlids i els valors 5-8 de tumors hematològics. A excepció d’alguns tumors urològics ([[grau urològic]]), l&#039;adenocarcinoma de pròstata ([[Gleason (Pròstata)|Gleason]]) i tumors neurològics ([[grau SNC]]), quasi tots els tumors es classifiquen amb aquesta gradació i s’han d’omplir manualment.&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. [http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003]&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link1&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1&#039;&#039;&#039;. Quan no disposem del grau de diferenciació (o no és graduable), s&#039;especificarà sempre el valor 9 (no determinat).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grau de diferenciació&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Grau de diferenciació.png|cap|miniatura|343x343px]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 2.&#039;&#039;&#039; Grau de Nottingham dels tumors de mama (C50.X) és un sistema d’avaluació del grau histològic de carcinomes ductals invasius. Es basa en tres característiques, a cadascuna de les quals s’assigna una puntuació de 1 a 3, en què 1 és la més propera a la normalitat i 3 la més allunyada. Les tres puntuacions se sumen (rang: 3 a 9) per obtenir el grau ([[Grau de diferenciació#link2|grau de Nottingham]]). Es recull emprant respectivament les categories 1, 2 i 3 del [[Grau de diferenciació#link1|grau de diferenciació]].&amp;lt;ref&amp;gt;National Cancer Institute at the National Institutes of Health. National Cancer Institute. Accessed June 14, 2018. https://www.cancer.gov/&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Oncolink. Clasificación de Nottingham en cáncer de mama | OncoLink. Published 2021. https://es.oncolink.org/%20&amp;amp;#x20;preguntas-mas-frecuentes/tipos-de-cancer/clasificacion-de-nottingham-en-cancer-de-mama&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link2&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grau de Nottingham&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Construcció del grau de Nottingham.png|cap|marc|&amp;lt;sup&amp;gt;1&amp;lt;/sup&amp;gt; &#039;&#039;&#039;Formació tubular&#039;&#039;&#039;. Es refereix a la proporció d’estructures tubulars de la lesió.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;sup&amp;gt;2&amp;lt;/sup&amp;gt; &#039;&#039;&#039;Pleomorfisme cel·lular&#039;&#039;&#039;. Es consideren les característiques dels nuclis cel·lulars com ara: mida, relació nucli-citoplasma, contorns, uniformitat de la cromatina i augment dels nuclèols.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;sup&amp;gt;3&amp;lt;/sup&amp;gt; &#039;&#039;&#039;Activitat mitòtica&#039;&#039;&#039;. S’avalua a la perifèria de la neoplàsia, comptant el nombre de figures mitòtiques en 10 camps contigus (400x d’augment).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 3.&#039;&#039;&#039; Pel carcinoma o adenocarcinoma de cèl·lules renals (70%-80%, carcinomes de cèl·lules clares, topografia C64.9), s’utilitza el  [[Grau de diferenciació#link3|grau de Fuhrman]]&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; Es recull emprant respectivament les categories 1-4 [[Grau de diferenciació#link1|del grau de diferenciació]].&amp;lt;ref&amp;gt;Rodríguez Jasso V, Serrano Brambila E, Maldonado Alcara E. Factores pronósticos en cáncer renal localizado y localmente avanzado. &#039;&#039;Actas Urológicas Españolas&#039;&#039;. 2008;32(3):320-324.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Liu N, Gan W, Qu F, et al. Does the Fuhrman or World Health Organization/International Society of Urological Pathology Grading System Apply to the Xp11.2 Translocation Renal Cell Carcinoma?: A 10-Year Single-Center Study. &#039;&#039;Am J Pathol&#039;&#039;. 2018;188(4):929-936. doi:10.1016/j.ajpath.2017.12.018&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link3&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grau de Fuhrman&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Grau Fuhrman.png|cap|marc]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPI_(Limfomes)&amp;diff=1644</id>
		<title>IPI (Limfomes)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPI_(Limfomes)&amp;diff=1644"/>
		<updated>2023-07-13T06:59:43Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Dins de la variable IPI de l’ASEDAT es recull l’IPI (&#039;&#039;International Prognostic Index&#039;&#039;), el FLIPI (&#039;&#039;Follicular Lymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;) i el MIPI (&#039;&#039;Mantle&#039;&#039; &#039;&#039;cell&#039;&#039; L&#039;&#039;ymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;), depenent de la morfologia tumoral. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== IPI ==&lt;br /&gt;
L’IPI (&#039;&#039;International Prognostic Index&#039;&#039;) s’utilitza per determinar el pronòstic de persones afectes de limfomes no Hodgkin. Tot i que inicialment s’utilitzava únicament per limfomes agressius, avui en dia s’utilitza en gairebé tots els limfomes no Hodgkin (exceptuant el limfoma fol·licular (M9597.3 i M9690.3-M.9698.3)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;, on s’utilitza el FLIPI o en el limfoma de cèl·lules del mantell (M9673.3)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;, on s’usa el MIPI).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;https://www.cancer.org/es/cancer/linfoma-no-hodgkin/deteccion-diagnostico-clasificacion-por-etapas/factores-pronosticos.html&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular l’IPI són&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat: ≤60 anys vs. &amp;gt;60 anys.&lt;br /&gt;
* Estadi del limfoma: I-II vs. III-IV.&lt;br /&gt;
* Afectació extranodal: No afectació d’òrgans vs. afectació d’òrgans.&lt;br /&gt;
* Estat del pacient: independent per les activitats de la vida quotidiana vs. depenent.&lt;br /&gt;
* Nivell de lactat deshidrogenasa (LDH) en sang: normal vs. alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Cadascuna d’aquestes condicions puntuen 1 punt en el càlcul de l&#039;IPI: edat&amp;gt;60 anys, estadis avançats, afectació d’òrgans, independent per les activitats de la vida quotidiana i LDH alt.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’aquesta manera, IPI pot prendre puntuacions en un rang de 0 (baix risc) a 5 (alt risc).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;IPI per limfomes no Hodgkin.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0-1&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Risc intermig baix&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|Risc intermig alt&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4-5&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== FLIPI ==&lt;br /&gt;
El FLIPI (&#039;&#039;Follicular lymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;) es crea a partir de la necessitat de determinar el pronòstic per persones afectes de limfomes de creixement lent (com solen ser els limfomes fol·liculars), pels quals l’IPI no s’ajusta massa bé. &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; Així doncs, el FLIPI és exclusiu pels limfomes fol·liculars (M9597.3 i M9690.3-M.96983)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;.º&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular FLIPI són &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat: ≤60 anys vs. &amp;gt;60 anys.&lt;br /&gt;
* Estadi del limfoma: I-II vs. III-IV.&lt;br /&gt;
* Nivells d’hemoglobina: Hb≥12 g/dL vs.  Hb&amp;lt;12g/dL.&lt;br /&gt;
* Afectació ganglionar: ≤4 àrees afectades vs. &amp;gt;4 àrees ganglionars afectades.&lt;br /&gt;
* Nivell de lactat deshidrogenasa (LDH) en sang: normal vs. alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Cadascuna d’aquestes condicions puntuen 1 punt en el càlcul de FLIPI: edat&amp;gt;60 anys, estadis avançats, nivells baixos d’hemoglobina, afectació de més de 4 àrees ganglionars i LDH alt.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’aquesta manera, FLIPI prendrà puntuacions en un rang de 0 (baix risc) a 5 (alt risc).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;FLIPI per limfomes fol·liculars.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0-1&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Risc intermig&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3 o mes&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== MIPI ==&lt;br /&gt;
El MIPI (&#039;&#039;Mantle&#039;&#039; cell &#039;&#039;lymphoma International Prognostic Index&#039;&#039;) es crea per intentar ajustar l’IPI als limfomes de cèl·lules del mantell (M9673.3)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;, donada la seva baixa incidència (3-6% dels limfomes B no Hodgkin).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els paràmetres que es tenen en compte per calcular MIPI són:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Edat dels pacients.&lt;br /&gt;
* ECOG (estat del pacient).&lt;br /&gt;
* LDH (nivell de lactat deshidrogenasa) en sang.&lt;br /&gt;
* Recompte del número de WBC (glòbuls blancs en sang).&lt;br /&gt;
El valor de MIPI s’obté a partir de la següent fórmula&amp;lt;ref&amp;gt;https://www.mdcalc.com/mantle-cell-lymphoma-international-prognostic-index-mipi#creator-insights,%20sense%20data&amp;lt;/ref&amp;gt;:&amp;lt;blockquote&amp;gt;MIPI = ( 0,03535 × edat) + 0,6978 (si ECOG &amp;gt;1) + [ 1,367 × log10 ( LDH / ULN ) + 0,9393 × log10 ( WBC )]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
On ULN és el valor màxim de LDH establert pel laboratori.&amp;lt;/blockquote&amp;gt;D’aquesta manera, podem estratificar els valors de MIPI en diferents nivells de risc tal i com es mostra a la següent taula&amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Mancuso S, Accurso V, Santoro M, et al. The Essential Thrombocythemia, Thrombotic Risk Stratification, and Cardiovascular Risk Factors. &#039;&#039;Adv Hematol&#039;&#039;. 2020;2020:6-10. doi:10.1155/2020/9124821&amp;lt;/ref&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;MIPI per limfomes de cèl·lules de matell.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Risc&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|0-3&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4-5&lt;br /&gt;
|Risc intermig&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|6-11&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== IPI, FLIPI i MIPI ==&lt;br /&gt;
Al s&#039;&#039;oftware&#039;&#039; ASEDAT s’omplirà la variable IPI tant si es fa referència a IPI, FLIPI o MIPI. Aquesta variable s’ha d’omplir per tots els limfomes no Hodgkin: M9597.3, M9670.3-M9699.3, M9702.3-M-9729.3, M9735.3-M9738.3&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; i els valors que pot prendre són de 0 a 11. &lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
== Referències bibliogràfiques ==&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Rai_i_Binet_(Leuc%C3%A8mia_limf%C3%A0tica_cr%C3%B2nica)&amp;diff=1643</id>
		<title>Rai i Binet (Leucèmia limfàtica crònica)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Rai_i_Binet_(Leuc%C3%A8mia_limf%C3%A0tica_cr%C3%B2nica)&amp;diff=1643"/>
		<updated>2023-07-13T06:58:43Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’estadifica mitjançant la [[Rai i Binet (Leucèmia limfàtica crònica)#link1|classificació Rai]] i la [[Rai i Binet (Leucèmia limfàtica crònica)#link2|classificació Binet]].&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;American Cancer Society. How is chronic limphocytic leukemia staged? https://www.cancer.org/cancer/chronic-lymphocytic-leukemia/detection-diagnosis-staging/staging.html#:~:text=In%20the%20Binet%20staging%20system,(too%20few%20blood%20platelets). &amp;lt;/ref&amp;gt; Aquest estadi s’ha d’omplir quan la morfologia és M-9823.3.&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. [http://www.iacr.com.fr/+index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577 http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577]&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació Rai&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:LLC Classificació Rai.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:LLC_Classificaci%C3%B3_Rai.png]]&amp;lt;div id=&amp;quot;link2&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació Binet&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:LLC Classificació Binet.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:LLC_Classificaci%C3%B3_Binet.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=ISS_(Mieloma_m%C3%BAltiple)&amp;diff=1642</id>
		<title>ISS (Mieloma múltiple)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=ISS_(Mieloma_m%C3%BAltiple)&amp;diff=1642"/>
		<updated>2023-07-13T06:57:43Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els mielomes múltiples s’estadifiquen mitjançant la [[ISS (Mieloma múltiple)#link1|classificació ISS (&#039;&#039;International Staging System)&#039;&#039; per al mieloma mútiple]]&#039;&#039;.&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International myeloma foundation. International Staging System (ISS) and Revised ISS (R-ISS).https://www.myeloma.org/international-staging-system-iss-reivised-iss-r-iss&amp;lt;/ref&amp;gt; Aquest estadi s’ha d’omplir quan la morfologia és M-9732.3.&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació ISS (&#039;&#039;International Staging System&#039;&#039;) per al mieloma múltiple.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Classificació ISS pel mieloma múltiple.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Classificaci%C3%B3_ISS_pel_mieloma_m%C3%BAltiple.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Cl%C3%ADnic_i_estadi_patol%C3%B2gic_del_c%C3%A0ncer_orofaringi_VPH%2B&amp;diff=1641</id>
		<title>Estadi Clínic i estadi patològic del càncer orofaringi VPH+</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Cl%C3%ADnic_i_estadi_patol%C3%B2gic_del_c%C3%A0ncer_orofaringi_VPH%2B&amp;diff=1641"/>
		<updated>2023-07-13T06:55:37Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canvis en bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=== &#039;&#039;&#039;Grups d&#039;estadis clínics del carcinoma orofaringi VPH-positiu&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;:&#039;&#039;&#039; ===&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi 0&#039;&#039;&#039;: Tis N0 M0&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi I:&#039;&#039;&#039; El tumor fa 4 cm o menys. El càncer s&#039;ha disseminat als ganglis limfàtics, cap dels càncers fa més de 6 cm i només afecta els ganglis limfàtics del mateix costat del cos del tumor primari. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (T1 a T2, N0 o N1, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi II&#039;&#039;&#039;: S&#039;aplica alguna de les opcions següents:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa 4 cm o menys. El càncer s&#039;ha disseminat a 1 o més ganglis limfàtics a qualsevol costat del cos i cap no fa més de 6 cm. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (T1 a T2, N2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa més de 4 cm o s&#039;ha disseminat a l&#039;epiglotis. Si hi ha compromís dels ganglis limfàtics, cap dels càncers fa més de 6 cm. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (T3, N0 a N2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi III&#039;&#039;&#039;: S&#039;aplica alguna de les opcions següents:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor té qualsevol mida. El càncer s&#039;ha disseminat als ganglis limfàtics i fa més de 6 cm. No s&#039;han disseminat altres parts del cos (qualsevol T1 a T3, N3, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor ha envaït la laringe, el múscul de la llengua, els músculs de la mandíbula, la volta de la boca o l&#039;os de la mandíbula. Els ganglis limfàtics poden estar compromesos o no. No s&#039;han disseminat altres parts del cos (T4, qualsevol N, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi IV&#039;&#039;&#039;: El càncer s&#039;ha disseminat a altres parts del cos (qualsevol T, qualsevol N, M1).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=== &#039;&#039;&#039;Grups d&#039;estadis patològics del carcinoma orofaringi VPH-positiu:&#039;&#039;&#039; ===&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi 0&#039;&#039;&#039;: pTis N0 M0&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi I:&#039;&#039;&#039; El tumor fa 4 cm o menys. El càncer compromet a 4 o més ganglis limfàtics. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (pT1 a pT2, pN0 o pN1, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi II&#039;&#039;&#039;: S&#039;aplica alguna de les opcions següents:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa 4 cm o menys. El càncer s&#039;ha disseminat a més de 4 ganglis limfàtics. No s&#039;han disseminat altres parts del cos (pT1 a pT2, pN2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
· El tumor fa més de 4 cm o envaeix les estructures properes. El càncer compromet a 4 o més ganglis limfàtics. El càncer no ha estat disseminat a altres parts del cos (pT3, pN0 a pN1, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi III&#039;&#039;&#039;: El tumor fa més de 4 cm o envaeix les estructures properes. El càncer s&#039;ha disseminat a més de 4 ganglis limfàtics. No s&#039;ha disseminat a altres parts del cos (pT3 o pT4, pN2, M0).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi IV&#039;&#039;&#039;: El càncer s&#039;ha disseminat a altres parts del cos (qualsevol pT, qualsevol pN, M1). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;TNM Classification of malignant tumours, eighth edition, 2017. Union for International Cancer Control (UICC).&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;[https://www.cancer.org/es/cancer/cancer-de-orofaringe-y-de-cavidad-oral/deteccion-diagnostico-clasificacion-por-etapas/clasificacion-por-etapas.ht https://www.cancer.org/es/cancer/tipos/cancer-de-orofaringe-y-de-cavidad-oral.html]&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== &#039;&#039;&#039;Referències:&#039;&#039;&#039; ==&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Ann_Arbor&amp;diff=1640</id>
		<title>Estadi Ann Arbor</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Estadi_Ann_Arbor&amp;diff=1640"/>
		<updated>2023-07-13T06:53:32Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S&#039;omple l’estadi i la classificació Ann Arbor en les neoplàsies limfoides següents: M-9590 a M-9699, M-9702 a M-9719, M-9726, M-9727 a M-9729, M9735 a M-9738, M-9811 a M-9819, M-9823, M-9827, M-9835, M-9837.&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. [http://www.iacr.com.fr/+index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577 http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577]&amp;lt;/ref&amp;gt; Els comportaments /1 (incerts) no s’omplen.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omplen manualment. Si la informació no consta, s’han de deixar en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Estadi Ann Arbor (modificació Cotswold)&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Cheson BD, Fisher RI, Barrington SF, et al. Recommendations for initial evaluation, staging, and response assessment of hodgkin and non-hodgkin lymphoma: The lugano classification. &#039;&#039;J Clin Oncol&#039;&#039;. 2014;32(27):3059-3067&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Estadi Ann Arbor.png|cap|miniatura|711x711px|&#039;&#039;&#039;E:&#039;&#039;&#039; implicació d’un sol lloc extraganglionar o contigu o proximal al lloc ganglionar conegut de la malaltia.]]&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació Ann Arbor&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;[[Fitxer:Classificació Ann Arbor.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Classificaci%C3%B3_Ann_Arbor.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Data_de_mostra_AP_hospital&amp;diff=1639</id>
		<title>Data de mostra AP hospital</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Data_de_mostra_AP_hospital&amp;diff=1639"/>
		<updated>2023-07-13T06:52:17Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Data de recepció de la mostra biològica al servei d’Anatomia Patològica del centre de l&#039;RTH ICO-ICS (biòpsia, citologia, immunohistoquímica, biologia molecular, necròpsia, ...) .&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. [http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php 1)      https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003]&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt; Es defineix d&#039;acord amb l&#039;ordre de prioritat següent:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
# Data de recepció de la mostra al servei d&#039;anatomia patològica.&lt;br /&gt;
# Data de signatura de l&#039;informe del patòleg.&lt;br /&gt;
# Data de la petició.&lt;br /&gt;
# Data de la intervenció quirúrgica o data de l&#039;extracció del tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’omple automàticament, però es pot modificar manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1.&#039;&#039;&#039; Si el tumor es diagnostica al servei d&#039;anatomia patològica del centre del registre, la data de la mostra d&#039;anatomia patològica coincideix amb la data d&#039;incidència poblacional.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Data_d%27incid%C3%A8ncia_poblacional&amp;diff=1638</id>
		<title>Data d&#039;incidència poblacional</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Data_d%27incid%C3%A8ncia_poblacional&amp;diff=1638"/>
		<updated>2023-07-13T06:50:51Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links de la bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&#039;&#039;(Canvis en les normes aplicables a l’enregistrament de tumors incidents a partir de l’ 1 de gener de 2022).&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data de diagnòstic de la neoplàsia a la població (no només del centre sanitari de l&#039;RTH -Registre de Tumors Hospitalari-). Aquesta data és la de referència per a estudis de supervivència.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
La data del primer esdeveniment (dels sis enumerats a continuació) que es produeixi cronològicament ha de ser triada com a data d’incidència. Si ocorre un esdeveniment de major prioritat dins dels tres mesos següents a la data elegida inicialment, tindrà prioritat la data de l&#039;esdeveniment de major prioritat.&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. 1)      https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;RECOMENDACIONES ENCR. Codificación de la fecha de incidencia. 2022 (publicadas 15/03/2022). Traducido por Lorena Estévez Iglesias, TSDS.  https://encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20DOI_Mar2022_ES.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Ordre de prioritat decreixent:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
# Data de la primera prova histològica o citològica d&#039;aquesta neoplàsia (incloent citometria de flux, biòpsia líquida) de confirmació i d’aquesta neoplàsia maligna (amb l&#039;excepció de la histologia o citologia a l&#039;autòpsia). Aquesta data ha de ser en l&#039;ordre següent:&lt;br /&gt;
#* a) data en què es va prendre la mostra (biòpsia)&lt;br /&gt;
#* b) data de recepció de la mostra pel patòleg&lt;br /&gt;
#* c) data de l&#039;informe de patologia&lt;br /&gt;
# Data de la primera prova genòmica/molecular positiva per al diagnòstic d’aquesta neoplàsia maligna. &#039;&#039;&#039;Exemples&#039;&#039;&#039; de proves moleculars que es podrien utilitzar per definir la data d&#039;incidència són:&lt;br /&gt;
#* Reordenament del gen del receptor de cèl·lules T — Limfoma de cèl·lules T.&lt;br /&gt;
#* Gen de fusió BCR-ABL (cromosoma Philadelphia) — Leucèmia Mieloide Crònica, Leucèmia Limfoblàstica Aguda i Leucèmia Mielògena Aguda.&lt;br /&gt;
#* Mutació del gen JAK2 — neoplàsies mieloproliferatives.&lt;br /&gt;
#* Gen de fusió PML/RARα – Leucèmia promielocítica aguda.&lt;br /&gt;
#* ADN tumoral circulant (ctDNA): com a part del diagnòstic i la detecció del càncer en el futur.&lt;br /&gt;
# Data d&#039;ingrés a l&#039;hospital degut a aquesta neoplàsia maligna.&lt;br /&gt;
# Quan s’avalua només en una clínica ambulatòria: data de la primera consulta a la clínica ambulatòria a causa d&#039;aquesta neoplàsia maligna.&lt;br /&gt;
# Data de diagnòstic diferent d&#039;1, 2, 3 o 4, per exemple:&lt;br /&gt;
#* a) data de la primera prova de marcador tumoral positiva per a aquesta neoplàsia maligna. &#039;&#039;&#039;Exemples&#039;&#039;&#039; d&#039;aquest punt poden ser:&lt;br /&gt;
#** AFP en el càncer de fetge&lt;br /&gt;
#** Calcitonina en el càncer medul·lar de tiroide&lt;br /&gt;
#** Cromogranina A en tumors neuroendocrins&lt;br /&gt;
#* b) data del primer diagnòstic per imatge (inclou PET, TC o RMN) per a aquesta neoplàsia maligna.&lt;br /&gt;
#* c) data de la reunió de l&#039;equip multidisciplinari per a aquesta neoplàsia maligna.&lt;br /&gt;
# Data de la mort, si no hi ha cap altra informació disponible que no sigui el fet que el pacient ha mort a causa d&#039;una neoplàsia maligna.&lt;br /&gt;
# Data de la mort, si la neoplàsia maligna es descobreix a l&#039;autòpsia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 1.&#039;&#039;&#039; Sigui quina sigui la data escollida, la data d&#039;incidència no ha de ser posterior a la data d&#039;inici del tractament, o de la decisió de no tractar, o a la data de la mort. L&#039;elecció de la data d&#039;incidència no determina la codificació de la  “base del diagnòstic&#039;&#039;”.&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Nota 2.&#039;&#039;&#039; La data s’omple manualment seguint la regla de registre següent:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* Si només consten el mes i l’any, el revisor registra: (15/mm/aaaa).&lt;br /&gt;
* Si només consta l’any, el revisor registra: (01/07/aaaa).&lt;br /&gt;
* Si no es disposa de cap informació, la data queda en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Clark_i_Breslow_(Melanoma_cutani)&amp;diff=1637</id>
		<title>Clark i Breslow (Melanoma cutani)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Clark_i_Breslow_(Melanoma_cutani)&amp;diff=1637"/>
		<updated>2023-07-13T06:48:10Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Lesteban: Canviats links bibliografia&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;S’activa amb la morfologia de melanoma (M-872 a M-879)&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;. Clark ([https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Estadiatge_del_melanoma_cutani_(Clark_i_Breslow)#link1 Classificació de Clark]) mesura el grau d’infiltració cutània i Breslow ([https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Estadiatge_del_melanoma_cutani_(Clark_i_Breslow)#link2 Classificació Breslow]) la profunditat (en mm) del melanoma.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Gershenwald JE, Scolyer RA, Hess KR, et al. Melanoma staging: Evidence-based changes in the American Joint Committee on Cancer eighth edition cancer staging manual. &#039;&#039;CA Cancer J Clin&#039;&#039;. 2017;67(6). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5978683/&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Clark i Breslow s’omplen manualment i en determinats casos de forma automàtica quan es disposen de forma estructurada a la base de dades d’anatomia patològica.&amp;lt;div id=&amp;quot;link1&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació de Clark&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Classificació de Clark.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Classificaci%C3%B3_de_Clark.png]]&amp;lt;div id=&amp;quot;link2&amp;quot;&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Classificació de Breslow&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;[[Fitxer:Classificació de Breslow.png|cap|marc|enllaç=https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Fitxer:Classificaci%C3%B3_de_Breslow.png]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Lesteban</name></author>
	</entry>
</feed>