<?xml version="1.0"?>
<feed xmlns="http://www.w3.org/2005/Atom" xml:lang="ca">
	<id>https://rthwiki.iconcologia.net/api.php?action=feedcontributions&amp;feedformat=atom&amp;user=Jmescriba</id>
	<title>RTH - Contribucions de l&amp;#039;usuari [ca]</title>
	<link rel="self" type="application/atom+xml" href="https://rthwiki.iconcologia.net/api.php?action=feedcontributions&amp;feedformat=atom&amp;user=Jmescriba"/>
	<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php/Especial:Contribucions/Jmescriba"/>
	<updated>2026-05-14T12:07:19Z</updated>
	<subtitle>Contribucions de l&amp;#039;usuari</subtitle>
	<generator>MediaWiki 1.44.2</generator>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1851</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1851"/>
		<updated>2026-02-25T08:00:45Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&amp;lt;ref&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple,&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
«anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2 del document de la [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf ENCR] .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a [https://encr.eu/ask-an-expert. &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* · La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* · Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions de l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;   &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1850</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1850"/>
		<updated>2026-02-25T07:58:05Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&amp;lt;ref&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple,&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
«anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2 del document de la [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf ENCR] .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a [https://encr.eu/ask-an-expert. &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* · La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* · Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions de l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;   &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1849</id>
		<title>Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1849"/>
		<updated>2026-02-24T16:16:44Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de cas&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’inclouen a l’RTH els tumors diagnosticats i/o tractats al centre de l’RTH en el període d’estudi. Criteris d’inclusió:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003.https://publications.iarc.who.int/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:8&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/&amp;amp;#x20;Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament maligne (/3, /6 o /9) independentment de la localització tumoral.&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament no maligne per a les següents localitzacions:&lt;br /&gt;
#*a) meninges, cervell, glàndula pineal, glàndula pituïtària, conducte craniofaringi, medul·la espinal i nervis cranials En aquestes localitzacions també s&#039;inclouran histologies amb comportament benigne (/0), incert (/1) o in situ (/2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link1|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament benigne o incert]]&#039;&#039;&#039; i veure [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament in situ)]].&lt;br /&gt;
#*b) Pelvis renal, urèter, bufeta de l’orina i uretra. En aquestes localitzacions s&#039;inclouran també histologies amb comportament &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;in situ&#039;&#039;&#039;&#039;&#039; (2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039;).]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
#*c) Neoplàsies hematològiques. Qualsevol histologia amb comportament &#039;&#039;&#039;incert (/1)&#039;&#039;&#039; es pot registrar&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;benigne&#039;&#039; (0)&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal, nervis cranials i altres parts dels sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtària&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Conducte craniofaringi&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;ICD- O-3.2: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link2&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039; (2)&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de  la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal,  nervis cranials i altres parts del sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtaria&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|Conducte  craniofaringi&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.9&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.9&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l&#039;orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.0&lt;br /&gt;
|Uretra&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.8&lt;br /&gt;
|Lesions superposades  d&#039;òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.9&lt;br /&gt;
|Sistema urinari, NOS&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2:&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’altra banda, també s’han de recollir els tumors diagnosticats prèviament al període d’estudi &#039;&#039;(tumors prevalents)&#039;&#039; ja que són antecedents oncològics d’un pacient que compleix criteris d’inclusió a l’RTH.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
De la mateixa manera, si en la revisió d’un cas es detecta un tumor posterior al període d’estudi, es registra igualment. Si més endavant, en un període d’estudi posterior de l’RTH, es torna a detectar aquest tumor, es revisarà de nou i s’actualitzarà.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
És rellevant registrar tots aquests tumors per les implicacions que tenen en la supervivència i en la comorbiditat associada al càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link02&amp;gt; &amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de tumors múltiples: normes de registre&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
IMPORTANT!!: &#039;&#039;&#039;Els tumors urotelials múltiples de les vies urinàries (C65-C68), els tumors del Sistema Nerviós Central múltiples i les neoplàsies hematològiques múltiples segueixen unes recomanacions especifiques d&#039;enregistrament que podeu consultar a la pàgina web de la [https://www.encr.eu/ENCR-Recommendations ENCR].   &amp;lt;br /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L’RTH registra tumors i els assigna un identificador. L’identificador de pacient permet saber si un pacient presenta un tumor o més (tumors múltiples). Els tumors múltiples segueixen la normativa de la IARC:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries, European Network of Cancer Registries. &#039;&#039;International Rules for Multiple Primary Cancers (ICD-O Third Edition)&#039;&#039;. International Agency for the Research on Cancer; 2004. http://www.iacr.com.fr/images/doc/MPrules_&amp;amp;#x20;july2004.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.     L’existència de dos o més tumors primaris no depèn del moment en què han estat diagnosticats.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.     Un tumor primari és aquell que s’origina en una localització primària o en un teixit i no és una extensió ni una recurrència o recidiva ni una metàstasi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.     Es consideraran un sol tumor els càncers primaris que s’originin en una mateix òrgan (o un mateix teixit).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Alguns grups de codis topogràfics (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link3|grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia]]&#039;&#039;&#039;) es consideren com un únic òrgan a efectes de la definició de tumors múltiples. Els tumors multifocals, és a dir, masses discretes que aparentment no estan en continuïtat amb altres càncers primaris que s’originen a la mateixa localització primària o teixit (p. ex., la bufeta o la mama), es compten com un sol tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.     La regla 3 no s’aplica en dues circumstàncies:&lt;br /&gt;
#Els càncers sistèmics (o multicèntrics) que impliquen potencialment diferents òrgans en un mateix individu només es compten una vegada. Són:&lt;br /&gt;
#*Sarcoma de Kaposi (grup 15 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
#*Tumors del sistema hematopoètic (grups 8-14 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;)&lt;br /&gt;
#Dues o més neoplàsies de diferent morfologia s’han de considerar com a tumors múltiples (fins i tot si es diagnostiquen simultàniament en una mateixa localització). S’han de comptar com dues o més neoplàsies.&lt;br /&gt;
Si les morfologies pertanyen en un mateix grup de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]] i sorgeixen d’una mateixa localització primària, s’han de considerar com una mateixa morfologia i registrar com un sol tumor, utilitzant el codi morfològic de la ICD-O 3.2 més alt (més específic).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.     Si les morfologies pertanyen a dos o més grups de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]], encara que estiguin en una mateixa localització s’han de considerar diferents i s’han de comptar com dos o més tumors.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tanmateix, si una de les morfologies no és específica (grups 5, 14 i 17 de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]) i es disposa d’una morfologia específica, el tumor s’ha de registrar amb la morfologia específica i la no específica ha de ser ignorada.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dos tumors de diferent lateralitat, però de la mateixa morfologia, diagnosticats en un òrgan parell (p. ex., mama) s’han de registrar separadament, tret que s’indiqui que s’han originat en un únic tumor primari (vegeu [[lateralitat]]).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les excepcions a aquesta regla són:&lt;br /&gt;
*Tumors de l’ovari (de la mateixa morfologia).&lt;br /&gt;
*Tumor de Wilms del ronyó (nefroblastoma).&lt;br /&gt;
*Retinoblastoma.&lt;br /&gt;
Aquests tumors s’han de registrar com a un tumor únic bilateral quan són bilaterals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Recordem que dos o més tumors en òrgans parells d’histologia completament diferent s’han de registrar separadament.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.     Els tumors que es produeixen en qualsevol subcategoria (quart dígit) del còlon (C18) s’han de registrar com a tumors primaris múltiples.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
7.     Els tumors de la pell (C44) es registren com a tumors primaris múltiples si les morfologies pertanyen a grups diferents ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]). Si es tracta d’histologies idèntiques o pertanyen a un mateix grup ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]), només es registra el primer tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link3&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Si es diagnostiquen:&#039;&#039;&#039;    &lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;a) en diferents moments, es codifica la localització del primer  diagnòstic;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;b) al mateix temps, s’utilitza el codi de localització de la columna&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C01.X&lt;br /&gt;
|Base de la llengua&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C02.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C02.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la llengua&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C00.X&lt;br /&gt;
|Llavi&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C06.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C03.X&lt;br /&gt;
|Geniva&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C04.X&lt;br /&gt;
|Sòl de la boca&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C05.X&lt;br /&gt;
|Paladar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C06.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la cavitat oral&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C09.X&lt;br /&gt;
|Amígdala&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C14.0&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C10.X&lt;br /&gt;
|Orofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C12.X&lt;br /&gt;
|Sinus piriforme&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C13.X&lt;br /&gt;
|Hipofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C14.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques de llavi, cavitat oral i faringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C19.X.&lt;br /&gt;
|Unió rectosigmoide&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C20.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C2 0.X&lt;br /&gt;
|Recte&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C23.X&lt;br /&gt;
|Vesícula biliar&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C24.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C24.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques del tracte biliar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C33.X&lt;br /&gt;
|Tràquea&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C34.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C34.X&lt;br /&gt;
|Bronquis i pulmó&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C40.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags de l’extremitat&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C41.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C41.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags d’altres llocs&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.X&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;4&amp;quot; |C68.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.X&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l’orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.X&lt;br /&gt;
|Altres llocs inespecífics  dels òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition,2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Nota:&#039;&#039;&#039; la X del quart dígit del codi de la primera columna inclou totes les sublocalitzacions incloses a la ICD-O-3.2.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link4&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;IACR. International Association of Cancer Registries- International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O). Published 2018. Accessed October 5, 2021. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;Tipus de neoplàsia&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Codis morfològics de la ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Carcinomes:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|Cèl·lules escamoses i transicionals&lt;br /&gt;
|8051-8086, 8120-8131&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Cèl·lules basals&lt;br /&gt;
|8090-8110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|Adenocarcinoma&lt;br /&gt;
|8140-8149,  8160-8163, 8190-8221, 8250-8552, 8570-8576, 8940-&lt;br /&gt;
8941, 9110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4&lt;br /&gt;
|Altres carcinomes específics&lt;br /&gt;
|8023,  8030-8046, 8150-8158, 8170-8180, 8230-8249, 8560-8562,&lt;br /&gt;
8580-8589&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|5&lt;br /&gt;
|Inespecífic&lt;br /&gt;
|8010-8015, 8020-8022, 8050&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|6&lt;br /&gt;
|Sarcomes i tumors  de teixits tous&lt;br /&gt;
|8680-8714,  8800-8921, 8930-8936, 8990-8992, 9040-9045, 9120-&lt;br /&gt;
9125, 9130-9138, 9141-9252, 9370-9373, 9540-9582&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|7&lt;br /&gt;
|Mesotelioma&lt;br /&gt;
|9050-9055&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Tumors hematopoètics i de teixits  limfàtics:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8&lt;br /&gt;
|Mieloide&lt;br /&gt;
|9840,  9860-9931, 9945-9946, 9950, 9960-9964, 9966, 9975, 9980-&lt;br /&gt;
9989, 9993&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|9&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula B&lt;br /&gt;
|9597,  9671-9699, 9712, 9731-9738, 9761-9767, 9769, 9811-9819,&lt;br /&gt;
9823, 9833, 9836, 9940&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|10&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula T i  NK&lt;br /&gt;
|9700-9709,  9714-9719, 9724-9726, 9768, 9827-9831, 9834, 9837,&lt;br /&gt;
9948&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|11&lt;br /&gt;
|Limfoma de  Hodgkin&lt;br /&gt;
|9650-9667&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|12&lt;br /&gt;
|Tumors cèl·lula mastocítica&lt;br /&gt;
|9740-9742&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|13&lt;br /&gt;
|Cèl. histiocítica i limfoides accessòries&lt;br /&gt;
|9749, 9750-9759&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|14&lt;br /&gt;
|Inespecífiques&lt;br /&gt;
|9590-9591,  9596, 9727, 9760, 9800-9801, 9805-9809, 9820, 9832,&lt;br /&gt;
9835, 9965, 9967-9968, 9970-9971&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|15&lt;br /&gt;
|Sarcoma de Kaposi&lt;br /&gt;
|9140&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|16&lt;br /&gt;
|Altres tumors específics&lt;br /&gt;
|8590-8671,  8720-8790, 8950-8983, 9000-9030, 9060-9105, 9260-&lt;br /&gt;
9365, 9380-9539&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|17&lt;br /&gt;
|Altres tumors inespecífics&lt;br /&gt;
|8000-8005&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Font:&#039;&#039;&#039; http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Referències bibliogràfiques=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1848</id>
		<title>Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1848"/>
		<updated>2026-02-24T15:58:03Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de cas&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’inclouen a l’RTH els tumors diagnosticats i/o tractats al centre de l’RTH en el període d’estudi. Criteris d’inclusió:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:8&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/&amp;amp;#x20;Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament maligne (/3, /6 o /9) independentment de la localització tumoral.&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament no maligne per a les següents localitzacions:&lt;br /&gt;
#*a) meninges, cervell, glàndula pineal, glàndula pituïtària, conducte craniofaringi, medul·la espinal i nervis cranials En aquestes localitzacions també s&#039;inclouran histologies amb comportament benigne (/0), incert (/1) o in situ (/2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link1|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament benigne o incert]]&#039;&#039;&#039; i veure [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament in situ)]].&lt;br /&gt;
#*b) Pelvis renal, urèter, bufeta de l’orina i uretra. En aquestes localitzacions s&#039;inclouran també histologies amb comportament &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;in situ&#039;&#039;&#039;&#039;&#039; (2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039;).]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
#*c) Neoplàsies hematològiques. Qualsevol histologia amb comportament &#039;&#039;&#039;incert (/1)&#039;&#039;&#039; es pot registrar&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;benigne&#039;&#039; (0)&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal, nervis cranials i altres parts dels sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtària&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Conducte craniofaringi&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;ICD- O-3.2: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link2&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039; (2)&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de  la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal,  nervis cranials i altres parts del sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtaria&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|Conducte  craniofaringi&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.9&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.9&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l&#039;orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.0&lt;br /&gt;
|Uretra&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.8&lt;br /&gt;
|Lesions superposades  d&#039;òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.9&lt;br /&gt;
|Sistema urinari, NOS&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2:&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’altra banda, també s’han de recollir els tumors diagnosticats prèviament al període d’estudi &#039;&#039;(tumors prevalents)&#039;&#039; ja que són antecedents oncològics d’un pacient que compleix criteris d’inclusió a l’RTH.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
De la mateixa manera, si en la revisió d’un cas es detecta un tumor posterior al període d’estudi, es registra igualment. Si més endavant, en un període d’estudi posterior de l’RTH, es torna a detectar aquest tumor, es revisarà de nou i s’actualitzarà.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
És rellevant registrar tots aquests tumors per les implicacions que tenen en la supervivència i en la comorbiditat associada al càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link02&amp;gt; &amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de tumors múltiples: normes de registre&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
IMPORTANT!!: &#039;&#039;&#039;Els tumors urotelials múltiples de les vies urinàries (C65-C68), els tumors del Sistema Nerviós Central múltiples i les neoplàsies hematològiques múltiples segueixen unes recomanacions especifiques d&#039;enregistrament que podeu consultar a la pàgina web de la [https://www.encr.eu/ENCR-Recommendations ENCR].   &amp;lt;br /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L’RTH registra tumors i els assigna un identificador. L’identificador de pacient permet saber si un pacient presenta un tumor o més (tumors múltiples). Els tumors múltiples segueixen la normativa de la IARC:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries, European Network of Cancer Registries. &#039;&#039;International Rules for Multiple Primary Cancers (ICD-O Third Edition)&#039;&#039;. International Agency for the Research on Cancer; 2004. http://www.iacr.com.fr/images/doc/MPrules_&amp;amp;#x20;july2004.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.     L’existència de dos o més tumors primaris no depèn del moment en què han estat diagnosticats.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.     Un tumor primari és aquell que s’origina en una localització primària o en un teixit i no és una extensió ni una recurrència o recidiva ni una metàstasi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.     Es consideraran un sol tumor els càncers primaris que s’originin en una mateix òrgan (o un mateix teixit).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Alguns grups de codis topogràfics (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link3|grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia]]&#039;&#039;&#039;) es consideren com un únic òrgan a efectes de la definició de tumors múltiples. Els tumors multifocals, és a dir, masses discretes que aparentment no estan en continuïtat amb altres càncers primaris que s’originen a la mateixa localització primària o teixit (p. ex., la bufeta o la mama), es compten com un sol tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.     La regla 3 no s’aplica en dues circumstàncies:&lt;br /&gt;
#Els càncers sistèmics (o multicèntrics) que impliquen potencialment diferents òrgans en un mateix individu només es compten una vegada. Són:&lt;br /&gt;
#*Sarcoma de Kaposi (grup 15 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
#*Tumors del sistema hematopoètic (grups 8-14 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;)&lt;br /&gt;
#Dues o més neoplàsies de diferent morfologia s’han de considerar com a tumors múltiples (fins i tot si es diagnostiquen simultàniament en una mateixa localització). S’han de comptar com dues o més neoplàsies.&lt;br /&gt;
Si les morfologies pertanyen en un mateix grup de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]] i sorgeixen d’una mateixa localització primària, s’han de considerar com una mateixa morfologia i registrar com un sol tumor, utilitzant el codi morfològic de la ICD-O 3.2 més alt (més específic).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.     Si les morfologies pertanyen a dos o més grups de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]], encara que estiguin en una mateixa localització s’han de considerar diferents i s’han de comptar com dos o més tumors.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tanmateix, si una de les morfologies no és específica (grups 5, 14 i 17 de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]) i es disposa d’una morfologia específica, el tumor s’ha de registrar amb la morfologia específica i la no específica ha de ser ignorada.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dos tumors de diferent lateralitat, però de la mateixa morfologia, diagnosticats en un òrgan parell (p. ex., mama) s’han de registrar separadament, tret que s’indiqui que s’han originat en un únic tumor primari (vegeu [[lateralitat]]).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les excepcions a aquesta regla són:&lt;br /&gt;
*Tumors de l’ovari (de la mateixa morfologia).&lt;br /&gt;
*Tumor de Wilms del ronyó (nefroblastoma).&lt;br /&gt;
*Retinoblastoma.&lt;br /&gt;
Aquests tumors s’han de registrar com a un tumor únic bilateral quan són bilaterals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Recordem que dos o més tumors en òrgans parells d’histologia completament diferent s’han de registrar separadament.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.     Els tumors que es produeixen en qualsevol subcategoria (quart dígit) del còlon (C18) s’han de registrar com a tumors primaris múltiples.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
7.     Els tumors de la pell (C44) es registren com a tumors primaris múltiples si les morfologies pertanyen a grups diferents ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]). Si es tracta d’histologies idèntiques o pertanyen a un mateix grup ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]), només es registra el primer tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link3&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Si es diagnostiquen:&#039;&#039;&#039;    &lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;a) en diferents moments, es codifica la localització del primer  diagnòstic;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;b) al mateix temps, s’utilitza el codi de localització de la columna&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C01.X&lt;br /&gt;
|Base de la llengua&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C02.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C02.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la llengua&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C00.X&lt;br /&gt;
|Llavi&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C06.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C03.X&lt;br /&gt;
|Geniva&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C04.X&lt;br /&gt;
|Sòl de la boca&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C05.X&lt;br /&gt;
|Paladar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C06.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la cavitat oral&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C09.X&lt;br /&gt;
|Amígdala&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C14.0&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C10.X&lt;br /&gt;
|Orofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C12.X&lt;br /&gt;
|Sinus piriforme&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C13.X&lt;br /&gt;
|Hipofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C14.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques de llavi, cavitat oral i faringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C19.X.&lt;br /&gt;
|Unió rectosigmoide&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C20.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C2 0.X&lt;br /&gt;
|Recte&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C23.X&lt;br /&gt;
|Vesícula biliar&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C24.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C24.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques del tracte biliar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C33.X&lt;br /&gt;
|Tràquea&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C34.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C34.X&lt;br /&gt;
|Bronquis i pulmó&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C40.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags de l’extremitat&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C41.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C41.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags d’altres llocs&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.X&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;4&amp;quot; |C68.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.X&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l’orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.X&lt;br /&gt;
|Altres llocs inespecífics  dels òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition,2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Nota:&#039;&#039;&#039; la X del quart dígit del codi de la primera columna inclou totes les sublocalitzacions incloses a la ICD-O-3.2.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link4&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;IACR. International Association of Cancer Registries- International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O). Published 2018. Accessed October 5, 2021. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;Tipus de neoplàsia&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Codis morfològics de la ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Carcinomes:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|Cèl·lules escamoses i transicionals&lt;br /&gt;
|8051-8086, 8120-8131&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Cèl·lules basals&lt;br /&gt;
|8090-8110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|Adenocarcinoma&lt;br /&gt;
|8140-8149,  8160-8163, 8190-8221, 8250-8552, 8570-8576, 8940-&lt;br /&gt;
8941, 9110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4&lt;br /&gt;
|Altres carcinomes específics&lt;br /&gt;
|8023,  8030-8046, 8150-8158, 8170-8180, 8230-8249, 8560-8562,&lt;br /&gt;
8580-8589&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|5&lt;br /&gt;
|Inespecífic&lt;br /&gt;
|8010-8015, 8020-8022, 8050&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|6&lt;br /&gt;
|Sarcomes i tumors  de teixits tous&lt;br /&gt;
|8680-8714,  8800-8921, 8930-8936, 8990-8992, 9040-9045, 9120-&lt;br /&gt;
9125, 9130-9138, 9141-9252, 9370-9373, 9540-9582&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|7&lt;br /&gt;
|Mesotelioma&lt;br /&gt;
|9050-9055&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Tumors hematopoètics i de teixits  limfàtics:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8&lt;br /&gt;
|Mieloide&lt;br /&gt;
|9840,  9860-9931, 9945-9946, 9950, 9960-9964, 9966, 9975, 9980-&lt;br /&gt;
9989, 9993&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|9&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula B&lt;br /&gt;
|9597,  9671-9699, 9712, 9731-9738, 9761-9767, 9769, 9811-9819,&lt;br /&gt;
9823, 9833, 9836, 9940&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|10&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula T i  NK&lt;br /&gt;
|9700-9709,  9714-9719, 9724-9726, 9768, 9827-9831, 9834, 9837,&lt;br /&gt;
9948&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|11&lt;br /&gt;
|Limfoma de  Hodgkin&lt;br /&gt;
|9650-9667&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|12&lt;br /&gt;
|Tumors cèl·lula mastocítica&lt;br /&gt;
|9740-9742&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|13&lt;br /&gt;
|Cèl. histiocítica i limfoides accessòries&lt;br /&gt;
|9749, 9750-9759&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|14&lt;br /&gt;
|Inespecífiques&lt;br /&gt;
|9590-9591,  9596, 9727, 9760, 9800-9801, 9805-9809, 9820, 9832,&lt;br /&gt;
9835, 9965, 9967-9968, 9970-9971&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|15&lt;br /&gt;
|Sarcoma de Kaposi&lt;br /&gt;
|9140&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|16&lt;br /&gt;
|Altres tumors específics&lt;br /&gt;
|8590-8671,  8720-8790, 8950-8983, 9000-9030, 9060-9105, 9260-&lt;br /&gt;
9365, 9380-9539&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|17&lt;br /&gt;
|Altres tumors inespecífics&lt;br /&gt;
|8000-8005&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Font:&#039;&#039;&#039; http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Referències bibliogràfiques=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1847</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1847"/>
		<updated>2026-02-24T12:11:40Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple,&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
«anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2 del document de la [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf ENCR] .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a [https://encr.eu/ask-an-expert. &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* · La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* · Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions de l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&lt;br /&gt;
  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1846</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1846"/>
		<updated>2026-02-24T12:08:20Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple,&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
«anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2 del document de la [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf ENCR] .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a [https://encr.eu/ask-an-expert. &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions de l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&lt;br /&gt;
  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1845</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1845"/>
		<updated>2026-02-24T12:07:40Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple,&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
«anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·   Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2 del document de la [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf ENCR] .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* ·  En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions de l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&lt;br /&gt;
  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1844</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1844"/>
		<updated>2026-02-24T11:44:47Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple, «anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2 del document de la [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf ENCR] . &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
. Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions de l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&lt;br /&gt;
  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1843</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1843"/>
		<updated>2026-02-24T11:39:30Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple, «anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2. Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions de l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&lt;br /&gt;
  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1842</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1842"/>
		<updated>2026-02-24T11:31:01Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple, «anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2. Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions de l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (Grau Baix)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&lt;br /&gt;
  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1841</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1841"/>
		<updated>2026-02-23T15:22:31Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple, «anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2. Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions de l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (Grau Baix)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&lt;br /&gt;
  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601.&amp;lt;/ref&amp;gt; En aquestes morfologies, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT omple automàticament el grau. En les morfologies que tenen associat més d’un grau SNC, ASEDAT registra el més baix. L’alerta: &#039;&#039;&#039;“Cal introduir el grau SNC manualment”&#039;&#039;&#039; emergeix a ASEDAT quan s’ha d’introduir manualment el grau SNC. En cas que la informació no consti a la història clínica, el revisor ha de deixar la variable en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1840</id>
		<title>Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1840"/>
		<updated>2026-02-23T15:21:16Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de cas&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’inclouen a l’RTH els tumors diagnosticats i/o tractats al centre de l’RTH en el període d’estudi. Criteris d’inclusió:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:8&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/&amp;amp;#x20;Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament maligne (/3, /6 o /9) independentment de la localització tumoral.&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament no maligne per a les següents localitzacions:&lt;br /&gt;
#*a) meninges, cervell, glàndula pineal, glàndula pituïtària, conducte craniofaringi, medul·la espinal i nervis cranials En aquestes localitzacions també s&#039;inclouran histologies amb comportament benigne (/0), incert (/1) o in situ (/2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link1|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament benigne o incert]]&#039;&#039;&#039; i veure [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament in situ)]].&lt;br /&gt;
#*b) Pelvis renal, urèter, bufeta de l’orina i uretra. En aquestes localitzacions s&#039;inclouran també histologies amb comportament &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;in situ&#039;&#039;&#039;&#039;&#039; (2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039;).]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
#*c) Neoplàsies hematològiques. Qualsevol histologia amb comportament &#039;&#039;&#039;incert (/1)&#039;&#039;&#039; es pot registrar&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;benigne&#039;&#039; (0)&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal, nervis cranials i altres parts dels sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtària&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Conducte craniofaringi&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;ICD- O-3.2: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link2&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039; (2)&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de  la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal,  nervis cranials i altres parts del sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtaria&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|Conducte  craniofaringi&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.9&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.9&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l&#039;orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.0&lt;br /&gt;
|Uretra&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.8&lt;br /&gt;
|Lesions superposades  d&#039;òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.9&lt;br /&gt;
|Sistema urinari, NOS&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2:&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’altra banda, també s’han de recollir els tumors diagnosticats prèviament al període d’estudi &#039;&#039;(tumors prevalents)&#039;&#039; ja que són antecedents oncològics d’un pacient que compleix criteris d’inclusió a l’RTH.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
De la mateixa manera, si en la revisió d’un cas es detecta un tumor posterior al període d’estudi, es registra igualment. Si més endavant, en un període d’estudi posterior de l’RTH, es torna a detectar aquest tumor, es revisarà de nou i s’actualitzarà.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
És rellevant registrar tots aquests tumors per les implicacions que tenen en la supervivència i en la comorbiditat associada al càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link02&amp;gt; &amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de tumors múltiples: normes de registre&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
IMPORTANT!!: &#039;&#039;&#039;Els tumors urotelials múltiples de les vies urinàries (C65-C68), els tumors del Sistema Nerviós Central múltiples i les neoplàsies hematològiques múltiples segueixen unes recomanacions especifiques d&#039;enregistrament que podeu consultar a la pàgina web de la ENCR.   &amp;lt;br /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L’RTH registra tumors i els assigna un identificador. L’identificador de pacient permet saber si un pacient presenta un tumor o més (tumors múltiples). Els tumors múltiples segueixen la normativa de la IARC:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries, European Network of Cancer Registries. &#039;&#039;International Rules for Multiple Primary Cancers (ICD-O Third Edition)&#039;&#039;. International Agency for the Research on Cancer; 2004. http://www.iacr.com.fr/images/doc/MPrules_&amp;amp;#x20;july2004.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.     L’existència de dos o més tumors primaris no depèn del moment en què han estat diagnosticats.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.     Un tumor primari és aquell que s’origina en una localització primària o en un teixit i no és una extensió ni una recurrència o recidiva ni una metàstasi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.     Es consideraran un sol tumor els càncers primaris que s’originin en una mateix òrgan (o un mateix teixit).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Alguns grups de codis topogràfics (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link3|grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia]]&#039;&#039;&#039;) es consideren com un únic òrgan a efectes de la definició de tumors múltiples. Els tumors multifocals, és a dir, masses discretes que aparentment no estan en continuïtat amb altres càncers primaris que s’originen a la mateixa localització primària o teixit (p. ex., la bufeta o la mama), es compten com un sol tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.     La regla 3 no s’aplica en dues circumstàncies:&lt;br /&gt;
#Els càncers sistèmics (o multicèntrics) que impliquen potencialment diferents òrgans en un mateix individu només es compten una vegada. Són:&lt;br /&gt;
#*Sarcoma de Kaposi (grup 15 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
#*Tumors del sistema hematopoètic (grups 8-14 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;)&lt;br /&gt;
#Dues o més neoplàsies de diferent morfologia s’han de considerar com a tumors múltiples (fins i tot si es diagnostiquen simultàniament en una mateixa localització). S’han de comptar com dues o més neoplàsies.&lt;br /&gt;
Si les morfologies pertanyen en un mateix grup de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]] i sorgeixen d’una mateixa localització primària, s’han de considerar com una mateixa morfologia i registrar com un sol tumor, utilitzant el codi morfològic de la ICD-O 3.2 més alt (més específic).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.     Si les morfologies pertanyen a dos o més grups de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]], encara que estiguin en una mateixa localització s’han de considerar diferents i s’han de comptar com dos o més tumors.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tanmateix, si una de les morfologies no és específica (grups 5, 14 i 17 de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]) i es disposa d’una morfologia específica, el tumor s’ha de registrar amb la morfologia específica i la no específica ha de ser ignorada.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dos tumors de diferent lateralitat, però de la mateixa morfologia, diagnosticats en un òrgan parell (p. ex., mama) s’han de registrar separadament, tret que s’indiqui que s’han originat en un únic tumor primari (vegeu [[lateralitat]]).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les excepcions a aquesta regla són:&lt;br /&gt;
*Tumors de l’ovari (de la mateixa morfologia).&lt;br /&gt;
*Tumor de Wilms del ronyó (nefroblastoma).&lt;br /&gt;
*Retinoblastoma.&lt;br /&gt;
Aquests tumors s’han de registrar com a un tumor únic bilateral quan són bilaterals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Recordem que dos o més tumors en òrgans parells d’histologia completament diferent s’han de registrar separadament.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.     Els tumors que es produeixen en qualsevol subcategoria (quart dígit) del còlon (C18) s’han de registrar com a tumors primaris múltiples.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
7.     Els tumors de la pell (C44) es registren com a tumors primaris múltiples si les morfologies pertanyen a grups diferents ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]). Si es tracta d’histologies idèntiques o pertanyen a un mateix grup ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]), només es registra el primer tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link3&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Si es diagnostiquen:&#039;&#039;&#039;    &lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;a) en diferents moments, es codifica la localització del primer  diagnòstic;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;b) al mateix temps, s’utilitza el codi de localització de la columna&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C01.X&lt;br /&gt;
|Base de la llengua&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C02.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C02.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la llengua&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C00.X&lt;br /&gt;
|Llavi&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C06.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C03.X&lt;br /&gt;
|Geniva&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C04.X&lt;br /&gt;
|Sòl de la boca&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C05.X&lt;br /&gt;
|Paladar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C06.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la cavitat oral&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C09.X&lt;br /&gt;
|Amígdala&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C14.0&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C10.X&lt;br /&gt;
|Orofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C12.X&lt;br /&gt;
|Sinus piriforme&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C13.X&lt;br /&gt;
|Hipofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C14.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques de llavi, cavitat oral i faringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C19.X.&lt;br /&gt;
|Unió rectosigmoide&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C20.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C2 0.X&lt;br /&gt;
|Recte&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C23.X&lt;br /&gt;
|Vesícula biliar&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C24.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C24.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques del tracte biliar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C33.X&lt;br /&gt;
|Tràquea&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C34.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C34.X&lt;br /&gt;
|Bronquis i pulmó&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C40.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags de l’extremitat&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C41.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C41.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags d’altres llocs&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.X&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;4&amp;quot; |C68.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.X&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l’orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.X&lt;br /&gt;
|Altres llocs inespecífics  dels òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition,2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Nota:&#039;&#039;&#039; la X del quart dígit del codi de la primera columna inclou totes les sublocalitzacions incloses a la ICD-O-3.2.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link4&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;IACR. International Association of Cancer Registries- International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O). Published 2018. Accessed October 5, 2021. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;Tipus de neoplàsia&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Codis morfològics de la ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Carcinomes:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|Cèl·lules escamoses i transicionals&lt;br /&gt;
|8051-8086, 8120-8131&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Cèl·lules basals&lt;br /&gt;
|8090-8110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|Adenocarcinoma&lt;br /&gt;
|8140-8149,  8160-8163, 8190-8221, 8250-8552, 8570-8576, 8940-&lt;br /&gt;
8941, 9110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4&lt;br /&gt;
|Altres carcinomes específics&lt;br /&gt;
|8023,  8030-8046, 8150-8158, 8170-8180, 8230-8249, 8560-8562,&lt;br /&gt;
8580-8589&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|5&lt;br /&gt;
|Inespecífic&lt;br /&gt;
|8010-8015, 8020-8022, 8050&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|6&lt;br /&gt;
|Sarcomes i tumors  de teixits tous&lt;br /&gt;
|8680-8714,  8800-8921, 8930-8936, 8990-8992, 9040-9045, 9120-&lt;br /&gt;
9125, 9130-9138, 9141-9252, 9370-9373, 9540-9582&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|7&lt;br /&gt;
|Mesotelioma&lt;br /&gt;
|9050-9055&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Tumors hematopoètics i de teixits  limfàtics:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8&lt;br /&gt;
|Mieloide&lt;br /&gt;
|9840,  9860-9931, 9945-9946, 9950, 9960-9964, 9966, 9975, 9980-&lt;br /&gt;
9989, 9993&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|9&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula B&lt;br /&gt;
|9597,  9671-9699, 9712, 9731-9738, 9761-9767, 9769, 9811-9819,&lt;br /&gt;
9823, 9833, 9836, 9940&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|10&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula T i  NK&lt;br /&gt;
|9700-9709,  9714-9719, 9724-9726, 9768, 9827-9831, 9834, 9837,&lt;br /&gt;
9948&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|11&lt;br /&gt;
|Limfoma de  Hodgkin&lt;br /&gt;
|9650-9667&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|12&lt;br /&gt;
|Tumors cèl·lula mastocítica&lt;br /&gt;
|9740-9742&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|13&lt;br /&gt;
|Cèl. histiocítica i limfoides accessòries&lt;br /&gt;
|9749, 9750-9759&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|14&lt;br /&gt;
|Inespecífiques&lt;br /&gt;
|9590-9591,  9596, 9727, 9760, 9800-9801, 9805-9809, 9820, 9832,&lt;br /&gt;
9835, 9965, 9967-9968, 9970-9971&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|15&lt;br /&gt;
|Sarcoma de Kaposi&lt;br /&gt;
|9140&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|16&lt;br /&gt;
|Altres tumors específics&lt;br /&gt;
|8590-8671,  8720-8790, 8950-8983, 9000-9030, 9060-9105, 9260-&lt;br /&gt;
9365, 9380-9539&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|17&lt;br /&gt;
|Altres tumors inespecífics&lt;br /&gt;
|8000-8005&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Font:&#039;&#039;&#039; http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Referències bibliogràfiques=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1839</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1839"/>
		<updated>2026-02-23T15:09:41Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple, «anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2. Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions De l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (Grau Baix)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&lt;br /&gt;
  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601.&amp;lt;/ref&amp;gt; En aquestes morfologies, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT omple automàticament el grau. En les morfologies que tenen associat més d’un grau SNC, ASEDAT registra el més baix. L’alerta: &#039;&#039;&#039;“Cal introduir el grau SNC manualment”&#039;&#039;&#039; emergeix a ASEDAT quan s’ha d’introduir manualment el grau SNC. En cas que la informació no consti a la història clínica, el revisor ha de deixar la variable en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;ENCR Recommendations. 2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1838</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1838"/>
		<updated>2026-02-23T15:09:16Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple, «anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2. Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions De l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (Grau Baix)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR [https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.]&lt;br /&gt;
  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601.&amp;lt;/ref&amp;gt; En aquestes morfologies, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT omple automàticament el grau. En les morfologies que tenen associat més d’un grau SNC, ASEDAT registra el més baix. L’alerta: &#039;&#039;&#039;“Cal introduir el grau SNC manualment”&#039;&#039;&#039; emergeix a ASEDAT quan s’ha d’introduir manualment el grau SNC. En cas que la informació no consti a la història clínica, el revisor ha de deixar la variable en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;ENCR Recommendations.  2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1837</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1837"/>
		<updated>2026-02-23T15:06:07Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple, «anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2. Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions De l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (Grau Baix)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024.  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601.&amp;lt;/ref&amp;gt; En aquestes morfologies, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT omple automàticament el grau. En les morfologies que tenen associat més d’un grau SNC, ASEDAT registra el més baix. L’alerta: &#039;&#039;&#039;“Cal introduir el grau SNC manualment”&#039;&#039;&#039; emergeix a ASEDAT quan s’ha d’introduir manualment el grau SNC. En cas que la informació no consti a la història clínica, el revisor ha de deixar la variable en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;ENCR Recommendations.  2024. Recomendations for coding tumors of the central nervous System (CNS). Version 1.0 11-12-2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;https://www.encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20CNS_20241211_EN.pdf&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1836</id>
		<title>Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1836"/>
		<updated>2026-02-23T14:11:43Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de cas&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’inclouen a l’RTH els tumors diagnosticats i/o tractats al centre de l’RTH en el període d’estudi. Criteris d’inclusió:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:8&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/&amp;amp;#x20;Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament maligne (/3, /6 o /9) independentment de la localització tumoral.&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament no maligne per a les següents localitzacions:&lt;br /&gt;
#*a) meninges, cervell, glàndula pineal, glàndula pituïtària, conducte craniofaringi, medul·la espinal i nervis cranials En aquestes localitzacions també s&#039;inclouran histologies amb comportament benigne (/0), incert (/1) o in situ (/2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link1|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament benigne o incert]]&#039;&#039;&#039; i veure [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament in situ)]].&lt;br /&gt;
#*b) Pelvis renal, urèter, bufeta de l’orina i uretra. En aquestes localitzacions s&#039;inclouran també histologies amb comportament &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;in situ&#039;&#039;&#039;&#039;&#039; (2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039;).]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
#*c) Neoplàsies hematològiques. Qualsevol histologia amb comportament &#039;&#039;&#039;incert (/1)&#039;&#039;&#039; es pot registrar&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;benigne&#039;&#039; (0)&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal, nervis cranials i altres parts dels sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtària&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Conducte craniofaringi&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;ICD- O-3.2: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link2&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039; (2)&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de  la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal,  nervis cranials i altres parts del sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtaria&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|Conducte  craniofaringi&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.9&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.9&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l&#039;orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.0&lt;br /&gt;
|Uretra&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.8&lt;br /&gt;
|Lesions superposades  d&#039;òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.9&lt;br /&gt;
|Sistema urinari, NOS&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2:&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’altra banda, també s’han de recollir els tumors diagnosticats prèviament al període d’estudi &#039;&#039;(tumors prevalents)&#039;&#039; ja que són antecedents oncològics d’un pacient que compleix criteris d’inclusió a l’RTH.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
De la mateixa manera, si en la revisió d’un cas es detecta un tumor posterior al període d’estudi, es registra igualment. Si més endavant, en un període d’estudi posterior de l’RTH, es torna a detectar aquest tumor, es revisarà de nou i s’actualitzarà.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
És rellevant registrar tots aquests tumors per les implicacions que tenen en la supervivència i en la comorbiditat associada al càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link02&amp;gt; &amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de tumors múltiples: normes de registre&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
IMPORTANT !!: &#039;&#039;&#039;Els tumors urotelials múltiples de les vies urinàries (C65-C68), els tumors del Sistema Nerviós Central múltiples i les neoplàsies hematològiques múltiples segueixen unes recomanacions especifiques d&#039;enregistrament que podeu consultar a la pàgina web de la ENCR.   &amp;lt;br /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L’RTH registra tumors i els assigna un identificador. L’identificador de pacient permet saber si un pacient presenta un tumor o més (tumors múltiples). Els tumors múltiples segueixen la normativa de la IARC:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries, European Network of Cancer Registries. &#039;&#039;International Rules for Multiple Primary Cancers (ICD-O Third Edition)&#039;&#039;. International Agency for the Research on Cancer; 2004. http://www.iacr.com.fr/images/doc/MPrules_&amp;amp;#x20;july2004.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.     L’existència de dos o més tumors primaris no depèn del moment en què han estat diagnosticats.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.     Un tumor primari és aquell que s’origina en una localització primària o en un teixit i no és una extensió ni una recurrència o recidiva ni una metàstasi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.     Es consideraran un sol tumor els càncers primaris que s’originin en una mateix òrgan (o un mateix teixit).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Alguns grups de codis topogràfics (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link3|grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia]]&#039;&#039;&#039;) es consideren com un únic òrgan a efectes de la definició de tumors múltiples. Els tumors multifocals, és a dir, masses discretes que aparentment no estan en continuïtat amb altres càncers primaris que s’originen a la mateixa localització primària o teixit (p. ex., la bufeta o la mama), es compten com un sol tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.     La regla 3 no s’aplica en dues circumstàncies:&lt;br /&gt;
#Els càncers sistèmics (o multicèntrics) que impliquen potencialment diferents òrgans en un mateix individu només es compten una vegada. Són:&lt;br /&gt;
#*Sarcoma de Kaposi (grup 15 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
#*Tumors del sistema hematopoètic (grups 8-14 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;)&lt;br /&gt;
#Dues o més neoplàsies de diferent morfologia s’han de considerar com a tumors múltiples (fins i tot si es diagnostiquen simultàniament en una mateixa localització). S’han de comptar com dues o més neoplàsies.&lt;br /&gt;
Si les morfologies pertanyen en un mateix grup de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]] i sorgeixen d’una mateixa localització primària, s’han de considerar com una mateixa morfologia i registrar com un sol tumor, utilitzant el codi morfològic de la ICD-O 3.2 més alt (més específic).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.     Si les morfologies pertanyen a dos o més grups de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]], encara que estiguin en una mateixa localització s’han de considerar diferents i s’han de comptar com dos o més tumors.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tanmateix, si una de les morfologies no és específica (grups 5, 14 i 17 de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]) i es disposa d’una morfologia específica, el tumor s’ha de registrar amb la morfologia específica i la no específica ha de ser ignorada.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dos tumors de diferent lateralitat, però de la mateixa morfologia, diagnosticats en un òrgan parell (p. ex., mama) s’han de registrar separadament, tret que s’indiqui que s’han originat en un únic tumor primari (vegeu [[lateralitat]]).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les excepcions a aquesta regla són:&lt;br /&gt;
*Tumors de l’ovari (de la mateixa morfologia).&lt;br /&gt;
*Tumor de Wilms del ronyó (nefroblastoma).&lt;br /&gt;
*Retinoblastoma.&lt;br /&gt;
Aquests tumors s’han de registrar com a un tumor únic bilateral quan són bilaterals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Recordem que dos o més tumors en òrgans parells d’histologia completament diferent s’han de registrar separadament.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.     Els tumors que es produeixen en qualsevol subcategoria (quart dígit) del còlon (C18) s’han de registrar com a tumors primaris múltiples.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
7.     Els tumors de la pell (C44) es registren com a tumors primaris múltiples si les morfologies pertanyen a grups diferents ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]). Si es tracta d’histologies idèntiques o pertanyen a un mateix grup ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]), només es registra el primer tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link3&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Si es diagnostiquen:&#039;&#039;&#039;    &lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;a) en diferents moments, es codifica la localització del primer  diagnòstic;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;b) al mateix temps, s’utilitza el codi de localització de la columna&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C01.X&lt;br /&gt;
|Base de la llengua&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C02.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C02.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la llengua&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C00.X&lt;br /&gt;
|Llavi&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C06.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C03.X&lt;br /&gt;
|Geniva&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C04.X&lt;br /&gt;
|Sòl de la boca&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C05.X&lt;br /&gt;
|Paladar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C06.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la cavitat oral&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C09.X&lt;br /&gt;
|Amígdala&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C14.0&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C10.X&lt;br /&gt;
|Orofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C12.X&lt;br /&gt;
|Sinus piriforme&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C13.X&lt;br /&gt;
|Hipofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C14.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques de llavi, cavitat oral i faringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C19.X.&lt;br /&gt;
|Unió rectosigmoide&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C20.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C2 0.X&lt;br /&gt;
|Recte&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C23.X&lt;br /&gt;
|Vesícula biliar&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C24.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C24.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques del tracte biliar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C33.X&lt;br /&gt;
|Tràquea&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C34.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C34.X&lt;br /&gt;
|Bronquis i pulmó&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C40.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags de l’extremitat&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C41.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C41.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags d’altres llocs&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.X&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;4&amp;quot; |C68.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.X&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l’orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.X&lt;br /&gt;
|Altres llocs inespecífics  dels òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition,2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Nota:&#039;&#039;&#039; la X del quart dígit del codi de la primera columna inclou totes les sublocalitzacions incloses a la ICD-O-3.2.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link4&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;IACR. International Association of Cancer Registries- International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O). Published 2018. Accessed October 5, 2021. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;Tipus de neoplàsia&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Codis morfològics de la ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Carcinomes:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|Cèl·lules escamoses i transicionals&lt;br /&gt;
|8051-8086, 8120-8131&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Cèl·lules basals&lt;br /&gt;
|8090-8110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|Adenocarcinoma&lt;br /&gt;
|8140-8149,  8160-8163, 8190-8221, 8250-8552, 8570-8576, 8940-&lt;br /&gt;
8941, 9110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4&lt;br /&gt;
|Altres carcinomes específics&lt;br /&gt;
|8023,  8030-8046, 8150-8158, 8170-8180, 8230-8249, 8560-8562,&lt;br /&gt;
8580-8589&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|5&lt;br /&gt;
|Inespecífic&lt;br /&gt;
|8010-8015, 8020-8022, 8050&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|6&lt;br /&gt;
|Sarcomes i tumors  de teixits tous&lt;br /&gt;
|8680-8714,  8800-8921, 8930-8936, 8990-8992, 9040-9045, 9120-&lt;br /&gt;
9125, 9130-9138, 9141-9252, 9370-9373, 9540-9582&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|7&lt;br /&gt;
|Mesotelioma&lt;br /&gt;
|9050-9055&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Tumors hematopoètics i de teixits  limfàtics:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8&lt;br /&gt;
|Mieloide&lt;br /&gt;
|9840,  9860-9931, 9945-9946, 9950, 9960-9964, 9966, 9975, 9980-&lt;br /&gt;
9989, 9993&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|9&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula B&lt;br /&gt;
|9597,  9671-9699, 9712, 9731-9738, 9761-9767, 9769, 9811-9819,&lt;br /&gt;
9823, 9833, 9836, 9940&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|10&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula T i  NK&lt;br /&gt;
|9700-9709,  9714-9719, 9724-9726, 9768, 9827-9831, 9834, 9837,&lt;br /&gt;
9948&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|11&lt;br /&gt;
|Limfoma de  Hodgkin&lt;br /&gt;
|9650-9667&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|12&lt;br /&gt;
|Tumors cèl·lula mastocítica&lt;br /&gt;
|9740-9742&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|13&lt;br /&gt;
|Cèl. histiocítica i limfoides accessòries&lt;br /&gt;
|9749, 9750-9759&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|14&lt;br /&gt;
|Inespecífiques&lt;br /&gt;
|9590-9591,  9596, 9727, 9760, 9800-9801, 9805-9809, 9820, 9832,&lt;br /&gt;
9835, 9965, 9967-9968, 9970-9971&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|15&lt;br /&gt;
|Sarcoma de Kaposi&lt;br /&gt;
|9140&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|16&lt;br /&gt;
|Altres tumors específics&lt;br /&gt;
|8590-8671,  8720-8790, 8950-8983, 9000-9030, 9060-9105, 9260-&lt;br /&gt;
9365, 9380-9539&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|17&lt;br /&gt;
|Altres tumors inespecífics&lt;br /&gt;
|8000-8005&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Font:&#039;&#039;&#039; http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Referències bibliogràfiques=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1835</id>
		<title>Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1835"/>
		<updated>2026-02-23T14:10:21Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de cas&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’inclouen a l’RTH els tumors diagnosticats i/o tractats al centre de l’RTH en el període d’estudi. Criteris d’inclusió:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:8&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/&amp;amp;#x20;Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament maligne (/3, /6 o /9) independentment de la localització tumoral.&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament no maligne per a les següents localitzacions:&lt;br /&gt;
#*a) meninges, cervell, glàndula pineal, glàndula pituïtària, conducte craniofaringi, medul·la espinal i nervis cranials En aquestes localitzacions també s&#039;inclouran histologies amb comportament benigne (/0), incert (/1) o in situ (/2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link1|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament benigne o incert]]&#039;&#039;&#039; i veure [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament in situ)]].&lt;br /&gt;
#*b) Pelvis renal, urèter, bufeta de l’orina i uretra. En aquestes localitzacions s&#039;inclouran també histologies amb comportament &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;in situ&#039;&#039;&#039;&#039;&#039; (2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039;).]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
#*c) Neoplàsies hematològiques. Qualsevol histologia amb comportament &#039;&#039;&#039;incert (/1)&#039;&#039;&#039; es pot registrar&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;benigne&#039;&#039; (0)&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal, nervis cranials i altres parts dels sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtària&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Conducte craniofaringi&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;ICD- O-3.2: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link2&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039; (2)&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de  la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal,  nervis cranials i altres parts del sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtaria&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|Conducte  craniofaringi&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.9&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.9&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l&#039;orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.0&lt;br /&gt;
|Uretra&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.8&lt;br /&gt;
|Lesions superposades  d&#039;òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.9&lt;br /&gt;
|Sistema urinari, NOS&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2:&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’altra banda, també s’han de recollir els tumors diagnosticats prèviament al període d’estudi &#039;&#039;(tumors prevalents)&#039;&#039; ja que són antecedents oncològics d’un pacient que compleix criteris d’inclusió a l’RTH.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
De la mateixa manera, si en la revisió d’un cas es detecta un tumor posterior al període d’estudi, es registra igualment. Si més endavant, en un període d’estudi posterior de l’RTH, es torna a detectar aquest tumor, es revisarà de nou i s’actualitzarà.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
És rellevant registrar tots aquests tumors per les implicacions que tenen en la supervivència i en la comorbiditat associada al càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link02&amp;gt; &amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de tumors múltiples: normes de registre&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
IMPORTANT !!: &#039;&#039;&#039;Els tumors urotelials múltiples de les vies urinàries (C65-C68), els tumors múltiples del Sistema Nerviós Central i les neoplàsies hematològiques múltiples segueixen unes recomanacions especifiques d&#039;enregistrament que podeu consultar a la pàgina web de la ENCR.   &amp;lt;br /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L’RTH registra tumors i els assigna un identificador. L’identificador de pacient permet saber si un pacient presenta un tumor o més (tumors múltiples). Els tumors múltiples segueixen la normativa de la IARC:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries, European Network of Cancer Registries. &#039;&#039;International Rules for Multiple Primary Cancers (ICD-O Third Edition)&#039;&#039;. International Agency for the Research on Cancer; 2004. http://www.iacr.com.fr/images/doc/MPrules_&amp;amp;#x20;july2004.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.     L’existència de dos o més tumors primaris no depèn del moment en què han estat diagnosticats.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.     Un tumor primari és aquell que s’origina en una localització primària o en un teixit i no és una extensió ni una recurrència o recidiva ni una metàstasi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.     Es consideraran un sol tumor els càncers primaris que s’originin en una mateix òrgan (o un mateix teixit).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Alguns grups de codis topogràfics (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link3|grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia]]&#039;&#039;&#039;) es consideren com un únic òrgan a efectes de la definició de tumors múltiples. Els tumors multifocals, és a dir, masses discretes que aparentment no estan en continuïtat amb altres càncers primaris que s’originen a la mateixa localització primària o teixit (p. ex., la bufeta o la mama), es compten com un sol tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.     La regla 3 no s’aplica en dues circumstàncies:&lt;br /&gt;
#Els càncers sistèmics (o multicèntrics) que impliquen potencialment diferents òrgans en un mateix individu només es compten una vegada. Són:&lt;br /&gt;
#*Sarcoma de Kaposi (grup 15 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
#*Tumors del sistema hematopoètic (grups 8-14 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;)&lt;br /&gt;
#Dues o més neoplàsies de diferent morfologia s’han de considerar com a tumors múltiples (fins i tot si es diagnostiquen simultàniament en una mateixa localització). S’han de comptar com dues o més neoplàsies.&lt;br /&gt;
Si les morfologies pertanyen en un mateix grup de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]] i sorgeixen d’una mateixa localització primària, s’han de considerar com una mateixa morfologia i registrar com un sol tumor, utilitzant el codi morfològic de la ICD-O 3.2 més alt (més específic).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.     Si les morfologies pertanyen a dos o més grups de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]], encara que estiguin en una mateixa localització s’han de considerar diferents i s’han de comptar com dos o més tumors.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tanmateix, si una de les morfologies no és específica (grups 5, 14 i 17 de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]) i es disposa d’una morfologia específica, el tumor s’ha de registrar amb la morfologia específica i la no específica ha de ser ignorada.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dos tumors de diferent lateralitat, però de la mateixa morfologia, diagnosticats en un òrgan parell (p. ex., mama) s’han de registrar separadament, tret que s’indiqui que s’han originat en un únic tumor primari (vegeu [[lateralitat]]).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les excepcions a aquesta regla són:&lt;br /&gt;
*Tumors de l’ovari (de la mateixa morfologia).&lt;br /&gt;
*Tumor de Wilms del ronyó (nefroblastoma).&lt;br /&gt;
*Retinoblastoma.&lt;br /&gt;
Aquests tumors s’han de registrar com a un tumor únic bilateral quan són bilaterals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Recordem que dos o més tumors en òrgans parells d’histologia completament diferent s’han de registrar separadament.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.     Els tumors que es produeixen en qualsevol subcategoria (quart dígit) del còlon (C18) s’han de registrar com a tumors primaris múltiples.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
7.     Els tumors de la pell (C44) es registren com a tumors primaris múltiples si les morfologies pertanyen a grups diferents ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]). Si es tracta d’histologies idèntiques o pertanyen a un mateix grup ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]), només es registra el primer tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link3&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Si es diagnostiquen:&#039;&#039;&#039;    &lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;a) en diferents moments, es codifica la localització del primer  diagnòstic;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;b) al mateix temps, s’utilitza el codi de localització de la columna&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C01.X&lt;br /&gt;
|Base de la llengua&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C02.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C02.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la llengua&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C00.X&lt;br /&gt;
|Llavi&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C06.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C03.X&lt;br /&gt;
|Geniva&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C04.X&lt;br /&gt;
|Sòl de la boca&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C05.X&lt;br /&gt;
|Paladar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C06.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la cavitat oral&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C09.X&lt;br /&gt;
|Amígdala&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C14.0&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C10.X&lt;br /&gt;
|Orofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C12.X&lt;br /&gt;
|Sinus piriforme&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C13.X&lt;br /&gt;
|Hipofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C14.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques de llavi, cavitat oral i faringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C19.X.&lt;br /&gt;
|Unió rectosigmoide&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C20.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C2 0.X&lt;br /&gt;
|Recte&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C23.X&lt;br /&gt;
|Vesícula biliar&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C24.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C24.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques del tracte biliar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C33.X&lt;br /&gt;
|Tràquea&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C34.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C34.X&lt;br /&gt;
|Bronquis i pulmó&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C40.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags de l’extremitat&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C41.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C41.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags d’altres llocs&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.X&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;4&amp;quot; |C68.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.X&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l’orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.X&lt;br /&gt;
|Altres llocs inespecífics  dels òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition,2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Nota:&#039;&#039;&#039; la X del quart dígit del codi de la primera columna inclou totes les sublocalitzacions incloses a la ICD-O-3.2.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link4&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;IACR. International Association of Cancer Registries- International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O). Published 2018. Accessed October 5, 2021. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;Tipus de neoplàsia&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Codis morfològics de la ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Carcinomes:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|Cèl·lules escamoses i transicionals&lt;br /&gt;
|8051-8086, 8120-8131&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Cèl·lules basals&lt;br /&gt;
|8090-8110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|Adenocarcinoma&lt;br /&gt;
|8140-8149,  8160-8163, 8190-8221, 8250-8552, 8570-8576, 8940-&lt;br /&gt;
8941, 9110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4&lt;br /&gt;
|Altres carcinomes específics&lt;br /&gt;
|8023,  8030-8046, 8150-8158, 8170-8180, 8230-8249, 8560-8562,&lt;br /&gt;
8580-8589&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|5&lt;br /&gt;
|Inespecífic&lt;br /&gt;
|8010-8015, 8020-8022, 8050&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|6&lt;br /&gt;
|Sarcomes i tumors  de teixits tous&lt;br /&gt;
|8680-8714,  8800-8921, 8930-8936, 8990-8992, 9040-9045, 9120-&lt;br /&gt;
9125, 9130-9138, 9141-9252, 9370-9373, 9540-9582&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|7&lt;br /&gt;
|Mesotelioma&lt;br /&gt;
|9050-9055&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Tumors hematopoètics i de teixits  limfàtics:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8&lt;br /&gt;
|Mieloide&lt;br /&gt;
|9840,  9860-9931, 9945-9946, 9950, 9960-9964, 9966, 9975, 9980-&lt;br /&gt;
9989, 9993&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|9&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula B&lt;br /&gt;
|9597,  9671-9699, 9712, 9731-9738, 9761-9767, 9769, 9811-9819,&lt;br /&gt;
9823, 9833, 9836, 9940&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|10&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula T i  NK&lt;br /&gt;
|9700-9709,  9714-9719, 9724-9726, 9768, 9827-9831, 9834, 9837,&lt;br /&gt;
9948&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|11&lt;br /&gt;
|Limfoma de  Hodgkin&lt;br /&gt;
|9650-9667&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|12&lt;br /&gt;
|Tumors cèl·lula mastocítica&lt;br /&gt;
|9740-9742&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|13&lt;br /&gt;
|Cèl. histiocítica i limfoides accessòries&lt;br /&gt;
|9749, 9750-9759&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|14&lt;br /&gt;
|Inespecífiques&lt;br /&gt;
|9590-9591,  9596, 9727, 9760, 9800-9801, 9805-9809, 9820, 9832,&lt;br /&gt;
9835, 9965, 9967-9968, 9970-9971&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|15&lt;br /&gt;
|Sarcoma de Kaposi&lt;br /&gt;
|9140&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|16&lt;br /&gt;
|Altres tumors específics&lt;br /&gt;
|8590-8671,  8720-8790, 8950-8983, 9000-9030, 9060-9105, 9260-&lt;br /&gt;
9365, 9380-9539&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|17&lt;br /&gt;
|Altres tumors inespecífics&lt;br /&gt;
|8000-8005&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Font:&#039;&#039;&#039; http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Referències bibliogràfiques=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1834</id>
		<title>Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Criteris_d%E2%80%99inclusi%C3%B3_de_l%E2%80%99RTH_ICO-ICS&amp;diff=1834"/>
		<updated>2026-02-23T13:44:28Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de cas&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’inclouen a l’RTH els tumors diagnosticats i/o tractats al centre de l’RTH en el període d’estudi. Criteris d’inclusió:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:8&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/&amp;amp;#x20;Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament maligne (/3, /6 o /9) independentment de la localització tumoral.&lt;br /&gt;
#Histologies amb comportament no maligne per a les següents localitzacions:&lt;br /&gt;
#*a) meninges, cervell, glàndula pineal, glàndula pituïtària, conducte craniofaringi, medul·la espinal i nervis cranials En aquestes localitzacions també s&#039;inclouran histologies amb comportament benigne (/0), incert (/1) o in situ (/2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link1|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament benigne o incert]]&#039;&#039;&#039; i veure [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament in situ)]].&lt;br /&gt;
#*b) Pelvis renal, urèter, bufeta de l’orina i uretra. En aquestes localitzacions s&#039;inclouran també histologies amb comportament &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;in situ&#039;&#039;&#039;&#039;&#039; (2) (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link2|criteris d&#039;inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039;).]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
#*c) Neoplàsies hematològiques. Qualsevol histologia amb comportament &#039;&#039;&#039;incert (/1)&#039;&#039;&#039; es pot registrar&#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;benigne&#039;&#039; (0)&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal, nervis cranials i altres parts dels sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtària&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Conducte craniofaringi&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;ICD- O-3.2: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link2&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Criteris d’inclusió dels tumors amb comportament &#039;&#039;in situ&#039;&#039; (2)&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Localització ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció de  la localització&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C70.X&lt;br /&gt;
|Meninges&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C71.X&lt;br /&gt;
|Cervell&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C72.X&lt;br /&gt;
|Medul·la espinal,  nervis cranials i altres parts del sistema nerviós central&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.1&lt;br /&gt;
|Glàndula pituïtaria&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.2&lt;br /&gt;
|Conducte  craniofaringi&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C75.3&lt;br /&gt;
|Glàndula pineal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.9&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.9&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l&#039;orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.0&lt;br /&gt;
|Uretra&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.8&lt;br /&gt;
|Lesions superposades  d&#039;òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.9&lt;br /&gt;
|Sistema urinari, NOS&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2:&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’altra banda, també s’han de recollir els tumors diagnosticats prèviament al període d’estudi &#039;&#039;(tumors prevalents)&#039;&#039; ja que són antecedents oncològics d’un pacient que compleix criteris d’inclusió a l’RTH.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
De la mateixa manera, si en la revisió d’un cas es detecta un tumor posterior al període d’estudi, es registra igualment. Si més endavant, en un període d’estudi posterior de l’RTH, es torna a detectar aquest tumor, es revisarà de nou i s’actualitzarà.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
És rellevant registrar tots aquests tumors per les implicacions que tenen en la supervivència i en la comorbiditat associada al càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link02&amp;gt; &amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
==&amp;lt;big&amp;gt;Definició de tumors múltiples: normes de registre&amp;lt;/big&amp;gt;==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
IMPORTANT !!: &#039;&#039;&#039;Els tumors urotelials múltiples de les vies urinàries (C65-C68), els tumors múltiples del Sistema Nerviós Central i les neoplàsies hematològiques múltiples segueixen unes recomanaciones especifiques d&#039;enregistrament que podeu consultar a la pàgina web de la ENCR.   &amp;lt;br /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L’RTH registra tumors i els assigna un identificador. L’identificador de pacient permet saber si un pacient presenta un tumor o més (tumors múltiples). Els tumors múltiples segueixen la normativa de la IARC:&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries, European Network of Cancer Registries. &#039;&#039;International Rules for Multiple Primary Cancers (ICD-O Third Edition)&#039;&#039;. International Agency for the Research on Cancer; 2004. http://www.iacr.com.fr/images/doc/MPrules_&amp;amp;#x20;july2004.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.     L’existència de dos o més tumors primaris no depèn del moment en què han estat diagnosticats.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.     Un tumor primari és aquell que s’origina en una localització primària o en un teixit i no és una extensió ni una recurrència o recidiva ni una metàstasi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.     Es consideraran un sol tumor els càncers primaris que s’originin en una mateix òrgan (o un mateix teixit).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Alguns grups de codis topogràfics (veure &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link3|grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia]]&#039;&#039;&#039;) es consideren com un únic òrgan a efectes de la definició de tumors múltiples. Els tumors multifocals, és a dir, masses discretes que aparentment no estan en continuïtat amb altres càncers primaris que s’originen a la mateixa localització primària o teixit (p. ex., la bufeta o la mama), es compten com un sol tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.     La regla 3 no s’aplica en dues circumstàncies:&lt;br /&gt;
#Els càncers sistèmics (o multicèntrics) que impliquen potencialment diferents òrgans en un mateix individu només es compten una vegada. Són:&lt;br /&gt;
#*Sarcoma de Kaposi (grup 15 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
#*Tumors del sistema hematopoètic (grups 8-14 de la taula de &#039;&#039;&#039;[[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents]]&#039;&#039;&#039;)&lt;br /&gt;
#Dues o més neoplàsies de diferent morfologia s’han de considerar com a tumors múltiples (fins i tot si es diagnostiquen simultàniament en una mateixa localització). S’han de comptar com dues o més neoplàsies.&lt;br /&gt;
Si les morfologies pertanyen en un mateix grup de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]] i sorgeixen d’una mateixa localització primària, s’han de considerar com una mateixa morfologia i registrar com un sol tumor, utilitzant el codi morfològic de la ICD-O 3.2 més alt (més específic).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.     Si les morfologies pertanyen a dos o més grups de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]], encara que estiguin en una mateixa localització s’han de considerar diferents i s’han de comptar com dos o més tumors.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tanmateix, si una de les morfologies no és específica (grups 5, 14 i 17 de la taula de [[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]) i es disposa d’una morfologia específica, el tumor s’ha de registrar amb la morfologia específica i la no específica ha de ser ignorada.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dos tumors de diferent lateralitat, però de la mateixa morfologia, diagnosticats en un òrgan parell (p. ex., mama) s’han de registrar separadament, tret que s’indiqui que s’han originat en un únic tumor primari (vegeu [[lateralitat]]).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les excepcions a aquesta regla són:&lt;br /&gt;
*Tumors de l’ovari (de la mateixa morfologia).&lt;br /&gt;
*Tumor de Wilms del ronyó (nefroblastoma).&lt;br /&gt;
*Retinoblastoma.&lt;br /&gt;
Aquests tumors s’han de registrar com a un tumor únic bilateral quan són bilaterals.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Recordem que dos o més tumors en òrgans parells d’histologia completament diferent s’han de registrar separadament.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.     Els tumors que es produeixen en qualsevol subcategoria (quart dígit) del còlon (C18) s’han de registrar com a tumors primaris múltiples.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
7.     Els tumors de la pell (C44) es registren com a tumors primaris múltiples si les morfologies pertanyen a grups diferents ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]). Si es tracta d’histologies idèntiques o pertanyen a un mateix grup ([[Criteris d’inclusió de l’RTH ICO-ICS#link4|&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;]]), només es registra el primer tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link3&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Grups de codis topogràfics que es consideren una única topografia&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Descripció&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Si es diagnostiquen:&#039;&#039;&#039;    &lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;a) en diferents moments, es codifica la localització del primer  diagnòstic;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;b) al mateix temps, s’utilitza el codi de localització de la columna&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C01.X&lt;br /&gt;
|Base de la llengua&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C02.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C02.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la llengua&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C00.X&lt;br /&gt;
|Llavi&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C06.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C03.X&lt;br /&gt;
|Geniva&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C04.X&lt;br /&gt;
|Sòl de la boca&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C05.X&lt;br /&gt;
|Paladar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C06.X&lt;br /&gt;
|Altres parts inespecífiques  de la cavitat oral&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C09.X&lt;br /&gt;
|Amígdala&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;5&amp;quot; |C14.0&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C10.X&lt;br /&gt;
|Orofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C12.X&lt;br /&gt;
|Sinus piriforme&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C13.X&lt;br /&gt;
|Hipofaringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C14.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques de llavi, cavitat oral i faringe&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C19.X.&lt;br /&gt;
|Unió rectosigmoide&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C20.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C2 0.X&lt;br /&gt;
|Recte&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C23.X&lt;br /&gt;
|Vesícula biliar&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C24.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C24.X&lt;br /&gt;
|Altres parts  inespecífiques del tracte biliar&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C33.X&lt;br /&gt;
|Tràquea&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C34.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C34.X&lt;br /&gt;
|Bronquis i pulmó&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C40.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags de l’extremitat&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;2&amp;quot; |C41.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C41.X&lt;br /&gt;
|Ossos, articulacions,  cartílags d’altres llocs&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C65.X&lt;br /&gt;
|Pelvis renal&lt;br /&gt;
| rowspan=&amp;quot;4&amp;quot; |C68.9&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C66.X&lt;br /&gt;
|Urèter&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C67.X&lt;br /&gt;
|Bufeta de l’orina&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|C68.X&lt;br /&gt;
|Altres llocs inespecífics  dels òrgans urinaris&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition,2nd Revision.&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Nota:&#039;&#039;&#039; la X del quart dígit del codi de la primera columna inclou totes les sublocalitzacions incloses a la ICD-O-3.2.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link4&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Grups de neoplàsies malignes considerades histològicament diferents&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:12&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;IACR. International Association of Cancer Registries- International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O). Published 2018. Accessed October 5, 2021. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;Tipus de neoplàsia&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Codis morfològics de la ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Carcinomes:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
|Cèl·lules escamoses i transicionals&lt;br /&gt;
|8051-8086, 8120-8131&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
|Cèl·lules basals&lt;br /&gt;
|8090-8110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|3&lt;br /&gt;
|Adenocarcinoma&lt;br /&gt;
|8140-8149,  8160-8163, 8190-8221, 8250-8552, 8570-8576, 8940-&lt;br /&gt;
8941, 9110&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4&lt;br /&gt;
|Altres carcinomes específics&lt;br /&gt;
|8023,  8030-8046, 8150-8158, 8170-8180, 8230-8249, 8560-8562,&lt;br /&gt;
8580-8589&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|5&lt;br /&gt;
|Inespecífic&lt;br /&gt;
|8010-8015, 8020-8022, 8050&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|6&lt;br /&gt;
|Sarcomes i tumors  de teixits tous&lt;br /&gt;
|8680-8714,  8800-8921, 8930-8936, 8990-8992, 9040-9045, 9120-&lt;br /&gt;
9125, 9130-9138, 9141-9252, 9370-9373, 9540-9582&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|7&lt;br /&gt;
|Mesotelioma&lt;br /&gt;
|9050-9055&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Tumors hematopoètics i de teixits  limfàtics:&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8&lt;br /&gt;
|Mieloide&lt;br /&gt;
|9840,  9860-9931, 9945-9946, 9950, 9960-9964, 9966, 9975, 9980-&lt;br /&gt;
9989, 9993&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|9&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula B&lt;br /&gt;
|9597,  9671-9699, 9712, 9731-9738, 9761-9767, 9769, 9811-9819,&lt;br /&gt;
9823, 9833, 9836, 9940&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|10&lt;br /&gt;
|Neoplàsies cèl·lula T i  NK&lt;br /&gt;
|9700-9709,  9714-9719, 9724-9726, 9768, 9827-9831, 9834, 9837,&lt;br /&gt;
9948&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|11&lt;br /&gt;
|Limfoma de  Hodgkin&lt;br /&gt;
|9650-9667&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|12&lt;br /&gt;
|Tumors cèl·lula mastocítica&lt;br /&gt;
|9740-9742&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|13&lt;br /&gt;
|Cèl. histiocítica i limfoides accessòries&lt;br /&gt;
|9749, 9750-9759&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|14&lt;br /&gt;
|Inespecífiques&lt;br /&gt;
|9590-9591,  9596, 9727, 9760, 9800-9801, 9805-9809, 9820, 9832,&lt;br /&gt;
9835, 9965, 9967-9968, 9970-9971&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|15&lt;br /&gt;
|Sarcoma de Kaposi&lt;br /&gt;
|9140&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|16&lt;br /&gt;
|Altres tumors específics&lt;br /&gt;
|8590-8671,  8720-8790, 8950-8983, 9000-9030, 9060-9105, 9260-&lt;br /&gt;
9365, 9380-9539&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|17&lt;br /&gt;
|Altres tumors inespecífics&lt;br /&gt;
|8000-8005&lt;br /&gt;
|}&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;ICD-O-3.2&#039;&#039;&#039;: &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology 3rd Edition, 2nd Revision.&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Font:&#039;&#039;&#039; http://www.iacr.com.fr/index.php?option=com_content&amp;amp;view=category&amp;amp;layout=blog&amp;amp;id=100&amp;amp;Itemid=577&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Referències bibliogràfiques=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1833</id>
		<title>Grau SNC</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_SNC&amp;diff=1833"/>
		<updated>2026-02-23T13:31:53Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;El grau SNC (Sistema Nerviós Central) és el grau de l&#039;OMS (Organització mundial de la Salut) per als tumors del SNC (&#039;&#039;&#039;C70.X-C72.X, C75.1, C75.2 i C75.3&#039;&#039;&#039;).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
El grau és un dels factors pronòstics més importants per als tumors de l&#039;SNC (equivalent a l&#039;«estadi» per a la majoria dels altres càncers sòlids) i, per tant, és una variable essencial per als registres de càncer.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Per als tumors del sistema nerviós central, el «grau de l&#039;OMS del SNC» s&#039;ha de registrar com el sisè dígit de la morfologia. Durant moltes dècades, la classificació dels tumors del SNC ha diferit de la d&#039;altres neoplàsies no pertanyents al SNC. Per exemple, «anaplàsic» es codifica com a grau 3 de l&#039;OMS del SNC (p. ex., astrocitoma anaplàsic = 9401/33), mentre que és grau 4 per als carcinomes (p. ex., carcinoma anaplàsic de tiroides = M8021/34).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Un grau numèric (1, 2, 3, 4) preval sobre un grau descriptiu (baix grau, alt grau).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En absència d&#039;un grau numèric, la descripció «baix grau» es codificarà com a 2 i la descripció «alt grau», com a 3.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si s&#039; indica un rang de graus, per exemple, grau 2-3, es codificarà el valor més alt.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si el grau no s&#039; esmenta en l&#039; informe de patologia, el grau es codificarà com es mostra a la taula de l&#039; apèndix 2. Si no es mostra cap grau o si es mostra més d&#039;un grau en aquesta taula, codificar com a &amp;quot;desconegut&amp;quot; (9). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        En cas de discrepància entre el grau de la taula de l&#039; apèndix 2 i  el grau de l&#039; informe de patologia, es recomana consultar amb un expert en codificació de registres (propi o aliè) o consultar a &amp;lt;nowiki&amp;gt;https://encr.eu/ask-an-expert&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Progressió&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Els tumors del SNC de baix grau poden progressar a un grau superior amb el temps. Per exemple, un astrocitoma de grau 2 pot progressar a un astrocitoma anaplàsic (grau 3). Aquesta progressió no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari, sinó com una progressió. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió a un grau superior no s&#039; ha de registrar com un nou tumor primari.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        La progressió d&#039;un tumor a un grau superior s&#039;ha de registrar com a progressió d&#039;aquest tumor.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
·        Si un tumor de l&#039;SNC confirmat patològicament va ser precedit per un tumor del SNC de grau inferior, el tumor de grau inferior s&#039;ha de registrar com a incident, fins i tot si no hi ha patologia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
a) Les dades d&#039;incidència corresponen a la data de la primera confirmació del tumor de baix grau (segons les recomanacions De l&#039;ENCR per a la data d&#039;incidència).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
b) El grau registrat en la data d&#039; incidència és el grau del tumor de baix grau.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
c) Si només hi va haver un diagnòstic radiològic del tumor de baix grau, s&#039;assumeix la mateixa morfologia que per al tumor d&#039;alt grau (confirmat patològicament).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Exemple:&#039;&#039;&#039; Un servei de patologia notifica al registre un tumor amb el diagnòstic d&#039;&#039;&#039;oligodendroglioma anaplàsic&#039;&#039; (data: 21-07-2022). Després de la revisió de l&#039;historia clínica, s&#039;observa que el 14-3-2020 el pacient va ser diagnosticat amb un &#039;&#039;glioma de baix grau&#039;&#039; mitjançant ressonància magnètica, després de la qual se li va aplicar una conducta expectant. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data d&#039;incidència&amp;lt;/u&amp;gt;: 14-3-2020&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Grau SNC&amp;lt;/u&amp;gt;: Grau SNC 2 (Grau Baix)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/3 (oligodendroglioma)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Combinació grau i morfologia&amp;lt;/u&amp;gt;: 9450/32 (oligodendroglioma de baix grau)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Data de progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 21-07-2022&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- &amp;lt;u&amp;gt;Morfologia en la progressió&amp;lt;/u&amp;gt;: 9451/33 (oligodendroglioma anaplàsic) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a establir el grau dels tumors del SNC, s&#039;ha de consultar la taula de l&#039;apèndix 2 del document de la ENCR &#039;&#039;Recommendations for coding tumors of the central nervous System (CNS)&#039;&#039; versió 1.0 11-12-2024. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ref&amp;gt;International Classification of Diseases for Oncology (ICD-O) - 3rd edition, 2nd revision. http://www.iacr.com.fr/index.php?Itemid=577&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;WHO Classification of Tumours Editorial Board. Central nervous system tumours. Lyon (France): International Agency for Research on Cancer; 2021. (WHO classification of tumours series, 5th ed.; vol.6). https://publications.iarc.fr/601.&amp;lt;/ref&amp;gt; En aquestes morfologies, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT omple automàticament el grau. En les morfologies que tenen associat més d’un grau SNC, ASEDAT registra el més baix. L’alerta: &#039;&#039;&#039;“Cal introduir el grau SNC manualment”&#039;&#039;&#039; emergeix a ASEDAT quan s’ha d’introduir manualment el grau SNC. En cas que la informació no consti a la història clínica, el revisor ha de deixar la variable en blanc.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1832</id>
		<title>Pàgina principal</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1832"/>
		<updated>2025-12-16T17:51:14Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;= Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric (RTH ICO-ICS) = &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;Benvinguts al Registre de Tumors de l&#039;Institut Català d&#039;Oncologia i de l&#039;Institut Català de la Salut&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[[Fitxer:Rth.png|miniatura|esquerra]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Direcció:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josepa Ribes Puig&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Desenvolupament informàtic:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Jordi Gálvez Escañuela&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Epidemiòlegs:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josep M. Escribà Jordana, Gemma Osca Gelis&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Estadístics:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Laura Pareja Fernández,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Sonia Mosteiro Molina&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Laura Esteban Etchamendi&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Tècnics documentalistes:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Laura Roca Vielba&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Anna Guiu Membrado,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Noel Machuca Negrete&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Mónica Ramon Bru&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Martí Rispau Pagès,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;María José Morales Cantos, Joel Menjíbar Morales, Montse Puigdemont Guinart, Hayat Daanoun&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[[:Categoria:Variables del registre|Variables incloses a l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;[[Fonts d’informació de l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Normativa de l’RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Normativa de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Validacions que es realitzen al RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Validacions de les dades de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;span style=&amp;quot;color: red;&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;NOU!  &#039;&#039;&#039;&amp;lt;/span&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html Oncología de Precisió]&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[https://github.com/lau-ico/RTH-Share &amp;lt;span style=&amp;quot;color: red;&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;NOU!  &#039;&#039;&#039;&amp;lt;/span&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Aquí pots descarregar-te el catàleg de variables incloses a ASEDAT&#039;&#039;&#039;]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1831</id>
		<title>Pàgina principal</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1831"/>
		<updated>2025-12-11T11:03:14Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: /* Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric (RTH ICO-ICS) */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;= Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric (RTH ICO-ICS) = &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;Benvinguts al Registre de Tumors de l&#039;Institut Català d&#039;Oncologia i de l&#039;Institut Català de la Salut&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[[Fitxer:Rth.png|miniatura|esquerra]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Direcció:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josepa Ribes Puig&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Desenvolupament informàtic:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Jordi Gálvez Escañuela&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Epidemiòlegs:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josep M. Escribà Jordana, Gemma Osca Gelis&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Estadístics:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Laura Pareja Fernández,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Sonia Mosteiro Molina&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Laura Esteban Etchamendi&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Tècnics documentalistes:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Laura Roca Vielba&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Anna Guiu Membrado,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Noel Machuca Negrete&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Mónica Ramon Bru&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Martí Rispau Pagès,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;María José Morales Cantos, Joel Menjíbar Morales, Montse Puigdemont Guinart, Hayat Daanoun&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[[:Categoria:Variables del registre|Variables incloses a l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;[[Fonts d’informació de l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Normativa de l’RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Normativa de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Validacions que es realitzen al RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Validacions de les dades de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;[https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html Oncología de Precisió]&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[https://github.com/lau-ico/RTH-Share &amp;lt;span style=&amp;quot;color: red;&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;NOU!  &#039;&#039;&#039;&amp;lt;/span&amp;gt;&amp;lt;span style=&amp;quot;color: #171380;&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Aquí pots descarregar-te el catàleg de variables incloses a ASEDAT&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/span&amp;gt;]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1830</id>
		<title>Pàgina principal</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1830"/>
		<updated>2025-12-11T09:57:22Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;= Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric (RTH ICO-ICS) = &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;Benvinguts al Registre de Tumors de l&#039;Institut Català d&#039;Oncologia i de l&#039;Institut Català de la Salut&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[[Fitxer:Rth.png|miniatura|esquerra]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Direcció:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josepa Ribes Puig&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Desenvolupament informàtic:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Jordi Gálvez Escañuela&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Epidemiòlegs:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josep M. Escribà Jordana, Gemma Osca Gelis&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Estadístics:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Laura Pareja Fernández,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Sonia Mosteiro Molina&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Laura Esteban Etchamendi&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Tècnics documentalistes:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Laura Roca Vielba&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Anna Guiu Membrado,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Noel Machuca Negrete&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Mónica Ramon Bru&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Martí Rispau Pagès,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;María José Morales Cantos, Joel Menjíbar Morales, Montse Puigdemont Guinart, Hayat Daanoun&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[[:Categoria:Variables del registre|Variables incloses a l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;[[Fonts d’informació de l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Normativa de l’RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Normativa de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Validacions que es realitzen al RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Validacions de les dades de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Oncología de Precisió&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[https://github.com/lau-ico/RTH-Share &amp;lt;span style=&amp;quot;color: red;&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;NOU!  &#039;&#039;&#039;&amp;lt;/span&amp;gt;&amp;lt;span style=&amp;quot;color: #171380;&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Aquí pots descarregar-te el catàleg de variables incloses a ASEDAT&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/span&amp;gt;]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1829</id>
		<title>Pàgina principal</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=P%C3%A0gina_principal&amp;diff=1829"/>
		<updated>2025-12-11T09:54:10Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;= Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric (RTH ICO-ICS) = &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;big&amp;gt;Benvinguts al Registre de Tumors de l&#039;Institut Català d&#039;Oncologia i de l&#039;Institut Català de la Salut&amp;lt;/big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[[Fitxer:Rth.png|miniatura|esquerra]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Direcció:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josepa Ribes Puig&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Desenvolupament informàtic:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Jordi Gálvez Escañuela&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Epidemiòlegs:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Josep M. Escribà Jordana, Gemma Osca Gelis&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Estadístics:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Laura Pareja Fernández,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Sonia Mosteiro Molina&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Laura Esteban Etchamendi&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Tècnics documentalistes:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/small&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Laura Roca Vielba&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Anna Guiu Membrado,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Noel Machuca Negrete&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;Mónica Ramon Bru&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;,&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Martí Rispau Pagès,&amp;lt;/small&amp;gt; &amp;lt;small&amp;gt;María José Morales Cantos, Joel Menjíbar Morales, Montse Puigdemont Guinart, Hayat Daanoun&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&#039;&#039;&#039;[[:Categoria:Variables del registre|Variables incloses a l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;[[Fonts d’informació de l&#039;RTH ICO-ICS]]&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Normativa de l’RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Normativa de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Validacions que es realitzen al RTH ICO-ICS|&#039;&#039;&#039;Validacions de les dades de l&#039;RTH ICO-ICS&#039;&#039;&#039;]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[https://github.com/lau-ico/RTH-Share &amp;lt;span style=&amp;quot;color: red;&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;NOU!  &#039;&#039;&#039;&amp;lt;/span&amp;gt;&amp;lt;span style=&amp;quot;color: #171380;&amp;quot;&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Aquí pots descarregar-te el catàleg de variables incloses a ASEDAT&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/span&amp;gt;]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1828</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1828"/>
		<updated>2025-07-30T15:02:22Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;&#039;&#039;oncologia de precisió&#039;&#039; és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al.  Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva &#039;&#039;utilitat diagnòstica&#039;&#039; per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva u&#039;&#039;tilitat pronòstica i predictiva&#039;&#039;, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva &#039;&#039;utilitat terapèutica&#039;&#039; per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf &amp;quot;programa d’oncologia de precisió&amp;quot; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1. &#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2. &#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3. &#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic, germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;u&amp;gt;Links als fitxers dels biomarcadors&amp;lt;/u&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors sòlids&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors hematològics &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1827</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1827"/>
		<updated>2025-07-30T10:40:02Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;&#039;&#039;oncologia de precisió&#039;&#039; és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al.  Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf &amp;quot;programa d’oncologia de precisió&amp;quot; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1. &#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2. &#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3. &#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic, germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;u&amp;gt;Links als fitxers dels biomarcadors&amp;lt;/u&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors sòlids&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors hematològics &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1826</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1826"/>
		<updated>2025-07-29T14:22:43Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;&#039;&#039;oncologia de precisió&#039;&#039; és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al.  Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf &amp;quot;programa d’oncologia de precisió&amp;quot; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;u&amp;gt;Links als fitxers dels biomarcadors&amp;lt;/u&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors sòlids&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors hematològics &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1825</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1825"/>
		<updated>2025-07-29T11:18:32Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;&#039;&#039;oncologia de precisió&#039;&#039; és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al. Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf &amp;quot;programa d’oncologia de precisió&amp;quot; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;u&amp;gt;Links als fitxers dels biomarcadors&amp;lt;/u&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors sòlids&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors hematològics &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1824</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1824"/>
		<updated>2025-07-29T11:16:46Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al. Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf &amp;quot;programa d’oncologia de precisió&amp;quot; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;u&amp;gt;Links als fitxers dels biomarcadors&amp;lt;/u&amp;gt;:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors sòlids&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors hematològics &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1823</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1823"/>
		<updated>2025-07-29T10:14:50Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al. Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf &amp;quot;programa d’oncologia de precisió&amp;quot; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Links als fitxers dels biomarcadors:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors sòlids&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors hematològics &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1822</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1822"/>
		<updated>2025-07-29T09:33:29Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al. Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.	&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.	&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.	&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Links als fitxers dels biomarcadors:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors sòlids&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
- Marcadors hematològics &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1821</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1821"/>
		<updated>2025-07-29T09:29:34Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al. Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.	&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.	&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.	&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Links als fitxers dels biomarcadors:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Marcadors sòlids&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Marcadors hematològics &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1820</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1820"/>
		<updated>2025-07-29T09:26:49Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al. Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.	&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.	&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.	&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1819</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1819"/>
		<updated>2025-07-29T07:49:46Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al. Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.	&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.	&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.	&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1818</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1818"/>
		<updated>2025-07-29T07:49:16Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al. Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.	&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.	&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.	&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1817</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1817"/>
		<updated>2025-07-29T07:48:16Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament.&amp;lt;ref&amp;gt;Hermida I,  Sánchez E, Nerín C, Cordero R, Mora I, Pinar J. Marcadores tumorales. &#039;&#039;Rev Clin Med Fam&#039;&#039; 2016; 9 (1): 31-42. &amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/24813-tumor-markers&amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de tumors sòlids de l’adult. Albanell J, Arriola E, Barnadas A, Bellosillo B, Borràs JM, Brunet J, et al. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025. Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors hematològics &amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Abrisqueta P, Bellosillo B, Bosch F, Briones J, Climent F, Colomer D, et al. Determinacions del perfil genètic de les malalties neoplàstiques hematològiques. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://scientiasalut.gencat.cat/handle/11351/8449.4&amp;lt;/ref&amp;gt;, els tumors en edat pediàtrica &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Camós M, Castañeda A, Hladun R, Lavarino C, Morales A, Moreno L, et al. Determinacions del perfil genètic del càncer pediàtric. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2024.&amp;lt;/ref&amp;gt; i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;Determinacions del perfil genètic de les síndromes hereditàries de càncer en l&#039;adult i pediatria. Servei Català de la Salut, febrer 2025 (versió 4). Generalitat de Catalunya.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ref&amp;gt;.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt; .&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; &amp;lt;ref&amp;gt;Marcadors i fàrmacs vinculats al Programa d&#039;oncologia de precisió. Barcelona: Servei Català de la Salut; 2025.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/ref&amp;gt;. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.	&#039;&#039;&#039;BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.	&#039;&#039;&#039;VALOR BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.	&#039;&#039;&#039;DATA BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	&#039;&#039;&#039;TIPUS BIOMARCADOR&#039;&#039;&#039;. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Referències bibliogràfiques:&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1816</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1816"/>
		<updated>2025-07-29T07:27:04Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament (1,2).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids (3), els tumors hematològics (4), els tumors en edat pediàtrica (5) i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal (6).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana (3).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió (3-7). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1.	BIOMARCADOR. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2.	VALOR BIOMARCADOR. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.	DATA BIOMARCADOR. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	TIPUS BIOMARCADOR. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1815</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1815"/>
		<updated>2025-07-29T07:24:06Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament (1,2).&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids (3), els tumors hematològics (4), els tumors en edat pediàtrica (5) i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal (6).&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana (3).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió (3-7). &lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
1.	BIOMARCADOR. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
2.	VALOR BIOMARCADOR. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
3.	DATA BIOMARCADOR. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
4.	TIPUS BIOMARCADOR. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1814</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1814"/>
		<updated>2025-07-29T07:23:45Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament (1,2).&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids (3), els tumors hematològics (4), els tumors en edat pediàtrica (5) i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal (6).&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana (3).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió (3-7). &lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
1.	BIOMARCADOR. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
2.	VALOR BIOMARCADOR. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
3.	DATA BIOMARCADOR. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
4.	TIPUS BIOMARCADOR. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;nowiki&amp;gt;https://catsalut.gencat.cat/ca/proveidors-professionals/documentacio-professionals/planificacio-operativa/programa-oncologia-precisio/index.html&amp;lt;/nowiki&amp;gt;.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1813</id>
		<title>Marcadors moleculars i citogenètics</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Marcadors_moleculars_i_citogen%C3%A8tics&amp;diff=1813"/>
		<updated>2025-07-29T07:22:31Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: Es crea la pàgina amb «Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumo...».&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Els biomarcadors tumorals son substàncies biològiques (gens, antígens oncofetals, enzims, hormones o proteïnes, entre d’altres), que poden estar elevades en presència d’un càncer, bé com a reacció del hoste davant del tumor o bé com a producte del propi tumor. Aquestes substàncies son detectables en diferents fluids biològics o teixit tumoral. En general, degut a la manca d’una elevada sensibilitat i especificat diagnòstiques, els marcadors tumorals no serveixen per a la detecció precoç de les neoplàsies, però si ajuden a la confirmació d’un diagnòstic ja establert per mitjans més sensibles. La majoria d’ells, a més, tenen un valor pronòstic en el moment del diagnòstic, ja que la seva concentració es relaciona amb la mida tumoral. El seu veritable valor clínic resideix, però, en el seguiment dels pacients, ja sigui per detectar una recidiva precoç com per a avaluar l’efectivitat del tractament (1,2).&lt;br /&gt;
L&#039;oncologia de precisió és un nou enfocament de la medicina on l&#039;objectiu és identificar les característiques moleculars específiques d&#039;un pacient o la seva malaltia (habitualment canvis genòmics o genètics o del patró d’expressió de proteïnes), per tal de determinar el diagnòstic, pronòstic o tractament més adequat pel pacient amb càncer. A Catalunya, el Programa d&#039;oncologia de precisió del Departament de Salut de la Generalitat comprèn un àmbit d&#039;actuació que permet identificar les alteracions moleculars específiques d&#039;un individu o tumor, per tal de determinar un diagnòstic, pronòstic o per identificar el tractament més adequat pel pacient amb càncer. Aquest programa es divideix en quatre àmbits diferenciats: els tumors sòlids (3), els tumors hematològics (4), els tumors en edat pediàtrica (5) i els tumors amb predisposició hereditària o línia germinal (6).&lt;br /&gt;
D’acord amb els criteris del programa, el Registre de Tumors Hospitalari Multicèntric ICO-ICS ha definit i seleccionat el llistat de marcadors moleculars i/o genètics per a cada localització tumoral i/o morfologia a incloure per als tumors incidents a partir de l’1 de gener del 2024, atenent a: &lt;br /&gt;
• la seva utilitat diagnòstica per definir els subtipus tumorals en localitzacions tumorals molt concretes. &lt;br /&gt;
• la seva utilitat pronòstica i predictiva, sempre que això comporti un canvi d’actitud terapèutica. &lt;br /&gt;
• la seva utilitat terapèutica per a la indicació de l’ús de fàrmacs diana (3).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
S’han utilitzat com a referència, per a la selecció i recollida dels gens implicats en els diferents tumors, tant sòlids com hematològics, els documents publicats a la web https://catsalut.gencat.cat sota l’epígraf programa d’oncologia de precisió (3-7). &lt;br /&gt;
Les variables utilitzades pel programa ASEDAT que tenen a veure amb la informació sobre biomarcadors moleculars i citogenètics en càncer son:&lt;br /&gt;
1.	BIOMARCADOR. Es un desplegable que inclou tots els marcadors disponibles en el programa d’oncologia de precisió per a seleccionar aquell o aquells que han estat testats en un tumor concret. &lt;br /&gt;
2.	VALOR BIOMARCADOR. Són els valors que poden prendre aquests marcadors moleculars i citogenètics. En els tumors sòlids: wildtype; mutat; metilat; conservada; pèrdua expressió; expressat; indeterminat i desconegut. En el cas dels tumors hematològics, son: patogènica; probablement patogènica; incert/indeterminat i desconegut.&lt;br /&gt;
3.	DATA BIOMARCADOR. És la data de recepció de la mostra corresponent. &lt;br /&gt;
4.	TIPUS BIOMARCADOR. Pren els valors somàtic o germinal o desconegut. &lt;br /&gt;
En els links que s’adjunten a continuació, seguint el mateix esquema del programa d’oncologia de precisió de la pàgina web https://catsalut.gencat.cat de la Generalitat, podeu consultar els diferents fitxers en format Excel que inclouen els marcadors moleculars associats a les diferents localitzacions tumorals i morfologies. Aquests fitxers han estat elaborats pel RTH ICO-ICS a partir dels documents oficials disponibles a la web de la generalitat de Catalunya sobre la oncologia de precisió:&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=M%C3%A8tode_diagn%C3%B2stic&amp;diff=1812</id>
		<title>Mètode diagnòstic</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=M%C3%A8tode_diagn%C3%B2stic&amp;diff=1812"/>
		<updated>2025-05-28T11:15:19Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Base diagnòstica més vàlida del tumor. La classificació és jeràrquica (veure [[Mètode diagnòstic#link1|taula]]), el nombre més alt representa la base més vàlida (exceptuant el 9). Amb la informació d’AP (Anatomia Patològica) del fitxer d’entrada, el &#039;&#039;software&#039;&#039; ASEDAT pot omplir automàticament les opcions 5, 7.1 i 7.2. Quan no hi ha informació d’AP, ASEDAT adjudica automàticament i per defecte el valor 9 (desconegut).&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer. &#039;&#039;Standards and Guidelines for Cancer Registration in Europe. The ENCR Recommendations.&#039;&#039; Vol I. (Tyczynski J, Démaret E, Parkin D, ed.). IARC Technical Publication No. 40; 2003. [http://www.&amp;amp;#x20;iarc.fr/en/publications/pdfs-online/treport-pub/treport-pub40/index.php 1.      https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Technical-Publications/Standards-And-Guidelines-For-Cancer-Registration-In-Europe-2003]&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Martos C, Crocetti E, Visser O, Rous B, Cancer Data Quality Checks Working Group. &#039;&#039;A Proposal on Cancer Data Quality Checks : One Common Procedure for European Cancer Registries&#039;&#039;. European Network of Cancer Registries; 2018. doi:10.2760/429053&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;International Agency for Research on Cancer, World Health Organization, International Association of Cancer Registries. &#039;&#039;Cancer Registration: Principles and Methods&#039;&#039;. (Jensen O, Parkin D, Maclennan R, Muir C, Skeet R, ed.). IARC Scientific Publications No, 95; 1991. 3.      https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Scientific-Publications/Cancer-Registration-Principles-And-Methods-1991&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref&amp;gt;World Health Organization. &#039;&#039;International Classification of Diseases for Oncology. Third Edition. First Revision&#039;&#039;. (Fritz A, Percy C, Jack A, et al., ed.).; 2013. https://apps.who.int/iris/handle/10665/42344&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot; /&amp;gt; Els valors 1 a 4 només es poden emplenar manualment.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;div id=link1&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Mètode diagnòstic del tumor&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:3&amp;quot;&amp;gt;ENCR Recommendations. Basis of Diagnosis 2022. European Network of Cancer Registries. https://encr.eu/sites/default/files/Recommendations/ENCR%20Recommendation%20BoD_Oct2022_ES_071122.pdf&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;/div&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|Codi&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |Descripció &lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |Criteris &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|1&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |Diagnòstic  Clínic&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |Diagnóstic realitzat abans de la mort, però  sense cap dels següents (codis 2-8).&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|2&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |Investigació clínica&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |Totes les tècniques de diagnòstic, incloses  les radiografies, ecografies, escàners, resonàncies, l’endoscopia, les  imatges, la cirurgia exploratoria (com la laparotomia) i l’autopsia, sense un  diagnòstic de teixit.&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|4&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |Marcadors tumorals específics&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |Incloent marcadors bioquímics i/o inmunológics  que son específics per a una locaització tumoral.&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|5&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |Citologia&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |Examen de cél.lules d’una localització  primària o secundària,  incloent els  fluids aspirats per endoscòpia o agulla; també inclou l’examen microscópic de  sang periférica i aspirats de moll de l’ós, inmunofenotipat per citometria de  fluxe i una biopsia líquida&amp;lt;sup&amp;gt;#&amp;lt;/sup&amp;gt; en absència de mostra/teixit histològic.&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|7.1&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |Histologia del tumor primari&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |Examen histològic del teixit del tumor  primari, independentment  de com s’hagi obtingut, incloses totes les técniques de tall i biòpsies del moll de l’ós.&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|7.2&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |Histologia d’una metàstasi&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |No examen histológic del tumor primari.&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|7.3    &lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |Histologia en l’autòpsia&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |Sense histologia abans de l’autòpsia.&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|8&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;2&amp;quot; |Test  citogenètic i/o molecular&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;3&amp;quot; |Detecció d’ anomalies genétiques específiques  del tumor o canvis genétics en el tumor, incloses técniques com cariotipat, FISH (hibridació fluorescent in situ), PCR (reacció en cadena de la  polimerasa), secuenciació d’ ADN.&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|9&lt;br /&gt;
| colspan=&amp;quot;5&amp;quot; |Desconegut&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;# Una biopsia líquida es una mostra de sang o un altre fluid corporal (líquid cefalorraquidi, etc.) per a la detecció de célul.les canceroses o fragments d’ADN d’aquestes célul.les tumorals.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_Tumors_Neuroendocrins_(TNE)&amp;diff=1811</id>
		<title>Grau Tumors Neuroendocrins (TNE)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=Grau_Tumors_Neuroendocrins_(TNE)&amp;diff=1811"/>
		<updated>2025-05-20T09:11:49Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;  &lt;br /&gt;
Pel que fa referència al grau en els tumors i carcinomes neuroendocrins (TNE/CNE) (variable &#039;&#039;&#039;GRAU TNE&#039;&#039;&#039; del programa ASEDAT), es defineix com la &#039;&#039;agressivitat inherent al tumor basada en gran mesura en la taxa de proliferació (la qual es basa en el &amp;lt;u&amp;gt;recompte mitòtic&amp;lt;/u&amp;gt; i en l’&amp;lt;u&amp;gt;índex de proliferació Ki-67&amp;lt;/u&amp;gt;)&#039;&#039;. Segons aquest criteri de valor pronòstic, els TNE es classifiquen en: &#039;&#039;&#039;baix grau (G1), grau intermedi (G2), alt grau (G3) i desconegut&#039;&#039;&#039; (taula 1).    &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Basant-nos en la taxa mitòtica i l&#039;index KI-67, la classificació del grau TNE d&#039;aquests tumors es mostra a la taula 1 i aplica sobre tot pels tumors de l&#039;aparell digestiu (gastroenteropancreàtics). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Per a la resta de localitzacions tumorals, el grau TNE té en compte d&#039; d&#039;altres caracteristiques (presència de necrosi, etc.) (taula 2). Aquesta variable s&#039;omplirà manualment en tots els casos.        &#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
En cas de que en l&#039;informe anatomopatològic es solapi el grau TNE (per ex., es reflecteixi un grau 1/2 o un grau 2/3), seleccionarem el grau més alt.      &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
D&#039;acord amb les recomanacions de REDECAN, els TNE/CNE del pàncrees (C25) amb sublocalització desconeguda, s&#039;han de codificar amb el codi topogràfic C25.4.  &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
No s&#039;ha de confondre la variable &#039;&#039;&#039;GRAU TNE&#039;&#039;&#039; amb el “&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;grau de diferenciació&#039;&#039;&#039;&#039;&#039;”, entès aquest últim com l&#039;aspecte en que les cél.lules tumorals s’assemblen al teixit normal, basant-nos exclusivament en criteris morfològics&amp;quot;. &amp;lt;ref&amp;gt;https://www.cancer.net/cancer-types/neuroendocrine-tumors/grades#:~:text=The%20WHO%20grades%20for%20NETs,rate%20and%20therefore%20grow%20quickly.&amp;lt;/ref&amp;gt; Si l&#039;informe d&#039;anatomia patológica s&#039;acompanya de la descripció de la diferenciació de les célul.les tumorals, s&#039;omplirà també aquesta variable. En cas de que es desconegui el grau de diferenciació tumoral, es possarà el valor &amp;quot;Desconegut&amp;quot;.        &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1. Classificació de l&#039;Organització Mundial de la Salut (OMS) dels TNE&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;Font:  Z. Yang. Differential Diagnosis of High-grade neuroendocrine neoplasms in the Digestive System. Journal of Clinical and Translational Pathology 2022, vol 2 (1) 18-22.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;/ref&amp;gt;                    &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Tabla TNE.jpg|cap|marc]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Classificació de la OMS 2022 dels TNE epitelials per a diferents localitzacions&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref&amp;gt;&amp;lt;small&amp;gt;Font: G. Rindi, O. Mete, S. Uccella, O. Basturk, S. La Rosa, L. A. A. Brosens, et al. Overview of the 2022 WHO Classification of Neuroendocrine Neoplasms. &#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;&#039;&#039;Endocrine Pathology&#039;&#039; (2022) 33:115–154.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;/ref&amp;gt; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Taula 2- Classificació de la OMS 2022 dels TNE epitelials per a diferents localitzacionss.png|sense marc|1152x1152px]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;big&amp;gt;&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques:&#039;&#039;&#039;&amp;lt;/big&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1810</id>
		<title>IPSS-R (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1810"/>
		<updated>2025-03-25T10:01:20Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039; IPSS-R (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System revisat&#039;&#039;) es calcula també per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): &#039;&#039;&#039;M9980.3-M9993.3&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Des de la seva creació el 1997, l&#039;Índex Pronòstic Internacional (IPSS) ha estat emprat universalment a la pràctica clínica diària però l&#039;any 2013 es va fer una revisió i millora d&#039;aquest index pronòstic en una mostra de milers de pacients. El nou index pronòstic, l&#039;IPSS revisat (IPSS-R) permet una estratificació més acurada dels pacients posant de manifest la importància de les alteracions citogenètiques.  D&#039;aquesta manera, basant-se en la suma de puntuacions assignades a diferents variables pronòstiques (taula 1), es poden distinguir 5 grups de risc (molt baix, baix, intermedi, alt i molt alt) (taula 2), amb clares diferències en supervivència global i risc d&#039;evolució a leucèmia mieloblàstica aguda (LMA). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;1)     Guías españolas de SMD y LMMC. Grupo español de síndromes mielodisplásicos (GESMD). Edición: Santiago Bonanad, Ana Isabel Vicente, 2020.  https://www.google.com/url?sa=t&amp;amp;source=web&amp;amp;rct=j&amp;amp;opi=89978449&amp;amp;url=https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2020/07/20/Gu%25C3%25ADa-SMD-LMMC-2020-17-jul.pdf&amp;amp;ved=2ahUKEwjQwaqg54KFAxWDdaQEHX3vBdEQFnoECCMQAQ&amp;amp;usg=AOvVaw3KSv6BEtO7IUCQyINXfxAi&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Greenberg PL et al.  Revised International prognostic scoring system for mielodisplastic syndroms. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012. Sep 20; 120 (12): 2454-65. doi: 10.1182/blood-2012-03-420489.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;https://gesmd.es/sindromes-mielodisplasicos/smd-gravedad/. Grupo español de los síndromes mielodisplásicos.  &amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aquesta puntuació no es dinàmica i està dissenyada per a usar-se únicament en el moment del diagnòstic. No obstant aixó, la puntuació augmenta amb la progressió de la malaltia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1: Puntuació dels factors pronòstics inclosos en el càlcul de l&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Imagen1.jpg]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;BM: bone marrow; Hgb: Hemoglobine; ANC: absolute neutrophil count.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Modificat de: Greenberg PL et al. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012; 120 (12): 2454-65.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Grups de risc segons l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup de risc de l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació total (score)&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt baix&lt;br /&gt;
|≤1,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc baix&lt;br /&gt;
|˃1,5-3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc intermedi&lt;br /&gt;
|˃3-4,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc alt&lt;br /&gt;
|˃4,5-6&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt alt&lt;br /&gt;
|˃6&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dins el programa ASEDAT, la variable &#039;&#039;&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039; pot prendre els següents valors: 1) risc molt baix; 2) risc baix; 3) risc intermedi; 4) risc alt; 5) risc molt alt; 6) risc desconegut o indeterminat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=   =&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1809</id>
		<title>IPSS-R (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1809"/>
		<updated>2025-03-25T10:00:56Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039; IPSS-R (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System revisat&#039;&#039;) es calcula també per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): &#039;&#039;&#039;M9980.3-M9993.3&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Des de la seva creació el 1997, l&#039;Índex Pronòstic Internacional (IPSS) ha estat emprat universalment a la pràctica clínica diària però l&#039;any 2013 es va fer una revisió i millora d&#039;aquest index pronòstic en una mostra de milers de pacients. El nou index pronòstic, l&#039;IPSS revisat (IPSS-R) permet una estratificació més acurada dels pacients posant de manifest la importància de les alteracions citogenètiques.  D&#039;aquesta manera, basant-se en la suma de puntuacions assignades a diferents variables pronòstiques (taula 1), es poden distinguir 5 grups de risc (molt baix, baix, intermedi, alt i molt alt) (taula 2), amb clares diferències en supervivència global i risc d&#039;evolució a leucèmia mieloblàstica aguda (LMA). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;1)     Guías españolas de SMD y LMMC. Grupo español de síndromes mielodisplásicos (GESMD). Edición: Santiago Bonanad, Ana Isabel Vicente, 2020.  https://www.google.com/url?sa=t&amp;amp;source=web&amp;amp;rct=j&amp;amp;opi=89978449&amp;amp;url=https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2020/07/20/Gu%25C3%25ADa-SMD-LMMC-2020-17-jul.pdf&amp;amp;ved=2ahUKEwjQwaqg54KFAxWDdaQEHX3vBdEQFnoECCMQAQ&amp;amp;usg=AOvVaw3KSv6BEtO7IUCQyINXfxAi&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Greenberg PL et al.  Revised International prognostic scoring system for mielodisplastic syndroms. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012. Sep 20; 120 (12): 2454-65. doi: 10.1182/blood-2012-03-420489.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;https://gesmd.es/sindromes-mielodisplasicos/smd-gravedad/. Grupo español de los síndromes mielodisplásicos.  &amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aquesta puntuació no es dinàmica i està dissenyada per a usar-se únicament en el moment del diagnòstic. No obstant aixó, la puntuació augmenta amb la progressió de la malaltia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1: Puntuació dels factors pronòstics inclosos en el càlcul de l&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Imagen1.jpg]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;BM: bone marrow; Hgb: Hemoglobine; ANC: absolute neutrophil count.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Modificat de: Greenberg PL et al. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012; 120 (12): 2454-65.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Grups de risc segons l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup de risc de l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació total (score)&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt baix&lt;br /&gt;
|≤1,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc baix&lt;br /&gt;
|˃1,5-3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc intermedi&lt;br /&gt;
|˃3-4,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc alt&lt;br /&gt;
|˃4,5-6&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt alt&lt;br /&gt;
|˃6&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dins el programa ASEDAT, la variable &#039;&#039;&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039; pot prendre els següents valors: 1) risc molt baix; 2) risc baix; 3) risc intermedi; 4) risc alt; 5) risc molt alt; 6) risc desconegut o indeterminat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=   =&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1808</id>
		<title>IPSS-R (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1808"/>
		<updated>2025-03-25T10:00:29Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039; IPSS-R (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System revisat&#039;&#039;) es calcula també per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): &#039;&#039;&#039;M9980.3-M9993.3&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Des de la seva creació el 1997, l&#039;Índex Pronòstic Internacional (IPSS) ha estat emprat universalment a la pràctica clínica diària però l&#039;any 2013 es va fer una revisió i millora d&#039;aquest index pronòstic en una mostra de milers de pacients. El nou index pronòstic, l&#039;IPSS revisat (IPSS-R) permet una estratificació més acurada dels pacients posant de manifest la importància de les alteracions citogenètiques.  D&#039;aquesta manera, basant-se en la suma de puntuacions assignades a diferents variables pronòstiques (taula 1), es poden distinguir 5 grups de risc (molt baix, baix, intermedi, alt i molt alt) (taula 2), amb clares diferències en supervivència global i risc d&#039;evolució a leucèmia mieloblàstica aguda (LMA). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;1)     Guías españolas de SMD y LMMC. Grupo español de síndromes mielodisplásicos (GESMD). Edición: Santiago Bonanad, Ana Isabel Vicente, 2020.  https://www.google.com/url?sa=t&amp;amp;source=web&amp;amp;rct=j&amp;amp;opi=89978449&amp;amp;url=https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2020/07/20/Gu%25C3%25ADa-SMD-LMMC-2020-17-jul.pdf&amp;amp;ved=2ahUKEwjQwaqg54KFAxWDdaQEHX3vBdEQFnoECCMQAQ&amp;amp;usg=AOvVaw3KSv6BEtO7IUCQyINXfxAi&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Greenberg PL et al.  Revised International prognostic scoring system for mielodisplastic syndroms. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012. Sep 20; 120 (12): 2454-65. doi: 10.1182/blood-2012-03-420489.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;https://gesmd.es/sindromes-mielodisplasicos/smd-gravedad/. Grupo español de los síndromes mielodisplásicos.  &amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aquesta puntuació no es dinàmica i està dissenyada per a usar-se únicament en el moment del diagnòstic. No obstant aixó, la puntuació augmenta amb la progressió de la malaltia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1: Puntuació dels factors pronòstics inclosos en el càlcul de l&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Imagen1.jpg]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;BM: bone marrow; Hgb: Hemoglobine; ANC: absolute neutrophil count.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Modificat de: Greenberg PL et al. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012; 120 (12): 2454-65.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Grups de risc segons l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup de risc de l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació total (score)&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt baix&lt;br /&gt;
|≤1,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc baix&lt;br /&gt;
|˃1,5-3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc intermedi&lt;br /&gt;
|˃3-4,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc alt&lt;br /&gt;
|˃4,5-6&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt alt&lt;br /&gt;
|˃6&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dins el programa ASEDAT, la variable &#039;&#039;&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039; pot prendre els següents valors: 1) risc molt baix; 2) risc baix; 3) risc intermedi; 4) risc alt; 5) risc molt alt; 6) risc desconegut o indeterminat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=   =&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1807</id>
		<title>IPSS-R (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1807"/>
		<updated>2025-03-25T10:00:05Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039; IPSS-R (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System revisat&#039;&#039;) es calcula també per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): &#039;&#039;&#039;M9980.3-M9993.3&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Des de la seva creació el 1997, l&#039;Índex Pronòstic Internacional (IPSS) ha estat emprat universalment a la pràctica clínica diària però l&#039;any 2013 es va fer una revisió i millora d&#039;aquest index pronòstic en una mostra de milers de pacients. El nou index pronòstic, l&#039;IPSS revisat (IPSS-R) permet una estratificació més acurada dels pacients posant de manifest la importància de les alteracions citogenètiques.  D&#039;aquesta manera, basant-se en la suma de puntuacions assignades a diferents variables pronòstiques (taula 1), es poden distinguir 5 grups de risc (molt baix, baix, intermedi, alt i molt alt) (taula 2), amb clares diferències en supervivència global i risc d&#039;evolució a leucèmia mieloblàstica aguda (LMA). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;1)     Guías españolas de SMD y LMMC. Grupo español de síndromes mielodisplásicos (GESMD). Edición: Santiago Bonanad, Ana Isabel Vicente, 2020.  https://www.google.com/url?sa=t&amp;amp;source=web&amp;amp;rct=j&amp;amp;opi=89978449&amp;amp;url=https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2020/07/20/Gu%25C3%25ADa-SMD-LMMC-2020-17-jul.pdf&amp;amp;ved=2ahUKEwjQwaqg54KFAxWDdaQEHX3vBdEQFnoECCMQAQ&amp;amp;usg=AOvVaw3KSv6BEtO7IUCQyINXfxAi&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot;&amp;gt;Greenberg PL et al.  Revised International prognostic scoring system for mielodisplastic syndroms. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012. Sep 20; 120 (12): 2454-65. doi: 10.1182/blood-2012-03-420489.&amp;lt;/ref&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot;&amp;gt;https://gesmd.es/sindromes-mielodisplasicos/smd-gravedad/. Grupo español de los síndromes mielodisplásicos.  &amp;lt;/ref&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aquesta puntuació no es dinàmica i està dissenyada per a usar-se únicament en el moment del diagnòstic. No obstant aixó, la puntuació augmenta amb la progressió de la malaltia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1: Puntuació dels factors pronòstics inclosos en el càlcul de l&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Imagen1.jpg]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;BM: bone marrow; Hgb: Hemoglobine; ANC: absolute neutrophil count.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Modificat de: Greenberg PL et al. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012; 120 (12): 2454-65.&amp;lt;/small&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Grups de risc segons l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:1&amp;quot; /&amp;gt;&amp;lt;ref name=&amp;quot;:2&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup de risc de l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació total (score)&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt baix&lt;br /&gt;
|≤1,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc baix&lt;br /&gt;
|˃1,5-3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc intermedi&lt;br /&gt;
|˃3-4,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc alt&lt;br /&gt;
|˃4,5-6&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt alt&lt;br /&gt;
|˃6&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dins el programa ASEDAT, la variable &#039;&#039;&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039; pot prendre els següents valors: 1) risc molt baix; 2) risc baix; 3) risc intermedi; 4) risc alt; 5) risc molt alt; 6) risc desconegut o indeterminat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=   =&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1806</id>
		<title>IPSS-R (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1806"/>
		<updated>2025-03-25T09:53:04Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039; IPSS-R (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System revisat&#039;&#039;) es calcula també per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): &#039;&#039;&#039;M9980.3-M9993.3&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Des de la seva creació el 1997, l&#039;Índex Pronòstic Internacional (IPSS) ha estat emprat universalment a la pràctica clínica diària però l&#039;any 2013 es va fer una revisió i millora d&#039;aquest index pronòstic en una mostra de milers de pacients. El nou index pronòstic, l&#039;IPSS revisat (IPSS-R) permet una estratificació més acurada dels pacients posant de manifest la importància de les alteracions citogenètiques.  D&#039;aquesta manera, basant-se en la suma de puntuacions assignades a diferents variables pronòstiques (taula 1)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;1)     Guías españolas de SMD y LMMC. Grupo español de síndromes mielodisplásicos (GESMD). Edición: Santiago Bonanad, Ana Isabel Vicente, 2020.  https://www.google.com/url?sa=t&amp;amp;source=web&amp;amp;rct=j&amp;amp;opi=89978449&amp;amp;url=https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2020/07/20/Gu%25C3%25ADa-SMD-LMMC-2020-17-jul.pdf&amp;amp;ved=2ahUKEwjQwaqg54KFAxWDdaQEHX3vBdEQFnoECCMQAQ&amp;amp;usg=AOvVaw3KSv6BEtO7IUCQyINXfxAi&amp;lt;/ref&amp;gt;, es poden distinguir 5 grups de risc (molt baix, baix, intermedi, alt i molt alt) (taula 2), amb clares diferències en supervivència global i risc d&#039;evolució a leucèmia mieloblàstica aguda (LMA). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aquesta puntuació no es dinàmica i està dissenyada per a usar-se únicament en el moment del diagnòstic. No obstant aixó, la puntuació augmenta amb la progressió de la malaltia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1: Puntuació dels factors pronòstics inclosos en el càlcul de l&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Fitxer:Imagen1.jpg]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;BM: bone marrow; Hgb: Hemoglobine; ANC: absolute neutrophil count.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Modificat de: Greenberg PL et al. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012; 120 (12): 2454-65.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Grups de risc segons l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup de risc de l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació total (score)&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt baix&lt;br /&gt;
|≤1,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc baix&lt;br /&gt;
|˃1,5-3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc intermedi&lt;br /&gt;
|˃3-4,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc alt&lt;br /&gt;
|˃4,5-6&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt alt&lt;br /&gt;
|˃6&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dins el programa ASEDAT, la variable &#039;&#039;&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039; pot prendre els següents valors: 1) risc molt baix; 2) risc baix; 3) risc intermedi; 4) risc alt; 5) risc molt alt; 6) risc desconegut o indeterminat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;2. Greenberg PL et al. Revised International prognostic scoring system for mielodisplastic syndroms. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012. Sep 20; 120(12):2454-65. doi: 10.1182/blood-2012-03-420489.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
= &#039;&#039;&#039;3. &amp;lt;small&amp;gt;https&amp;lt;/small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;small&amp;gt;://gesmd.es/sindromes-mielodisplasicos/smd-gravedad/. Grupo español de los síndromes mielodisplásicos.&amp;lt;/small&amp;gt;   =&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1805</id>
		<title>IPSS-R (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1805"/>
		<updated>2025-03-25T09:46:27Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039; IPSS-R (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System revisat&#039;&#039;) es calcula també per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): &#039;&#039;&#039;M9980.3-M9993.3&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Des de la seva creació el 1997, l&#039;Índex Pronòstic Internacional (IPSS) ha estat emprat universalment a la pràctica clínica diària però l&#039;any 2013 es va fer una revisió i millora d&#039;aquest index pronòstic en una mostra de milers de pacients. El nou index pronòstic, l&#039;IPSS revisat (IPSS-R) permet una estratificació més acurada dels pacients posant de manifest la importància de les alteracions citogenètiques.  D&#039;aquesta manera, basant-se en la suma de puntuacions assignades a diferents variables pronòstiques (taula 1)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;1)     Guías españolas de SMD y LMMC. Grupo español de síndromes mielodisplásicos (GESMD). Edición: Santiago Bonanad, Ana Isabel Vicente, 2020.  https://www.google.com/url?sa=t&amp;amp;source=web&amp;amp;rct=j&amp;amp;opi=89978449&amp;amp;url=https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2020/07/20/Gu%25C3%25ADa-SMD-LMMC-2020-17-jul.pdf&amp;amp;ved=2ahUKEwjQwaqg54KFAxWDdaQEHX3vBdEQFnoECCMQAQ&amp;amp;usg=AOvVaw3KSv6BEtO7IUCQyINXfxAi&amp;lt;/ref&amp;gt;, es poden distinguir 5 grups de risc (molt baix, baix, intermedi, alt i molt alt) (taula 2), amb clares diferències en supervivència global i risc d&#039;evolució a leucèmia mieloblàstica aguda (LMA). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aquesta puntuació no es dinàmica i està dissenyada per a usar-se únicament en el moment del diagnòstic. No obstant aixó, la puntuació augmenta amb la progressió de la malaltia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1: Puntuació dels factors pronòstics inclosos en el càlcul de l&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Modificat de: Greenberg PL et al. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012; 120 (12): 2454-65.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Categories de risc citogenètic incloses en el IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Subgrup pronòstic&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Anomalies citogenètiques&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Molt baix risc&lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;-Y, del (11q) aïllades&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|Normal, del(5q), del (12q) i del(20q) aïllades i anomalies dobles que  inclouen del (5q) (excepte amb -7 o del (7q) )&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Intermedi&lt;br /&gt;
|Del(7q), +8, +19, i(17q) aïllada i qualsevol altra anomalia única o doble  en clons independents&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
| -7 i inv(3)/t(3q)/del(3q) aïllades, anomalies dobles que inclouen -7/del(7q) i anomalies complexes amb 3 anomalies&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Molt alt risc&lt;br /&gt;
|Anomalies complexes amb &amp;gt;3 anomalies&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Grups de risc segons l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;  &lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup de risc de l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació total (score)&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt baix&lt;br /&gt;
|&amp;lt;1,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc baix&lt;br /&gt;
|≥1,5 i &amp;lt;3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc intermedi&lt;br /&gt;
|≥3 i &amp;lt;4,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc alt&lt;br /&gt;
|≥4,5 i &amp;lt;6&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt alt&lt;br /&gt;
|≥6&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dins el programa ASEDAT, la variable &#039;&#039;&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039; pot prendre els següents valors: 1) risc molt baix; 2) risc baix; 3) risc intermedi; 4) risc alt; 5) risc molt alt; 6) risc desconegut o indeterminat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;2. Greenberg PL et al. Revised International prognostic scoring system for mielodisplastic syndroms. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012. Sep 20; 120(12):2454-65. doi: 10.1182/blood-2012-03-420489.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
= &#039;&#039;&#039;3. &amp;lt;small&amp;gt;https&amp;lt;/small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;small&amp;gt;://gesmd.es/sindromes-mielodisplasicos/smd-gravedad/. Grupo español de los síndromes mielodisplásicos.&amp;lt;/small&amp;gt;   =&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1804</id>
		<title>IPSS-R (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1804"/>
		<updated>2025-03-25T08:20:10Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039; IPSS-R (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System revisat&#039;&#039;) es calcula també per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): &#039;&#039;&#039;M9980.3-M9993.3&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Des de la seva creació el 1997, l&#039;Índex Pronòstic Internacional (IPSS) ha estat emprat universalment a la pràctica clínica diària però l&#039;any 2013 es va fer una revisió i millora d&#039;aquest index pronòstic en una mostra de milers de pacients. El nou index pronòstic, l&#039;IPSS revisat (IPSS-R) permet una estratificació més acurada dels pacients posant de manifest la importància de les alteracions citogenètiques.  D&#039;aquesta manera, basant-se en la suma de puntuacions assignades a diferents variables pronòstiques (taula 1)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;1)     Guías españolas de SMD y LMMC. Grupo español de síndromes mielodisplásicos (GESMD). Edición: Santiago Bonanad, Ana Isabel Vicente, 2020.  https://www.google.com/url?sa=t&amp;amp;source=web&amp;amp;rct=j&amp;amp;opi=89978449&amp;amp;url=https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2020/07/20/Gu%25C3%25ADa-SMD-LMMC-2020-17-jul.pdf&amp;amp;ved=2ahUKEwjQwaqg54KFAxWDdaQEHX3vBdEQFnoECCMQAQ&amp;amp;usg=AOvVaw3KSv6BEtO7IUCQyINXfxAi&amp;lt;/ref&amp;gt;, es poden distinguir 5 grups de risc (molt baix, baix, intermedi, alt i molt alt) (taula 2), amb clares diferències en supervivència global i risc d&#039;evolució a leucèmia mieloblàstica aguda (LMA). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aquesta puntuació no es dinàmica i està dissenyada per a usar-se únicament en el moment del diagnòstic. No obstant aixó, la puntuació augmenta amb la progressió de la malaltia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1: Puntuació dels factors pronòstics inclosos en el càlcul de l&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Característica&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;0 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;0,5 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;1 punt&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;1,5 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;2 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;3 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;4 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup  de risc citogenétic&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Molt baix&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
| &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Baix&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
| &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Intermedi&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Alt&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Molt alt&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Blastos MO, %&lt;br /&gt;
|0-2&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|3-4,9&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|5-10&lt;br /&gt;
|&amp;gt;10&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Hb g/dl&lt;br /&gt;
|≥10&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|8-9,9&lt;br /&gt;
|&amp;lt;8&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Plaquetes x 10&amp;lt;sup&amp;gt;9&amp;lt;/sup&amp;gt;L&lt;br /&gt;
|≥100&lt;br /&gt;
|50-99&lt;br /&gt;
|&amp;lt;50&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|PMN x 10&amp;lt;sup&amp;gt;9&amp;lt;/sup&amp;gt;L&lt;br /&gt;
|≥0,8&lt;br /&gt;
|&amp;lt;0,8&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Modificat de: Greenberg PL et al. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012; 120 (12): 2454-65.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Categories de risc citogenètic incloses en el IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Subgrup pronòstic&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Anomalies citogenètiques&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Molt baix risc&lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;-Y, del (11q) aïllades&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|Normal, del(5q), del (12q) i del(20q) aïllades i anomalies dobles que  inclouen del (5q) (excepte amb -7 o del (7q) )&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Intermedi&lt;br /&gt;
|Del(7q), +8, +19, i(17q) aïllada i qualsevol altra anomalia única o doble  en clons independents&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
| -7 i inv(3)/t(3q)/del(3q) aïllades, anomalies dobles que inclouen -7/del(7q) i anomalies complexes amb 3 anomalies&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Molt alt risc&lt;br /&gt;
|Anomalies complexes amb &amp;gt;3 anomalies&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Grups de risc segons l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;  &lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup de risc de l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació total (score)&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt baix&lt;br /&gt;
|&amp;lt;1,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc baix&lt;br /&gt;
|≥1,5 i &amp;lt;3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc intermedi&lt;br /&gt;
|≥3 i &amp;lt;4,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc alt&lt;br /&gt;
|≥4,5 i &amp;lt;6&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt alt&lt;br /&gt;
|≥6&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dins el programa ASEDAT, la variable &#039;&#039;&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039; pot prendre els següents valors: 1) risc molt baix; 2) risc baix; 3) risc intermedi; 4) risc alt; 5) risc molt alt; 6) risc desconegut o indeterminat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;2. Greenberg PL et al. Revised International prognostic scoring system for mielodisplastic syndroms. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012. Sep 20; 120(12):2454-65. doi: 10.1182/blood-2012-03-420489.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
= &#039;&#039;&#039;3. &amp;lt;small&amp;gt;https&amp;lt;/small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;small&amp;gt;://gesmd.es/sindromes-mielodisplasicos/smd-gravedad/. Grupo español de los síndromes mielodisplásicos.&amp;lt;/small&amp;gt;   =&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1803</id>
		<title>IPSS-R (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1803"/>
		<updated>2025-03-25T08:19:41Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039; IPSS-R (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System revisat&#039;&#039;) es calcula també per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): &#039;&#039;&#039;M9980.3-M9993.3&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Des de la seva creació el 1997, l&#039;Índex Pronòstic Internacional (IPSS) ha estat emprat universalment a la pràctica clínica diària però l&#039;any 2013 es va fer una revisió i millora d&#039;aquest index pronòstic en una mostra de milers de pacients. El nou index pronòstic, l&#039;IPSS revisat (IPSS-R) permet una estratificació més acurada dels pacients posant de manifest la importància de les alteracions citogenètiques.  D&#039;aquesta manera, basant-se en la suma de puntuacions assignades a diferents variables pronòstiques (taula 1)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;1)     Guías españolas de SMD y LMMC. Grupo español de síndromes mielodisplásicos (GESMD). Edición: Santiago Bonanad, Ana Isabel Vicente, 2020.  https://www.google.com/url?sa=t&amp;amp;source=web&amp;amp;rct=j&amp;amp;opi=89978449&amp;amp;url=https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2020/07/20/Gu%25C3%25ADa-SMD-LMMC-2020-17-jul.pdf&amp;amp;ved=2ahUKEwjQwaqg54KFAxWDdaQEHX3vBdEQFnoECCMQAQ&amp;amp;usg=AOvVaw3KSv6BEtO7IUCQyINXfxAi&amp;lt;/ref&amp;gt;, es poden distinguir 5 grups de risc (molt baix, baix, intermedi, alt i molt alt) (taula 2), amb clares diferències en supervivència global i risc d&#039;evolució a leucèmia mieloblàstica aguda (LMA). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aquesta puntuació no es dinàmica i està dissenyada per a usar-se únicament en el moment del diagnòstic. No obstant aixó, la puntuació augmenta amb la progressió de la malaltia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1: Puntuació dels factors pronòstics inclosos en el càlcul de l&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Característica&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;0 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;0,5 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;1 punt&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;1,5 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;2 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;3 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;4 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup  de risc citogenétic&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Molt baix&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
| &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Baix&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
| &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Intermedi&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Alt&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Molt alt&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Blastos MO, %&lt;br /&gt;
|0-2&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|3-4,9&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|5-10&lt;br /&gt;
|&amp;gt;10&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Hb g/dl&lt;br /&gt;
|≥10&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|8-9,9&lt;br /&gt;
|&amp;lt;8&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Plaquetes x 10&amp;lt;sup&amp;gt;9&amp;lt;/sup&amp;gt;L&lt;br /&gt;
|≥100&lt;br /&gt;
|50-99&lt;br /&gt;
|&amp;lt;50&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|PMN x 10&amp;lt;sup&amp;gt;9&amp;lt;/sup&amp;gt;L&lt;br /&gt;
|≥0,8&lt;br /&gt;
|&amp;lt;0,8&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Modificat de: Greenberg PL et al; &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012; 120 (12): 2454-65.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Categories de risc citogenètic incloses en el IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Subgrup pronòstic&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Anomalies citogenètiques&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Molt baix risc&lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;-Y, del (11q) aïllades&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|Normal, del(5q), del (12q) i del(20q) aïllades i anomalies dobles que  inclouen del (5q) (excepte amb -7 o del (7q) )&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Intermedi&lt;br /&gt;
|Del(7q), +8, +19, i(17q) aïllada i qualsevol altra anomalia única o doble  en clons independents&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
| -7 i inv(3)/t(3q)/del(3q) aïllades, anomalies dobles que inclouen -7/del(7q) i anomalies complexes amb 3 anomalies&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Molt alt risc&lt;br /&gt;
|Anomalies complexes amb &amp;gt;3 anomalies&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Grups de risc segons l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;  &lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup de risc de l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació total (score)&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt baix&lt;br /&gt;
|&amp;lt;1,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc baix&lt;br /&gt;
|≥1,5 i &amp;lt;3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc intermedi&lt;br /&gt;
|≥3 i &amp;lt;4,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc alt&lt;br /&gt;
|≥4,5 i &amp;lt;6&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt alt&lt;br /&gt;
|≥6&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dins el programa ASEDAT, la variable &#039;&#039;&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039; pot prendre els següents valors: 1) risc molt baix; 2) risc baix; 3) risc intermedi; 4) risc alt; 5) risc molt alt; 6) risc desconegut o indeterminat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;2. Greenberg PL et al. Revised International prognostic scoring system for mielodisplastic syndroms. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012. Sep 20; 120(12):2454-65. doi: 10.1182/blood-2012-03-420489.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
= &#039;&#039;&#039;3. &amp;lt;small&amp;gt;https&amp;lt;/small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;small&amp;gt;://gesmd.es/sindromes-mielodisplasicos/smd-gravedad/. Grupo español de los síndromes mielodisplásicos.&amp;lt;/small&amp;gt;   =&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1802</id>
		<title>IPSS-R (Síndromes mielodisplàstiques)</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://rthwiki.iconcologia.net/index.php?title=IPSS-R_(S%C3%ADndromes_mielodispl%C3%A0stiques)&amp;diff=1802"/>
		<updated>2025-03-25T08:18:03Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Jmescriba: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;L&#039; IPSS-R (&#039;&#039;International Prognostic Scoring System revisat&#039;&#039;) es calcula també per a totes les síndromes mielodisplàstiques (SMD): &#039;&#039;&#039;M9980.3-M9993.3&#039;&#039;&#039; &#039;&#039;&#039;.&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Des de la seva creació el 1997, l&#039;Índex Pronòstic Internacional (IPSS) ha estat emprat universalment a la pràctica clínica diària però l&#039;any 2013 es va fer una revisió i millora d&#039;aquest index pronòstic en una mostra de milers de pacients. El nou index pronòstic, l&#039;IPSS revisat (IPSS-R) permet una estratificació més acurada dels pacients posant de manifest la importància de les alteracions citogenètiques.  D&#039;aquesta manera, basant-se en la suma de puntuacions assignades a diferents variables pronòstiques (taula 1)&amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot;&amp;gt;1)     Guías españolas de SMD y LMMC. Grupo español de síndromes mielodisplásicos (GESMD). Edición: Santiago Bonanad, Ana Isabel Vicente, 2020.  https://www.google.com/url?sa=t&amp;amp;source=web&amp;amp;rct=j&amp;amp;opi=89978449&amp;amp;url=https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2020/07/20/Gu%25C3%25ADa-SMD-LMMC-2020-17-jul.pdf&amp;amp;ved=2ahUKEwjQwaqg54KFAxWDdaQEHX3vBdEQFnoECCMQAQ&amp;amp;usg=AOvVaw3KSv6BEtO7IUCQyINXfxAi&amp;lt;/ref&amp;gt;, es poden distinguir 5 grups de risc (molt baix, baix, intermedi, alt i molt alt) (taula 2), amb clares diferències en supervivència global i risc d&#039;evolució a leucèmia mieloblàstica aguda (LMA). &amp;lt;ref name=&amp;quot;:0&amp;quot; /&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aquesta puntuació no es dinàmica i està dissenyada per a usar-se únicament en el moment del diagnòstic. No obstant aixó, la puntuació augmenta amb la progressió de la malaltia.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 1: Puntuació dels factors pronòstics inclosos en el càlcul de l&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Característica&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;0 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;0,5 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;1 punt&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;1,5 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;2 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;3 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;4 punts&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup  de risc citogenétic&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Molt baix&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
| &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Baix&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
| &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Intermedi&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Alt&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Molt alt&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Blastos MO, %&lt;br /&gt;
|0-2&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|3-4,9&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|5-10&lt;br /&gt;
|&amp;gt;10&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Hb g/dl&lt;br /&gt;
|≥10&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|8-9,9&lt;br /&gt;
|&amp;lt;8&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Plaquetes x 10&amp;lt;sup&amp;gt;9&amp;lt;/sup&amp;gt;L&lt;br /&gt;
|≥100&lt;br /&gt;
|50-99&lt;br /&gt;
|&amp;lt;50&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|PMN x 10&amp;lt;sup&amp;gt;9&amp;lt;/sup&amp;gt;L&lt;br /&gt;
|≥0,8&lt;br /&gt;
|&amp;lt;0,8&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&amp;lt;small&amp;gt;Modificat de: Greenberg PL et al; &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012.&amp;lt;/small&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Categories de risc citogenètic incloses en el IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Subgrup pronòstic&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Anomalies citogenètiques&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Molt baix risc&lt;br /&gt;
|&amp;lt;nowiki&amp;gt;-Y, del (11q) aïllades&amp;lt;/nowiki&amp;gt;&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Baix risc&lt;br /&gt;
|Normal, del(5q), del (12q) i del(20q) aïllades i anomalies dobles que  inclouen del (5q) (excepte amb -7 o del (7q) )&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Intermedi&lt;br /&gt;
|Del(7q), +8, +19, i(17q) aïllada i qualsevol altra anomalia única o doble  en clons independents&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Alt risc&lt;br /&gt;
| -7 i inv(3)/t(3q)/del(3q) aïllades, anomalies dobles que inclouen -7/del(7q) i anomalies complexes amb 3 anomalies&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Molt alt risc&lt;br /&gt;
|Anomalies complexes amb &amp;gt;3 anomalies&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
 &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Taula 2: Grups de risc segons l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;  &lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Grup de risc de l’IPSS-R&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
|&#039;&#039;&#039;Puntuació total (score)&#039;&#039;&#039; &lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt baix&lt;br /&gt;
|&amp;lt;1,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc baix&lt;br /&gt;
|≥1,5 i &amp;lt;3&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc intermedi&lt;br /&gt;
|≥3 i &amp;lt;4,5&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc alt&lt;br /&gt;
|≥4,5 i &amp;lt;6&lt;br /&gt;
|-&lt;br /&gt;
|Risc molt alt&lt;br /&gt;
|≥6&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Dins el programa ASEDAT, la variable &#039;&#039;&#039;IPSS-R&#039;&#039;&#039; pot prendre els següents valors: 1) risc molt baix; 2) risc baix; 3) risc intermedi; 4) risc alt; 5) risc molt alt; 6) risc desconegut o indeterminat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&#039;&#039;&#039;Referències bibliogràfiques&#039;&#039;&#039;&lt;br /&gt;
&amp;lt;references /&amp;gt;2. Greenberg PL et al. Revised International prognostic scoring system for mielodisplastic syndroms. &#039;&#039;Blood&#039;&#039; 2012. Sep 20; 120(12):2454-65. doi: 10.1182/blood-2012-03-420489.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
= &#039;&#039;&#039;3. &amp;lt;small&amp;gt;https&amp;lt;/small&amp;gt;&#039;&#039;&#039;&amp;lt;small&amp;gt;://gesmd.es/sindromes-mielodisplasicos/smd-gravedad/. Grupo español de los síndromes mielodisplásicos.&amp;lt;/small&amp;gt;   =&lt;br /&gt;
[[Categoria:Variables del registre]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Jmescriba</name></author>
	</entry>
</feed>